Realme Note 70T 4G 4GB/256GB Black (Obsidian) Dual SIM
Realme Note 70T:
- 6.74" LCD screen
- Ultra-thin body
- Unisoc T7250 Processor
- 50 MP main camera
- 6000 mAh battery
- 15W fast charging
- IP54 water and dust resistance
Realme Note 70T 4G 4GB/256GB Black (Obsidian) Dual SIM
Realme Note 70T
Ultra-large battery in an ultra-thin body
2 days of use on one charge
6000 mAh battery. 2 days of intensive use without recharging. Power to work all day or entertain nonstop.
The Type-C port supports 15W fast charging, so you don't have to worry about battery levels. Plus, reverse charging means none of your devices will ever run out of power again.
Leading ultra-thin design
Thanks to its ultra-thin body , you'll enjoy comfortable grip every time you hold your phone.
Pulsed light offers a variety of interactions so you can stay on top of everything at a glance.
Durability and impact resistance
The rugged ArmorShell™ design delivers military-grade shock resistance. The Note 70T is rugged enough to withstand anything and everything, ready to withstand life's most demanding moments.
IP54 water and dust resistance . Protected from everyday spills, splashes, and dust, the Note 70T keeps up with you wherever the future takes you.
Effortless fluency
Unisoc T7250 Processor . Powered by cores running at 1.8 GHz, the octa-core processor delivers blazing performance whether you're gaming, streaming, or working, without compromising on anything.
Display with 90Hz eye comfort mode
Discover truly fluid visuals with less lag while being gentle on your eyes. Enjoy vibrant clarity and comfort for hours of use with less eye strain.
Realme Note 70T
Ultra-large battery in an ultra-thin body
2 days of use on one charge
6000 mAh battery. 2 days of intensive use without recharging. Power to work all day or entertain nonstop.
The Type-C port supports 15W fast charging, so you don't have to worry about battery levels. Plus, reverse charging means none of your devices will ever run out of power again.
Leading ultra-thin design
Thanks to its ultra-thin body , you'll enjoy comfortable grip every time you hold your phone.
Pulsed light offers a variety of interactions so you can stay on top of everything at a glance.
Durability and impact resistance
The rugged ArmorShell™ design delivers military-grade shock resistance. The Note 70T is rugged enough to withstand anything and everything, ready to withstand life's most demanding moments.
IP54 water and dust resistance . Protected from everyday spills, splashes, and dust, the Note 70T keeps up with you wherever the future takes you.
Effortless fluency
Unisoc T7250 Processor . Powered by cores running at 1.8 GHz, the octa-core processor delivers blazing performance whether you're gaming, streaming, or working, without compromising on anything.
Display with 90Hz eye comfort mode
Discover truly fluid visuals with less lag while being gentle on your eyes. Enjoy vibrant clarity and comfort for hours of use with less eye strain.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-07-10 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Dimensions | 167,20 x 76,60 x 7,94 mm |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Touch screen | Yes |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Memória RAM | 4 GB |
| Processor | Octa Core |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Screen protection | Panda glass |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/2.2, gran angular, PDAF) + 13 MP (ultra gan angular); Flash LED, panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (gran angular); Vídeo: Sí |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |