Motorola Razr 60 Ultra 5G 16GB/512GB Brown (Mountain Trail) Dual SIM
Motorola Razr 60 Ultra:
- Foldable and compact design
- 7.0" LTPO AMOLED display
- 4700 mAh battery
- 68W TurboPower Charging
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor
- 50MP main camera
- Android 15
Motorola Razr 60 Ultra 5G 16GB/512GB Brown (Mountain Trail) Dual SIM
Motorola Razr 60 Ultra
MAKE IT ICONIC
Iconic design that radiates luxury and discretion
For the first time in the smartphone world, Alcantara® (a soft, luxurious, 100% Italian material) is combined with PANTONE Scarab, a shade inspired by the lushness of forests.
With vivid textures and natural grain , the FSC25-certified wood finish exudes warmth and is enhanced by an earthy tone inspired by wood, cocoa and minerals.
The sophistication of texture meets the impact of color : this leather-inspired finish offers a secure hold while the PANTONE Rio Red shade exudes energy and boldness.
Bright, bold and vibrant – PANTONE Cabaret, combined with a subtle satin finish, brings a fresh touch of energy to a durable, comfortable and wear-resistant design.
See more. Do more. Even before you open it.
Are your hands sweating? Never mind. Look directly at the external display of your Motorola Razr 60 Ultra and unlock it. Then, ask Catch Me Up to tell you all the notifications you haven't seen. Get the inside scoop hands-free and hassle-free.
Check the weather or manage notifications: the external display gives you seamless access to your ideal settings with customizable panels, Moto AI , and effortless transitions between apps.
Photos of an advanced level
The first 50MP triple camera system in a foldable smartphone lets you capture perfect images with just a simple point-and-shoot, effortlessly.
Capture brighter, more vivid details and take sharper close-up photos with Moto AI photo enhancement technology .
From stunning clarity to seamless motion, make every video unforgettable with targeted enhancements and Dolby Vision .
Open, fold, and create : Shoot videos like you would with a vintage camera, perfect your pose with Dual Preview , or set up your own photo booth using your razr's many flexible capture modes.
Absolute speed. Boundless intelligence.
Powered by the industry-leading 3nm Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform, the Motorola Razr 60 Ultra is the most powerful foldable smartphone yet. It delivers superior performance by combining its CPU, GPU, and NPU with a dedicated AI-powered processing engine. With 16GB of ultra-fast LPDDR5X memory (9600Mbps), apps run 10% faster and smoother and use 25% less power. Plus, you can save as much as you want with 512GB of factory storage.
The fastest folding smartphone to charge
Go for over a day and a half on a single charge thanks to the 4700mAh battery . When it's time to charge, do it with 68W TurboPower™ , which will give you all-day power in just 8 minutes. You can also charge it to 100% in just 40 minutes. Enjoy the freedom of 2x faster wireless charging, too.
Motorola Razr 60 Ultra
MAKE IT ICONIC
Iconic design that radiates luxury and discretion
For the first time in the smartphone world, Alcantara® (a soft, luxurious, 100% Italian material) is combined with PANTONE Scarab, a shade inspired by the lushness of forests.
With vivid textures and natural grain , the FSC25-certified wood finish exudes warmth and is enhanced by an earthy tone inspired by wood, cocoa and minerals.
The sophistication of texture meets the impact of color : this leather-inspired finish offers a secure hold while the PANTONE Rio Red shade exudes energy and boldness.
Bright, bold and vibrant – PANTONE Cabaret, combined with a subtle satin finish, brings a fresh touch of energy to a durable, comfortable and wear-resistant design.
See more. Do more. Even before you open it.
Are your hands sweating? Never mind. Look directly at the external display of your Motorola Razr 60 Ultra and unlock it. Then, ask Catch Me Up to tell you all the notifications you haven't seen. Get the inside scoop hands-free and hassle-free.
Check the weather or manage notifications: the external display gives you seamless access to your ideal settings with customizable panels, Moto AI , and effortless transitions between apps.
Photos of an advanced level
The first 50MP triple camera system in a foldable smartphone lets you capture perfect images with just a simple point-and-shoot, effortlessly.
Capture brighter, more vivid details and take sharper close-up photos with Moto AI photo enhancement technology .
From stunning clarity to seamless motion, make every video unforgettable with targeted enhancements and Dolby Vision .
Open, fold, and create : Shoot videos like you would with a vintage camera, perfect your pose with Dual Preview , or set up your own photo booth using your razr's many flexible capture modes.
Absolute speed. Boundless intelligence.
Powered by the industry-leading 3nm Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform, the Motorola Razr 60 Ultra is the most powerful foldable smartphone yet. It delivers superior performance by combining its CPU, GPU, and NPU with a dedicated AI-powered processing engine. With 16GB of ultra-fast LPDDR5X memory (9600Mbps), apps run 10% faster and smoother and use 25% less power. Plus, you can save as much as you want with 512GB of factory storage.
The fastest folding smartphone to charge
Go for over a day and a half on a single charge thanks to the 4700mAh battery . When it's time to charge, do it with 68W TurboPower™ , which will give you all-day power in just 8 minutes. You can also charge it to 100% in just 40 minutes. Enjoy the freedom of 2x faster wireless charging, too.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Razr 60 Ultra |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-04-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Dimensions | 171,48 x 73,99 x 7,19 mm |
| Weight | 199 g |
| Water and dust resistance | IP48 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 7" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1224 x 2912 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Ceramic |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 4500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 16 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 24 mm gran angular, 1/1,56", 1,0 μm, PDAF multi, OIS) + 50 MP (f/2,0, 12 mm, 122° (ultra gran angular), 0,6 μm, PDAF); Flash LED, panorámica, HDR; Vídeo: 8K@30fps, 4K@30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps, HDR, Giros EIS, Dolby Vision |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, gran angular, 0.64μm); HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4700 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |