Realme 14X 5G 6GB/128GB Black (Carbon Black) Dual SIM
Realme 14x 5G:
- 120Hz IPS LCD display
- Dimensity 6300 5G Processor
- 50MP AI Camera
- NEXT AI
- 5000 mAh battery
- Realme UI 6.0
Realme 14X 5G 6GB/128GB Black (Carbon Black) Dual SIM
Realme 14x 5G
Powered by NEXT AI
Slim design
The design is slim and lightweight , yet comfortable in the hand. The polished, rounded corners offer great ergonomic comfort and a secure grip during use.
Go sharp
50MP AI Camera . Capture every last detail.
Ultra Volume Mode at 300% . Clear sound even in noisy environments.
Move to the fast
The Dimensity 6300 processor delivers outstanding 5G performance, with 5G download speeds of up to 3.3 Gb/s – 40% faster in urban areas and 30% faster in suburban areas than competitors.
Smooth viewing with eye protection
The display supports a refresh rate of up to 120Hz for a smooth viewing experience. Plus, it features 10 different eye care methods to protect your eyes throughout the day.
All-day battery
Stay connected day or night! The phone is equipped with a large 5000 mAh battery , ensuring all-day use so you don't have to charge your phone on business or leisure trips.
Go tough
No more worrying about accidental drops. This device features advanced Armorshell ™ protection and has passed military-grade shock resistance testing, resulting in exceptional drop protection.
IP64 water and dust resistance . Even after exposure to raindrops, sprays, or splashes, the device continues to function satisfactorily.
Realme 14x 5G
Powered by NEXT AI
Slim design
The design is slim and lightweight , yet comfortable in the hand. The polished, rounded corners offer great ergonomic comfort and a secure grip during use.
Go sharp
50MP AI Camera . Capture every last detail.
Ultra Volume Mode at 300% . Clear sound even in noisy environments.
Move to the fast
The Dimensity 6300 processor delivers outstanding 5G performance, with 5G download speeds of up to 3.3 Gb/s – 40% faster in urban areas and 30% faster in suburban areas than competitors.
Smooth viewing with eye protection
The display supports a refresh rate of up to 120Hz for a smooth viewing experience. Plus, it features 10 different eye care methods to protect your eyes throughout the day.
All-day battery
Stay connected day or night! The phone is equipped with a large 5000 mAh battery , ensuring all-day use so you don't have to charge your phone on business or leisure trips.
Go tough
No more worrying about accidental drops. This device features advanced Armorshell ™ protection and has passed military-grade shock resistance testing, resulting in exceptional drop protection.
IP64 water and dust resistance . Even after exposure to raindrops, sprays, or splashes, the device continues to function satisfactorily.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 14x 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | Realme UI 6.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 165,7 x 76,2 x 7,9 mm |
| Weight | 190 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 625 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 27 mm gran angular, 1/2,88", 0,61 μm, PDAF); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |