Xiaomi POCO F7 Pro 5G 12GB/512GB Black (Black) Dual SIM
Xiaomi Poco F7 Pro:
- 120Hz 2K AMOLED Flow display
- Snapdragon 8 Gen 3
- 50MP Dual Camera with OIS
- 6000 mAh battery
- 90W turbo charge
- 5G connection
- Android 15 with HyperOS 2
Xiaomi POCO F7 Pro 5G 12GB/512GB Black (Black) Dual SIM
Xiaomi Poco F7 Pro
Unleash the Ultra Power
Unleash maximum performance
Snapdragon® 8 Gen 3. Powered by TSMC’s advanced 4nm process technology, this chipset features a 1+5+2 architecture to achieve a peak clock speed of 3.3GHz. With fully integrated AI at the chip level, it delivers explosive performance, effortlessly handling high-load gaming scenarios, ensuring smoother multitasking, and delivering superior power efficiency.
LiquidCool 4.0 Technology. POCO's first 3D dual-channel IceLoop system increases the contact area between the loop heat pipe and the SoC, reducing the SoC temperature by up to 3°C. The dual-channel design provides a dedicated thermal loop for the SoC and the camera, significantly improving heat dissipation efficiency.
Unleash the Ultra Power of the Battery
Massive 6,000mAh (typ) battery . The POCO F7 Pro's battery capacity has increased by 1,000mAh, and the battery's energy density of 742Wh/L has improved by 10.5%, allowing for greater battery capacity with the same volume.
90W HyperCharge Charging . The POCO Surge P3 charging chipset and Surge G1 battery management chipset work together to improve charging efficiency, maintain battery health, and extend battery life. After 1,600 cycles, the battery capacity remains at ≥80%.
Unleash the Ultra Power of the Screen
2K 120Hz AMOLED Flow display . The large 6.67-inch 2K display offers numerous enhanced features to create an immersive viewing experience.
The POCO F7 Pro uses advanced display wiring technology to make the bottom bezel measure just 1.9mm for an unobstructed viewing experience.
AI-based control technology . By leveraging AI-based smart sensing technology, the POCO F7 Pro's touch experience has been fully optimized. It effortlessly manages water, oil, and smudges on your hands while maintaining exceptional touch sensitivity. Even when wearing gloves, the touch experience remains smooth and uninterrupted.
Unleash the Ultrapower of Design
The new decorative design conveys a sense of speed, power and exceptional performance.
Modern metal center frame with a continuous top frame for a more uniform design, and premium glass back for a matte gloss finish.
Unleash the Ultra Power of the Camera
- 50 MP main camera
- 8 MP Ultra Wide Angle Camera
Thanks to the Light Fusion 800 image sensor, photos display richer layers of light and shadow to instantly restore the original texture.
Two cameras, five focal lengths . Covers focal lengths from 15mm to 48mm for effortless landscape and portrait photography.
UltraSnap . Thanks to POCO AISP technology, snapshot capture capabilities have been significantly improved. Even when capturing up to 150 continuous shots, the full algorithms are still applied, ensuring sharp, consistent image quality.
Xiaomi Poco F7 Pro
Unleash the Ultra Power
Unleash maximum performance
Snapdragon® 8 Gen 3. Powered by TSMC’s advanced 4nm process technology, this chipset features a 1+5+2 architecture to achieve a peak clock speed of 3.3GHz. With fully integrated AI at the chip level, it delivers explosive performance, effortlessly handling high-load gaming scenarios, ensuring smoother multitasking, and delivering superior power efficiency.
LiquidCool 4.0 Technology. POCO's first 3D dual-channel IceLoop system increases the contact area between the loop heat pipe and the SoC, reducing the SoC temperature by up to 3°C. The dual-channel design provides a dedicated thermal loop for the SoC and the camera, significantly improving heat dissipation efficiency.
Unleash the Ultra Power of the Battery
Massive 6,000mAh (typ) battery . The POCO F7 Pro's battery capacity has increased by 1,000mAh, and the battery's energy density of 742Wh/L has improved by 10.5%, allowing for greater battery capacity with the same volume.
90W HyperCharge Charging . The POCO Surge P3 charging chipset and Surge G1 battery management chipset work together to improve charging efficiency, maintain battery health, and extend battery life. After 1,600 cycles, the battery capacity remains at ≥80%.
Unleash the Ultra Power of the Screen
2K 120Hz AMOLED Flow display . The large 6.67-inch 2K display offers numerous enhanced features to create an immersive viewing experience.
The POCO F7 Pro uses advanced display wiring technology to make the bottom bezel measure just 1.9mm for an unobstructed viewing experience.
AI-based control technology . By leveraging AI-based smart sensing technology, the POCO F7 Pro's touch experience has been fully optimized. It effortlessly manages water, oil, and smudges on your hands while maintaining exceptional touch sensitivity. Even when wearing gloves, the touch experience remains smooth and uninterrupted.
Unleash the Ultrapower of Design
The new decorative design conveys a sense of speed, power and exceptional performance.
Modern metal center frame with a continuous top frame for a more uniform design, and premium glass back for a matte gloss finish.
Unleash the Ultra Power of the Camera
- 50 MP main camera
- 8 MP Ultra Wide Angle Camera
Thanks to the Light Fusion 800 image sensor, photos display richer layers of light and shadow to instantly restore the original texture.
Two cameras, five focal lengths . Covers focal lengths from 15mm to 48mm for effortless landscape and portrait photography.
UltraSnap . Thanks to POCO AISP technology, snapshot capture capabilities have been significantly improved. Even when capturing up to 150 continuous shots, the full algorithms are still applied, ensuring sharp, consistent image quality.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | POCO F7 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-27 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 160,26 x 74,95 x 8,12 mm |
| Weight | 206 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1440 x 3200 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,6, 24 mm gran angular, 1/1,55", 1.0 μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, ultra gran angular, 1/4,0", 1,12 μm); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 8K@24fps, 4K@24/30/60 fps, 1080p, Giro-EIS |
| Front camera | 20 MP (gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |