Xiaomi POCO F7 5G 12GB/512GB White (White) Dual SIM
Xiaomi Poco F7:
- 6.83" 120Hz AMOLED display
- Snapdragon 8s Gen 4
- 50MP Dual Camera with OIS
- 6500 mAh battery
- 90W HyperCharge
- 5G connection
- Android 15 with HyperOS 2
Xiaomi POCO F7 5G 12GB/512GB White (White) Dual SIM
Xiaomi POCO F7
Unleash the power
Ultra-fast performance
Snapdragon® 8s Gen 4 features an all-big-core architecture based on TSMC’s advanced 4nm process. With a maximum clock speed of 3.21GHz, the chipset delivers exceptional performance and is capable of effortlessly handling the most demanding tasks for a fluid user experience.
A new milestone in battery life
Massive 6500mAh battery . The largest battery capacity in the POCO series to date. Exceptional battery life so you won't run out of power all day long.
90W HyperCharge . 22.5W reverse charging gives you industry-leading efficiency. Share your powerful battery with friends and quickly charge other devices.
High-end outdoor display
6.83-inch Ultra Wide Display . Enjoy stunning visuals with exceptional power efficiency on the F7's expansive 6.83-inch 1.5K display. Enjoy the ultimate entertainment experience, whether playing graphic-intensive games or watching videos.
Advanced photographic capabilities
50MP Main Camera . The POCO F7 features two portrait lenses designed to capture rich emotions and complex details, resulting in flattering, natural-looking portraits.
The POCO F7 offers a more natural layered depth effect , making subjects appear more three-dimensional and giving your photos a polished, professional look.
Capture moments that escape the eye with the POCO F7. Capture incredible images in a variety of lighting conditions, making every moment breathtaking, no matter the time of day.
20MP front camera . Let your confidence shine through.
Exquisite high-end design
Experience the power and speed of the new Edge design, with sleek, angular lines. For a futuristic aesthetic inspired by technology.
The upgraded aluminum alloy frame is CNC machined from a single piece, ensuring greater durability and greater peace of mind for you.
Xiaomi POCO F7
Unleash the power
Ultra-fast performance
Snapdragon® 8s Gen 4 features an all-big-core architecture based on TSMC’s advanced 4nm process. With a maximum clock speed of 3.21GHz, the chipset delivers exceptional performance and is capable of effortlessly handling the most demanding tasks for a fluid user experience.
A new milestone in battery life
Massive 6500mAh battery . The largest battery capacity in the POCO series to date. Exceptional battery life so you won't run out of power all day long.
90W HyperCharge . 22.5W reverse charging gives you industry-leading efficiency. Share your powerful battery with friends and quickly charge other devices.
High-end outdoor display
6.83-inch Ultra Wide Display . Enjoy stunning visuals with exceptional power efficiency on the F7's expansive 6.83-inch 1.5K display. Enjoy the ultimate entertainment experience, whether playing graphic-intensive games or watching videos.
Advanced photographic capabilities
50MP Main Camera . The POCO F7 features two portrait lenses designed to capture rich emotions and complex details, resulting in flattering, natural-looking portraits.
The POCO F7 offers a more natural layered depth effect , making subjects appear more three-dimensional and giving your photos a polished, professional look.
Capture moments that escape the eye with the POCO F7. Capture incredible images in a variety of lighting conditions, making every moment breathtaking, no matter the time of day.
20MP front camera . Let your confidence shine through.
Exquisite high-end design
Experience the power and speed of the new Edge design, with sleek, angular lines. For a futuristic aesthetic inspired by technology.
The upgraded aluminum alloy frame is CNC machined from a single piece, ensuring greater durability and greater peace of mind for you.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | POCO F7 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-06-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 163,1 x 77,9 x 8,2 mm |
| Weight | 215,7 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,83" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1280 x 2772 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,5, 26 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, 15 mm ultra gran angular, 1/4,0", 1,12 μm); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240/960 fps, giro-EIS |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, gran angular), 1/4"); HDR; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |