OPPO Reno8 Lite 5G 8GB/128GB Black (Cosmic Black) Dual SIM CPH2343
OPPO Reno8 Lite 5G
- 6.43" FHD+ AMOLED display and blue light eye protection
- Qualcomm Snapdragon 695 5G chip with Level A in Fluency according to TÜV SÜD
- 64MP camera with Bokeh Flare Portrait, HDR Selfie and Double Vision video
- Dual Orbit Lights under the camera lens
- 4500 mAh battery and 33W fast charge
- OPPO Enduring Quality
OPPO Reno8 Lite 5G 8GB/128GB Black (Cosmic Black) Dual SIM CPH2343
OPPO Reno8 Lite
Unleash your best version
a little bit of everything
With a line based on straight edges and matte finishes, with notification lights built into the lenses, the new Oppo Reno8 Lite is already in stock at Powerplanet. This model has a 6.43" AMOLED panel , and it has a good FullHD+ resolution . Other features of this screen are that it has a 180 Hz touch response , with a 60 Hz refresh rate and a 97% color certificate
Qualcomm Snapdragon processor for 5G networks
In addition, this new mid-range terminal from Oppo comes with a Qualcomm Snapdragon 695 processor , a platform built in a 6-nanometer process and is compatible with 5G networks. It is accompanied by internal memory expandable through SD cards and RAM that you can expand up to 13 virtually.
4500 mAh all-day battery
Also inside you will find a 4500 mAh battery , capable of giving you energy for the whole day. Do you need a shot to hold on at work? Well, it has a 33W SUPERVOOC fast charge that will charge it much faster.
64 Mpx rear camera
For photography, the OPPO Reno8 Lite is armed with a triple camera with a 64-megapixel main sensor and an f/1.7 aperture. It is accompanied by a 2-megapixel monochrome sensor and a third 2-megapixel sensor for macro photography. You will find its front sensor on the screen and it has a quality of 16 Mp.
ColorOS12
Finally, it has an Android-based ColorOS 12 operating system . The great advantages of this layer is that you can use it with gestures, it has smoother transitions and greater security.
OPPO Reno8 Lite
Unleash your best version
a little bit of everything
With a line based on straight edges and matte finishes, with notification lights built into the lenses, the new Oppo Reno8 Lite is already in stock at Powerplanet. This model has a 6.43" AMOLED panel , and it has a good FullHD+ resolution . Other features of this screen are that it has a 180 Hz touch response , with a 60 Hz refresh rate and a 97% color certificate
Qualcomm Snapdragon processor for 5G networks
In addition, this new mid-range terminal from Oppo comes with a Qualcomm Snapdragon 695 processor , a platform built in a 6-nanometer process and is compatible with 5G networks. It is accompanied by internal memory expandable through SD cards and RAM that you can expand up to 13 virtually.
4500 mAh all-day battery
Also inside you will find a 4500 mAh battery , capable of giving you energy for the whole day. Do you need a shot to hold on at work? Well, it has a 33W SUPERVOOC fast charge that will charge it much faster.
64 Mpx rear camera
For photography, the OPPO Reno8 Lite is armed with a triple camera with a 64-megapixel main sensor and an f/1.7 aperture. It is accompanied by a 2-megapixel monochrome sensor and a third 2-megapixel sensor for macro photography. You will find its front sensor on the screen and it has a quality of 16 Mp.
ColorOS12
Finally, it has an Android-based ColorOS 12 operating system . The great advantages of this layer is that you can use it with gestures, it has smoother transitions and greater security.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno8 Lite |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | ColorOS 12 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-06-04 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 159,9 x 73,2 x 7,5 mm |
| Weight | 173 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IPX4 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.7, 26mm , PDAF) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4, LED flash, HDR, panorama);LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, 27mm , 1.0µm) HDR, panorama ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |