Realme 16 Pro 5G 8GB/256GB Gray (Master Grey) Dual SIM
Realme 16 Pro: The essentials that define it
- MediaTek Dimensity 7300 Max 5G
- 6.78″ AMOLED 120 Hz display.
- Titan 7,000 mAh battery.
- 80W Ultra-Fast Charging
- Triple camera system (200 MP + 8 MP).
- Professional video recording.
- Android 16 + realme UI 7.0.
Realme 16 Pro 5G 8GB/256GB Gray (Master Grey) Dual SIM
Realme 16 Pro
200MP Master of Portraits
200MP LumaColor Camera
Master-level algorithm, master-level portraits. The 200MP camera features the industry's first TÜV-certified LumaColor algorithm. It delivers master-level portraits with ease, thanks to full-dimensional skin tone optimization, optically fused bokeh, and light shadow reconstruction.
Everyone shines in Crisp Clarity 200MP
The HyperRAW and Anti-Distortion algorithms work together to ensure that everyone in group shots stands out with realistic clarity, without stretched or distorted edges.
Group selfie camera
Everyone looks great. Ultra-clear 50-megapixel selfies —everyone looks amazing in group shots.
4K Motion Photo
More vibrant. Crisper. Turn your best 4K video clips into 4K Motion Photos, so every animated moment can be shared on social media with stunning clarity.
Luxury decor meets natural touch
Inspired by nature, this design unites a natural touch with a luxurious deco metal chamber—creating a masterpiece defined by naturalism and refined fashion.
High performance
Feel the power with the Dimensity 7300-Max. Powered by the advanced Dimensity 7300-Max 5G chipset, experience seamless speed and elite efficiency. Whether you're gaming, streaming, or juggling multiple apps, this processor delivers buttery-smooth performance.
7000mAh Titan Battery
Power that lasts. Comfort that remains. The battery offers greater endurance without compromising the comfortable feel in your hand. With support for Bypass Charging , it reduces heat buildup for improved long-term durability.
144Hz AMOLED Display
A screen that flows. A grip that follows.
Immerse yourself in stunning visuals with the 144Hz AMOLED display, where ultra-smooth motion meets vibrant colors. Every swipe, scroll, and scene comes to life with breathtaking clarity.
Professional IP69 rating
It meets the highest industry standards for water resistance protection, providing comprehensive and top-level defense.
Realme 16 Pro
200MP Master of Portraits
200MP LumaColor Camera
Master-level algorithm, master-level portraits. The 200MP camera features the industry's first TÜV-certified LumaColor algorithm. It delivers master-level portraits with ease, thanks to full-dimensional skin tone optimization, optically fused bokeh, and light shadow reconstruction.
Everyone shines in Crisp Clarity 200MP
The HyperRAW and Anti-Distortion algorithms work together to ensure that everyone in group shots stands out with realistic clarity, without stretched or distorted edges.
Group selfie camera
Everyone looks great. Ultra-clear 50-megapixel selfies —everyone looks amazing in group shots.
4K Motion Photo
More vibrant. Crisper. Turn your best 4K video clips into 4K Motion Photos, so every animated moment can be shared on social media with stunning clarity.
Luxury decor meets natural touch
Inspired by nature, this design unites a natural touch with a luxurious deco metal chamber—creating a masterpiece defined by naturalism and refined fashion.
High performance
Feel the power with the Dimensity 7300-Max. Powered by the advanced Dimensity 7300-Max 5G chipset, experience seamless speed and elite efficiency. Whether you're gaming, streaming, or juggling multiple apps, this processor delivers buttery-smooth performance.
7000mAh Titan Battery
Power that lasts. Comfort that remains. The battery offers greater endurance without compromising the comfortable feel in your hand. With support for Bypass Charging , it reduces heat buildup for improved long-term durability.
144Hz AMOLED Display
A screen that flows. A grip that follows.
Immerse yourself in stunning visuals with the 144Hz AMOLED display, where ultra-smooth motion meets vibrant colors. Every swipe, scroll, and scene comes to life with breathtaking clarity.
Professional IP69 rating
It meets the highest industry standards for water resistance protection, providing comprehensive and top-level defense.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 16 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | Realme UI 7.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-01-06 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 162,6 x 77,6 x 7,8 mm |
| Weight | 192 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2772 p |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 6500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Max (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.9, 23mm gran angular, 1/1.56", 0.5µm, dual-pixel PDAF, OIS) + 8 MP (112˚, ultra gran angular, 1/4.0", 1.12µm); LED flash, HDR, panorama; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.4, 23mm gran angular, 1/2.88", 0.61µm); Panorama; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| GSM | 800/900/1800/1900/2100 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 5G |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Bluetooth | 5.4 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>*La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |