Realme C51 6GB/256GB Black (Carbon Black) Dual SIM
Realme C51:
- 6.74" IPS LCD screen, 90Hz
- Android 13, Realme UI T
- Dual Camera 50MP
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC
- 5000 mAh battery, 33W fast charging
- Memory Card Slot
Realme C51 6GB/256GB Black (Carbon Black) Dual SIM
Realme C51
A champion from another level
Design Champion
Realme C51 has a shiny and elegant design thanks to the shiny glass powder process that combines two textures, one shiny at the top in contrast to another that shimmers under the light at the bottom. The perfect union to create an exceptional dynamic effect.
Its ultra-thin body of just 7.99 mm is combined with a C-angle side design for a phone that looks visually striking and fits perfectly in the hand. The large screen is combined with an ultra-smooth 90Hz refresh rate to give you an expansive viewing experience that will immerse you fully in the game.
Memory Champion
With the new improved storage ROM you will have more space for your favorite photos, videos, games and movies, and with the additional storage available, all tasks will run smoothly in the background.
You will enter a new world of power with Dynamic RAM Expansion (DRE). With 4GB of built-in RAM and an additional 4GB available through DRE technology , you'll have extra power at your fingertips when you need it, you'll be able to run more applications simultaneously and switch from one to another effortlessly.
Chamber Champion
The camera of Realme C51 is designed to offer more sharpness, the 50 MP mode greatly improves the sharpness and reflects precise details even when capturing photos of complex buildings and landscapes.
Night Mode illuminates low-light shooting environments without sacrificing sharpness, giving you a powerful, reliable shooting experience you can rely on at any time of day.
Charging Champion
33W SUPERVOOC charging increases charging speed by 200% compared to the previous generation, so you can charge from 0 to 50% in just 28 minutes . It incorporates a large 5000 mAh battery that provides you with power for the whole day, you can watch videos or play games all day and still have battery left over.
Realme C51
A champion from another level
Design Champion
Realme C51 has a shiny and elegant design thanks to the shiny glass powder process that combines two textures, one shiny at the top in contrast to another that shimmers under the light at the bottom. The perfect union to create an exceptional dynamic effect.
Its ultra-thin body of just 7.99 mm is combined with a C-angle side design for a phone that looks visually striking and fits perfectly in the hand. The large screen is combined with an ultra-smooth 90Hz refresh rate to give you an expansive viewing experience that will immerse you fully in the game.
Memory Champion
With the new improved storage ROM you will have more space for your favorite photos, videos, games and movies, and with the additional storage available, all tasks will run smoothly in the background.
You will enter a new world of power with Dynamic RAM Expansion (DRE). With 4GB of built-in RAM and an additional 4GB available through DRE technology , you'll have extra power at your fingertips when you need it, you'll be able to run more applications simultaneously and switch from one to another effortlessly.
Chamber Champion
The camera of Realme C51 is designed to offer more sharpness, the 50 MP mode greatly improves the sharpness and reflects precise details even when capturing photos of complex buildings and landscapes.
Night Mode illuminates low-light shooting environments without sacrificing sharpness, giving you a powerful, reliable shooting experience you can rely on at any time of day.
Charging Champion
33W SUPERVOOC charging increases charging speed by 200% compared to the previous generation, so you can charge from 0 to 50% in just 28 minutes . It incorporates a large 5000 mAh battery that provides you with power for the whole day, you can watch videos or play games all day and still have battery left over.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C51 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | Realme UI T |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 167,2 x 76,7 x 8 mm |
| Weight | 186 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 560 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 2 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP, (f/1.8, 27mm, 1/2.76", 0.64µm, PDAF + 0.08 MP, f/3.0); LED flash, HDR, panorama; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP, (f/2.2, 28mm, 1/5", 1.12µm); HDR Video 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |