Xiaomi POCO M7 4G 6GB/128GB Blue (Blue) Dual SIM
Xiaomi Poco M7 4G:
- 144Hz IPS LCD display
- Qualcomm Snapdragon 685
- 50MP Dual Camera with AI
- 7000 mAh battery
- 33W turbo charge
- 4G connection
Xiaomi POCO M7 4G 6GB/128GB Blue (Blue) Dual SIM
Xiaomi Poco M7 4G
Massive 7000 mAh battery
Excellent energy efficiency
Massive 7000mAh Battery . POCO's largest smartphone battery yet for global markets, delivering an ultra-long battery life experience like never before.
Thanks to the BatteryExtender chip, battery performance remains solid even at low temperatures.
Compatible with 33W turbo charging for greater efficiency, allowing you to stay powered at all times.
18W Reverse Charging . With plenty of power to power other devices, the POCO M7 also acts as a portable battery, making it the ideal companion for long days.
Big screen movie
With a wide screen and FHD+ clarity, it offers intense colors and a wide viewing angle for an immersive experience when watching videos or playing games.
144Hz refresh rate . The display intelligently adapts to different situations, delivering a fluid and responsive viewing experience for added comfort.
The POCO M7 responds precisely to every touch, even with wet fingers or those covered in oil or foam, ensuring a smooth user experience.
Superior fluid experience
Powerful Snapdragon® 685 processor . Thanks to its efficient 6nm process, the POCO M7 offers stable performance, greater energy efficiency, and lower consumption.
Ultra-sharp photography
50MP AI Dual Camera System . With a 50MP main camera, you can capture vivid colors, stunning clarity, and dynamic moments effortlessly.
Night mode automatically activates to deliver clearer, sharper immersive images.
Activate beauty mode for softer, more natural selfies that enhance your appeal.
Premium design
Four-curved back cover. With rounded, even edges on all four sides, it offers a comfortable, natural grip.
IP64 splash and dust resistance. The POCO M7 offers effective protection against water splashes and light dust particles.
Xiaomi Poco M7 4G
Massive 7000 mAh battery
Excellent energy efficiency
Massive 7000mAh Battery . POCO's largest smartphone battery yet for global markets, delivering an ultra-long battery life experience like never before.
Thanks to the BatteryExtender chip, battery performance remains solid even at low temperatures.
Compatible with 33W turbo charging for greater efficiency, allowing you to stay powered at all times.
18W Reverse Charging . With plenty of power to power other devices, the POCO M7 also acts as a portable battery, making it the ideal companion for long days.
Big screen movie
With a wide screen and FHD+ clarity, it offers intense colors and a wide viewing angle for an immersive experience when watching videos or playing games.
144Hz refresh rate . The display intelligently adapts to different situations, delivering a fluid and responsive viewing experience for added comfort.
The POCO M7 responds precisely to every touch, even with wet fingers or those covered in oil or foam, ensuring a smooth user experience.
Superior fluid experience
Powerful Snapdragon® 685 processor . Thanks to its efficient 6nm process, the POCO M7 offers stable performance, greater energy efficiency, and lower consumption.
Ultra-sharp photography
50MP AI Dual Camera System . With a 50MP main camera, you can capture vivid colors, stunning clarity, and dynamic moments effortlessly.
Night mode automatically activates to deliver clearer, sharper immersive images.
Activate beauty mode for softer, more natural selfies that enhance your appeal.
Premium design
Four-curved back cover. With rounded, even edges on all four sides, it offers a comfortable, natural grip.
IP64 splash and dust resistance. The POCO M7 offers effective protection against water splashes and light dust particles.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-08-13 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Dimensions | 171,08 x 82,05 x 8,55 mm |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Touch screen | Yes |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Memória RAM | 6 GB |
| Processor | Octa Core |
| Expandable memory | micro SD 2 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + (Lente auxiliar); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, ancho); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |