OPPO Reno15 F 5G 8GB/256GB Black (Twilight Black) Dual SIM
OPPO Reno15 F 5G:
- 6.57" AMOLED display
- 50MP triple camera
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 Chip
- 6500 mAh battery
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP68 water and dust resistant
- Artificial intelligence
OPPO Reno15 F 5G 8GB/256GB Black (Twilight Black) Dual SIM
OPPO Reno15 F 5G
50MP Ultra Wide Selfie Camera
AURORA VITALITY. AESTHETIC DESIGN
Born from the light that dances at the edge of the world, this design captures the spirit of courageous beginnings — where vitality meets vision, and every glimmer marks the start of a new life journey.
With every subtle turn, the light comes alive, a vibrant surface with rhythm and renewal. Millions of precisely etched OPPO Glow textures transform the aurora's texture into a vivid, breathing display of color in motion; the beauty of the cosmos captured in your hand.
A square halo of starlight frames the camera module, shimmering as light moves across its surface. Within its depths, countless bright stars evoke cosmic beauty—a living halo that breathes vibration, energy, and emotion in every shot you take.
Lasting strength
Designed for the extraordinary, its IP69-rated design withstands dust , splashes, and full immersion with ease. It thrives where others falter. Fearless in the rain, radiant underwater, ready to capture every moment the world dares to offer.
Pure movement. Perfect clarity.
Experience the brilliance of a 6.57" OLED display with a 120Hz adaptive refresh rate and FHD+ resolution . Intelligent light detection, Splash Touch, and Glove Touch combine for smooth, responsive interaction anytime, anywhere.
Powerful and smooth for longer
Performance with endurance. The Snapdragon® 6 Gen 1 mobile platform delivers fast, fluid gaming, even hour-long sessions without a hitch. Complete flow, total immersion.
OPPO Reno15 F 5G
50MP Ultra Wide Selfie Camera
AURORA VITALITY. AESTHETIC DESIGN
Born from the light that dances at the edge of the world, this design captures the spirit of courageous beginnings — where vitality meets vision, and every glimmer marks the start of a new life journey.
With every subtle turn, the light comes alive, a vibrant surface with rhythm and renewal. Millions of precisely etched OPPO Glow textures transform the aurora's texture into a vivid, breathing display of color in motion; the beauty of the cosmos captured in your hand.
A square halo of starlight frames the camera module, shimmering as light moves across its surface. Within its depths, countless bright stars evoke cosmic beauty—a living halo that breathes vibration, energy, and emotion in every shot you take.
Lasting strength
Designed for the extraordinary, its IP69-rated design withstands dust , splashes, and full immersion with ease. It thrives where others falter. Fearless in the rain, radiant underwater, ready to capture every moment the world dares to offer.
Pure movement. Perfect clarity.
Experience the brilliance of a 6.57" OLED display with a 120Hz adaptive refresh rate and FHD+ resolution . Intelligent light detection, Splash Touch, and Glove Touch combine for smooth, responsive interaction anytime, anywhere.
Powerful and smooth for longer
Performance with endurance. The Snapdragon® 6 Gen 1 mobile platform delivers fast, fluid gaming, even hour-long sessions without a hitch. Complete flow, total immersion.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno15 F 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | ColorOS 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-01-09 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black, Azul |
| Dimensions | 158,18 x 74,93 x 8,27 mm |
| Weight | 202 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,57" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2372 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm gran angular, 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 16mm, 112˚ ultra gran angular, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (macro); Sensor espectro de color, LED flash, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.1, 100˚, 18mm ultra gran angular, AF); Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |