Realme 12 4G 8GB/512GB Green (Pioneer Green) Dual SIM
Realme 12 4G:
- 120Hz AMOLED display
- Qualcomm Snapdragon 685 processor
- Sony LYT-600 OIS Portrait Camera
- 5000 mAh battery
- 67W SUPERVOOC charging
- Realme UI 5.0
- Design inspired by luxury watches
- IP54 resistance
Realme 12 4G 8GB/512GB Green (Pioneer Green) Dual SIM
Realme 12 4G
Fast charging, superior power
Hello, master of power
Built to go far thanks to its 5000 mAh battery and built to go fast with its 67W SUPERVOOC charge.
Charge from 1-50% in just 19 minutes to get the power you need when you need it. And with dual charge pump technology, you have access to the most advanced charging architecture in its class. To complete the package, a large 5000mAh battery gives you true all-day power—and peace of mind.
Capture your best moments.
With the best camera hardware in its segment, the realme 12 allows you to capture stories more clearly and ensures that your best moments will look as good as they should. With the realme 12, you will become the go-to photographer for friends and family.
- 50 MP Sony LYT-600 OIS Camera
- 16 MP Front Camera
- 2 MP Mono Camera
Sony’s first camera in its segment . Capture all your cherished memories with confidence, from family portraits to vacations with friends and those action-packed photos. With the powerful combination of Sony hardware, SuperOIS and our flagship MasterShot algorithm, the realme 12 exceeds all expectations.
A marvel to behold. A marvel to use.
120Hz Ultra-Smooth AMOLED Display . A true flagship experience with true flagship visuals. Combining a 120Hz refresh rate with the brightness of AMOLED, you get super-fast scrolling, super-bright colors, and ultra-high sharpness.
Reliable screen interaction, even in the rain . Intelligent Rain Touch Control makes the screen reliable to touch even when there is water on it. Reliable screen interaction, even with a screen protector. With AI touch recognition , you get a better touch response rate
The best performing Snapdragon in the segment.
Qualcomm Snapdragon 685 Processor . The best-in-class Snapdragon processor combines with the most powerful software optimizations in the segment to deliver an unprecedented level of performance. From faster processing speeds to fluid multitasking, the Snapdragon 685 processor lets you enjoy smooth usage thanks to the performance boost.
Inspired by luxury watches.
Taking inspiration from sleek and modern watches, we’ve integrated on-trend color palettes into the design of the Realme 12, while capturing the intricate details of luxury timepieces to deliver a stylish and fashionable option that makes a statement.
Realme 12 4G
Fast charging, superior power
Hello, master of power
Built to go far thanks to its 5000 mAh battery and built to go fast with its 67W SUPERVOOC charge.
Charge from 1-50% in just 19 minutes to get the power you need when you need it. And with dual charge pump technology, you have access to the most advanced charging architecture in its class. To complete the package, a large 5000mAh battery gives you true all-day power—and peace of mind.
Capture your best moments.
With the best camera hardware in its segment, the realme 12 allows you to capture stories more clearly and ensures that your best moments will look as good as they should. With the realme 12, you will become the go-to photographer for friends and family.
- 50 MP Sony LYT-600 OIS Camera
- 16 MP Front Camera
- 2 MP Mono Camera
Sony’s first camera in its segment . Capture all your cherished memories with confidence, from family portraits to vacations with friends and those action-packed photos. With the powerful combination of Sony hardware, SuperOIS and our flagship MasterShot algorithm, the realme 12 exceeds all expectations.
A marvel to behold. A marvel to use.
120Hz Ultra-Smooth AMOLED Display . A true flagship experience with true flagship visuals. Combining a 120Hz refresh rate with the brightness of AMOLED, you get super-fast scrolling, super-bright colors, and ultra-high sharpness.
Reliable screen interaction, even in the rain . Intelligent Rain Touch Control makes the screen reliable to touch even when there is water on it. Reliable screen interaction, even with a screen protector. With AI touch recognition , you get a better touch response rate
The best performing Snapdragon in the segment.
Qualcomm Snapdragon 685 Processor . The best-in-class Snapdragon processor combines with the most powerful software optimizations in the segment to deliver an unprecedented level of performance. From faster processing speeds to fluid multitasking, the Snapdragon 685 processor lets you enjoy smooth usage thanks to the performance boost.
Inspired by luxury watches.
Taking inspiration from sleek and modern watches, we’ve integrated on-trend color palettes into the design of the Realme 12, while capturing the intricate details of luxury timepieces to deliver a stylish and fashionable option that makes a statement.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 12 4G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-07-01 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 163 x 75,5 x 7,9 mm |
| Weight | 187 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 685 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 512 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 26 mm gran angular, 1/1.95", PDAF, OIS) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |