OPPO Reno15 Pro 5G 12GB/512GB Black (Dusk Black) Dual SIM
OPPO Reno15 Pro 5G:
- 6.32" AMOLED display
- 200MP triple camera
- MediaTek Dimensity 8450 chip
- 6200 mAh battery
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP69 water and dust resistant
- Artificial intelligence
OPPO Reno15 Pro 5G 12GB/512GB Black (Dusk Black) Dual SIM
OPPO Reno15 Pro 5G
YOUR BEST TRAVEL COMPANION
Where every shot finds its spark
A square halo of starlight frames the camera module, shimmering as light moves across its surface. Within its depths, countless bright stars evoke cosmic beauty—a living halo that breathes vibration, energy, and emotion in every shot you take.
One piece. Infinite precision.
Born from a single slab of glass, the one-piece sculpted glass design flows in perfect continuity, every curve flawless, every line intentional. It is a form of pure elegance and enduring strength, carved from light itself.
Vision without limits.
When boundaries dissolve, beauty expands. Ultra-thin bezels flow in perfect balance, creating a screen that feels infinite; a window where light, color, and imagination move as one.
Designed for durability.
Precision-forged from aerospace-grade aluminum, the frame exudes quiet confidence; lightweight, durable, and exquisitely refined . A design as strong as it looks, built to outlast.
Designed for the extraordinary, its IP68-rated design withstands dust, splashes, and full immersion with ease. It thrives where others falter. Fearless in the rain, radiant underwater, ready to capture every moment the world dares to offer.
Ultra-clear camera system
200MP ultra-clear main camera + 50MP telephoto portrait camera + 50MP ultra-wide-angle camera. 50MP 100º FOV front camera.
From close-ups to sweeping horizons, 4K HDR Video keeps every frame vivid and alive. Seamlessly switch between lenses – main, ultra-wide, telephoto, or front-facing – and capture the world in brilliant, cinematic colors.
Be the MVP, play to win
Redefine performance. The MediaTek Dimensity 8450 platform, deeply tuned by OPPO, features a large-core architecture. Get speed and smoothness for unlimited high-frame-rate gaming. Game on.
Play all day. Instant power.
The 6200 mAh battery keeps you powered all day. With 80W SUPERVOOC wired and 50W wireless charging, whichever method you choose guarantees zero interruptions. No pauses, no power outages.
OPPO Reno15 Pro 5G
YOUR BEST TRAVEL COMPANION
Where every shot finds its spark
A square halo of starlight frames the camera module, shimmering as light moves across its surface. Within its depths, countless bright stars evoke cosmic beauty—a living halo that breathes vibration, energy, and emotion in every shot you take.
One piece. Infinite precision.
Born from a single slab of glass, the one-piece sculpted glass design flows in perfect continuity, every curve flawless, every line intentional. It is a form of pure elegance and enduring strength, carved from light itself.
Vision without limits.
When boundaries dissolve, beauty expands. Ultra-thin bezels flow in perfect balance, creating a screen that feels infinite; a window where light, color, and imagination move as one.
Designed for durability.
Precision-forged from aerospace-grade aluminum, the frame exudes quiet confidence; lightweight, durable, and exquisitely refined . A design as strong as it looks, built to outlast.
Designed for the extraordinary, its IP68-rated design withstands dust, splashes, and full immersion with ease. It thrives where others falter. Fearless in the rain, radiant underwater, ready to capture every moment the world dares to offer.
Ultra-clear camera system
200MP ultra-clear main camera + 50MP telephoto portrait camera + 50MP ultra-wide-angle camera. 50MP 100º FOV front camera.
From close-ups to sweeping horizons, 4K HDR Video keeps every frame vivid and alive. Seamlessly switch between lenses – main, ultra-wide, telephoto, or front-facing – and capture the world in brilliant, cinematic colors.
Be the MVP, play to win
Redefine performance. The MediaTek Dimensity 8450 platform, deeply tuned by OPPO, features a large-core architecture. Get speed and smoothness for unlimited high-frame-rate gaming. Game on.
Play all day. Instant power.
The 6200 mAh battery keeps you powered all day. With 80W SUPERVOOC wired and 50W wireless charging, whichever method you choose guarantees zero interruptions. No pauses, no power outages.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno15 Pro Max 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | ColorOS 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-01-09 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Dimensions | 151,2 x 72,4 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,32" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1216 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.8, 24mm gran angular, 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2.8, 85mm teleobjetivo, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom) + 50 MP (f/2.0, 16mm, 116˚ Ultra gran angular, AF); Sensor espectro de color , LED flash , HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60fps |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, 18mm, 100º ultra gran angular, AF); Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS HDR |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |