Xiaomi Poco F6 5G 12GB/512GB Green (Green) Dual SIM
LITTLE F6:
- 120Hz Flow AMOLED CrystalRes
- Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3
- 50 MP camera system with OIS
- 5000 mAh battery and 90 W turbo charging
- Android 14, HyperOS
- 5G connection
Xiaomi Poco F6 5G 12GB/512GB Green (Green) Dual SIM
LITTLE F6
Built for speed
Designed for performance
The POCO F6 is equipped with the latest generation Qualcomm flagship processor, which adopts TSMC's 4nm process and Prime Cortex-X4 core from the same generation of CPU architecture as Snapdragon 8 Gen 3 . It features a high-end CPU and powerful GPU performance, ensuring a seamless mobile gaming experience.
The next-generation high-speed flagship chipset delivers faster read and write speeds for smoother multitasking performance.
It offers incredible games to the most hardcore POCO users. Powered by Xiaomi HyperOS and Snapdragon 8s Gen 3, performance scheduling, image rendering and game control have been optimized to offer a complete experience upgrade.
Designed by vision
The new flagship 6.67" Flow AMOLED display offers improved clarity with significantly lower power consumption. Bold colors create an immersive viewing experience.
With up to 68.7 billion colors, more natural, refined and detailed images are guaranteed.
Designed by power
5000 mAh battery and 90 W turbo charging . Self-developed Surge P2 fast charging chipset offers higher charging efficiency. High-density batteries allow for a compact device body, while providing long-lasting battery life that helps you throughout the day.
A sophisticated new battery management and maintenance system focuses more on the user experience. Not only does it provide faster and more stable charging, it also ensures the battery lasts longer between charges and extends its lifespan.
Designed by light
Flagship 50 MP camera with OIS Technology . Stunning in both portrait and nightscape modes, use the largest aperture to achieve a deeper bokeh effect and make your portrait subject stand out.
Complete optimization of the RAW domain algorithm ensures masterpieces with richer contrasts and clearer details, and even sharper portraits.
Hypercolor Images . Captures a wider range of colors than traditional sRGB for richer color gradients.
POCO Image Engine , “Acceleration Engine”, optimizes the loading and processing speed of the underlying algorithms, and uses parallel computing channels to improve camera startup and shooting speed for ultra-fast snapshots, enabling up to 50 shots in a single burst.
Thanks to its improved performance, POCO F6 allows you to record 4K HDR10+ videos , with greater dynamic range for a more realistic presentation of highlight and shadow details.
The double-click autofocus feature automatically identifies a range of subjects, from people to insects, and tracks each target to ensure clarity in every shot.
Forged based on aesthetics
The futuristic aesthetic and three pure color options are complemented by the uniformly curved back panel with four curved edges, creating dynamic light and shadow effects while providing a comfortable grip.
With its borderless design with extremely thin bezels for a 94.27% screen-to-body ratio, POCO F6 delivers the most powerful immersive viewing experience yet.
LITTLE F6
Built for speed
Designed for performance
The POCO F6 is equipped with the latest generation Qualcomm flagship processor, which adopts TSMC's 4nm process and Prime Cortex-X4 core from the same generation of CPU architecture as Snapdragon 8 Gen 3 . It features a high-end CPU and powerful GPU performance, ensuring a seamless mobile gaming experience.
The next-generation high-speed flagship chipset delivers faster read and write speeds for smoother multitasking performance.
It offers incredible games to the most hardcore POCO users. Powered by Xiaomi HyperOS and Snapdragon 8s Gen 3, performance scheduling, image rendering and game control have been optimized to offer a complete experience upgrade.
Designed by vision
The new flagship 6.67" Flow AMOLED display offers improved clarity with significantly lower power consumption. Bold colors create an immersive viewing experience.
With up to 68.7 billion colors, more natural, refined and detailed images are guaranteed.
Designed by power
5000 mAh battery and 90 W turbo charging . Self-developed Surge P2 fast charging chipset offers higher charging efficiency. High-density batteries allow for a compact device body, while providing long-lasting battery life that helps you throughout the day.
A sophisticated new battery management and maintenance system focuses more on the user experience. Not only does it provide faster and more stable charging, it also ensures the battery lasts longer between charges and extends its lifespan.
Designed by light
Flagship 50 MP camera with OIS Technology . Stunning in both portrait and nightscape modes, use the largest aperture to achieve a deeper bokeh effect and make your portrait subject stand out.
Complete optimization of the RAW domain algorithm ensures masterpieces with richer contrasts and clearer details, and even sharper portraits.
Hypercolor Images . Captures a wider range of colors than traditional sRGB for richer color gradients.
POCO Image Engine , “Acceleration Engine”, optimizes the loading and processing speed of the underlying algorithms, and uses parallel computing channels to improve camera startup and shooting speed for ultra-fast snapshots, enabling up to 50 shots in a single burst.
Thanks to its improved performance, POCO F6 allows you to record 4K HDR10+ videos , with greater dynamic range for a more realistic presentation of highlight and shadow details.
The double-click autofocus feature automatically identifies a range of subjects, from people to insects, and tracks each target to ensure clarity in every shot.
Forged based on aesthetics
The futuristic aesthetic and three pure color options are complemented by the uniformly curved back panel with four curved edges, creating dynamic light and shadow effects while providing a comfortable grip.
With its borderless design with extremely thin bezels for a 94.27% screen-to-body ratio, POCO F6 delivers the most powerful immersive viewing experience yet.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Poco F6 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | HyperOS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 160,5 x 74,5 x 8 mm |
| Weight | 179 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.6, gran angular, 1/1.95", 0.8μm, PDAF, OIS) + 8 MP (ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 20 MP (f/2,2, gran angular, 0,8 μm); HDR; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar en algunos mercados |