Motorola Razr 60 5G 8GB/256GB Blue (Gibraltar Sea) Dual SIM
Motorola Razr 60:
- Foldable and compact design
- 6.9" LTPO AMOLED display
- 4500 mAh battery
- 30W TurboPower Charging
- Mediatek Dimensity 7400X processor
- 50MP main camera
- Android 15
Motorola Razr 60 5G 8GB/256GB Blue (Gibraltar Sea) Dual SIM
Motorola Razr 60
ICONIC TO THE EXTREME
Flexible ways to capture
Unleash your creativity with the razr's capture modes. Shoot videos like you would with a vintage camera, preview every angle with Dual Preview , or set up your own photo booth.
Day or night, take crisp, super-sharp photos with the 50MP camera system featuring instant all-pixel focusing, the low-light brightness of Quad Pixel technology , and optical image stabilization (OIS).
Create, capture, and share your story like never before with incredible Moto AI features and the freedom to fold your razr to the perfect angle.
Bigger, brighter, bolder content
It features a 6.9" pOLED display designed to entertain. It's Pantone Validated for true-to-life color accuracy, with over a billion cinematic colors, and blue light protection for comfortable viewing.
Immerse yourself in the multidimensional sound of Dolby Atmos® , the power of stereo speakers, and enhanced voice clarity. Enjoy a superior, immersive listening experience.
More usage and faster charges
Use your smartphone for more than a day thanks to its long-lasting 4500 mAh battery , so you can stream, scroll through apps, and browse without worry. And when you need to recharge, 30W TurboPower™ charging takes just 15 minutes.
Next-generation performance
Introducing the new MediaTek Dimensity 7400X processor , delivering enhanced performance with AI for multitasking, incredible captures, and more.
With 15% better AI processing, enjoy faster responses, smarter features, and smoother performance in everything you do.
Motorola Razr 60
ICONIC TO THE EXTREME
Flexible ways to capture
Unleash your creativity with the razr's capture modes. Shoot videos like you would with a vintage camera, preview every angle with Dual Preview , or set up your own photo booth.
Day or night, take crisp, super-sharp photos with the 50MP camera system featuring instant all-pixel focusing, the low-light brightness of Quad Pixel technology , and optical image stabilization (OIS).
Create, capture, and share your story like never before with incredible Moto AI features and the freedom to fold your razr to the perfect angle.
Bigger, brighter, bolder content
It features a 6.9" pOLED display designed to entertain. It's Pantone Validated for true-to-life color accuracy, with over a billion cinematic colors, and blue light protection for comfortable viewing.
Immerse yourself in the multidimensional sound of Dolby Atmos® , the power of stereo speakers, and enhanced voice clarity. Enjoy a superior, immersive listening experience.
More usage and faster charges
Use your smartphone for more than a day thanks to its long-lasting 4500 mAh battery , so you can stream, scroll through apps, and browse without worry. And when you need to recharge, 30W TurboPower™ charging takes just 15 minutes.
Next-generation performance
Introducing the new MediaTek Dimensity 7400X processor , delivering enhanced performance with AI for multitasking, incredible captures, and more.
With 15% better AI processing, enjoy faster responses, smarter features, and smoother performance in everything you do.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Razr 60 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-04-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 171,30 x 73,99 x 7,25 mm |
| Weight | 188 g |
| Water and dust resistance | IP48 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,7, 25 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF de doble píxel, OIS) + 13 MP (f/2,2, 120° ultra gran angular, 1/3,0", 1,12 μm, AF); Flash LED, panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2,4, 25 mm ancho, 1/3,14", 0,7 μm); HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |