Realme 16 Pro+ 5G 12GB/512GB Gray (Master Grey) Dual SIM
Realme 16 Pro+: The essentials that define it
- Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4
- 6.8″ AMOLED 144 Hz display.
- Titan 7,000 mAh battery.
- 80W Ultra-Fast Charging
- Triple camera system (200 MP + 50 MP + 8 MP).
- Professional video recording.
- Android 16 + realme UI 7.0.
Realme 16 Pro+ 5G 12GB/512GB Gray (Master Grey) Dual SIM
Realme 16 Pro+
200MP Master of Portraits
200MP LumaColor Camera
Master-level algorithm, master-level portraits. The 200MP camera features the industry's first TÜV-certified LumaColor algorithm. It delivers master-level portraits with ease, thanks to full-dimensional skin tone optimization, optically fused bokeh, and light shadow reconstruction.
Everyone excels in 200MP Crisp Clarity
The HyperRAW and Anti-Distortion algorithms work together to ensure that everyone in group shots stands out with realistic clarity, without stretched or distorted edges.
Group selfie camera
Everyone looks great. Ultra-clear 50-megapixel selfies —everyone looks amazing in group shots.
4K Motion Photo
More vibrant. More crisp. Turn your best 4K video clips into 4K Motion Photos, so every animated moment can be shared on social media with stunning clarity.
Luxury decor meets natural touch
Inspired by nature, this design unites a natural touch with a luxurious deco metal chamber—creating a masterpiece defined by naturalism and refined fashion.
High performance
Feel the power with the Snapdragon 7 Gen 4. All powered by energy and lag-free. With a double boost in CPU and GPU performance and a benchmark score of up to 1,440,000, experience unprecedented smoothness.
Rocket LPDDR5X . Boost your performance. Rocket LPDDR5X delivers explosive data throughput, like the massive thrust of a rocket's ignition. It enables instant app launches and ultra-fast loading of large games.
7000mAh Titan Battery
Power that lasts. Comfort that remains. The battery offers greater endurance without compromising the comfortable feel in your hand. With support for Bypass Charging , it reduces heat buildup for improved long-term durability.
144Hz AMOLED Display
A screen that flows. A grip that follows.
Immerse yourself in stunning visuals with the 144Hz AMOLED display, where ultra-smooth motion meets vibrant colors. Every swipe, scroll, and scene comes to life with breathtaking clarity.
Professional IP69 rating
It meets the highest industry standards for water resistance protection, providing comprehensive and top-level defense.
Realme 16 Pro+
200MP Master of Portraits
200MP LumaColor Camera
Master-level algorithm, master-level portraits. The 200MP camera features the industry's first TÜV-certified LumaColor algorithm. It delivers master-level portraits with ease, thanks to full-dimensional skin tone optimization, optically fused bokeh, and light shadow reconstruction.
Everyone excels in 200MP Crisp Clarity
The HyperRAW and Anti-Distortion algorithms work together to ensure that everyone in group shots stands out with realistic clarity, without stretched or distorted edges.
Group selfie camera
Everyone looks great. Ultra-clear 50-megapixel selfies —everyone looks amazing in group shots.
4K Motion Photo
More vibrant. More crisp. Turn your best 4K video clips into 4K Motion Photos, so every animated moment can be shared on social media with stunning clarity.
Luxury decor meets natural touch
Inspired by nature, this design unites a natural touch with a luxurious deco metal chamber—creating a masterpiece defined by naturalism and refined fashion.
High performance
Feel the power with the Snapdragon 7 Gen 4. All powered by energy and lag-free. With a double boost in CPU and GPU performance and a benchmark score of up to 1,440,000, experience unprecedented smoothness.
Rocket LPDDR5X . Boost your performance. Rocket LPDDR5X delivers explosive data throughput, like the massive thrust of a rocket's ignition. It enables instant app launches and ultra-fast loading of large games.
7000mAh Titan Battery
Power that lasts. Comfort that remains. The battery offers greater endurance without compromising the comfortable feel in your hand. With support for Bypass Charging , it reduces heat buildup for improved long-term durability.
144Hz AMOLED Display
A screen that flows. A grip that follows.
Immerse yourself in stunning visuals with the 144Hz AMOLED display, where ultra-smooth motion meets vibrant colors. Every swipe, scroll, and scene comes to life with breathtaking clarity.
Professional IP69 rating
It meets the highest industry standards for water resistance protection, providing comprehensive and top-level defense.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 16 Pro+ |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | Realme UI 7.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-01-06 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 162,5 x 76,3 x 8,5 mm |
| Weight | 203 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,8" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1280 x 2800 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 6500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.9, 23mm gran angular, 1/1.56", 0.5µm, dual-pixel PDAF, OIS) + 50 MP (f/2.8, objetivo periscópico, 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS, 3.5x zoom óptico 8 MP, 116˚, ultra gran angular, 1/4.0", 1.12µm, AF); LED flash, HDR, panorama; Vídeo: 4K@24/30/60fps |
| Front camera | 50 MP (f/2.4, 23mm gran angular, 1/2.88", 0.61µm); Panorama; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| GSM | 800/900/1800/1900/2100 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 5G |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Bluetooth | 5.4 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>*La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |