Motorola Edge 30 5G 8GB/128GB Grey (Meteor Grey) Dual SIM Refurbished - Very Good
Motorola Edge 30 5G - Refurbished:
- 6.5” OLED display
- 144Hz refresh rate
- HDR10+ display
- Dolby Atmos
- Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G
- TurboPower charging of more than 30W
Motorola Edge 30 5G 8GB/128GB Grey (Meteor Grey) Dual SIM Refurbished - Very Good
Motorola Edge 30 5G
Feel the 5G difference
Focus on creativity
Take your photos to the next level with innovative camera software features and record videos that showcase your true style. Dual Capture lets you capture yourself and your subject simultaneously from two cameras, so your reactions become part of the action. Automatically smooth uneven skin tones in selfies to ensure you look your best.
Night photos are automatically illuminated , and the capture matches the on-screen preview. Isolate a single color in your photo while the rest of the image remains in black and white.
Record with a new perspective at 960 HD frames per second ; slower than the eye can perceive. Keep one color prominent while recording, while everything else turns to black and white.
Fast and fluid
Videos and games look incredibly good on the 6.5” OLED screen . Thanks to the fast 144Hz refresh rate, scrolling and gaming have never been so smooth.
Experience the infinite contrast of deeper blacks and over a billion shades of color on a vivid HDR10+ display. Plus, the full DCI-P3 color space meets cinematic accuracy standards.
Turn up the volume on your favorite songs and hear deeper bass, clearer vocals, and intense, extraordinary Dolby Atmos® sound through two large stereo speakers.
Feel the 5G difference
Experience responsive performance thanks to the Qualcomm® Snapdragon ™ 778G + 5G chipset, and enjoy next-generation speeds with 5G and Wi-Fi 6E. Enjoy smoother multitasking.
Wirelessly connect your phone to an external device such as a TV or desktop monitor to use your apps, make video calls, play games, and much more.
TurboPower ™ charging of over 30W.
Don't worry about battery life. Connect at 5G speeds and experience battery life that never ends. Get hours of battery life with just a few minutes of TurboPower ™ charging at over 30W.
Other features you'll appreciate
Control and personalize your phone with My UX to create a style that's uniquely yours. And with the seamless Android experience, forget about cumbersome software layers or duplicate apps.
Phone and video calls are made with enhanced Crystal Talk audio quality, which offers AI-optimized clarity and noise reduction for VoIP .
Your data will be protected against malware, phishing, and other threats thanks to the ThinkShield® suite of hardware and software security features for mobile.
Motorola Edge 30 5G
Feel the 5G difference
Focus on creativity
Take your photos to the next level with innovative camera software features and record videos that showcase your true style. Dual Capture lets you capture yourself and your subject simultaneously from two cameras, so your reactions become part of the action. Automatically smooth uneven skin tones in selfies to ensure you look your best.
Night photos are automatically illuminated , and the capture matches the on-screen preview. Isolate a single color in your photo while the rest of the image remains in black and white.
Record with a new perspective at 960 HD frames per second ; slower than the eye can perceive. Keep one color prominent while recording, while everything else turns to black and white.
Fast and fluid
Videos and games look incredibly good on the 6.5” OLED screen . Thanks to the fast 144Hz refresh rate, scrolling and gaming have never been so smooth.
Experience the infinite contrast of deeper blacks and over a billion shades of color on a vivid HDR10+ display. Plus, the full DCI-P3 color space meets cinematic accuracy standards.
Turn up the volume on your favorite songs and hear deeper bass, clearer vocals, and intense, extraordinary Dolby Atmos® sound through two large stereo speakers.
Feel the 5G difference
Experience responsive performance thanks to the Qualcomm® Snapdragon ™ 778G + 5G chipset, and enjoy next-generation speeds with 5G and Wi-Fi 6E. Enjoy smoother multitasking.
Wirelessly connect your phone to an external device such as a TV or desktop monitor to use your apps, make video calls, play games, and much more.
TurboPower ™ charging of over 30W.
Don't worry about battery life. Connect at 5G speeds and experience battery life that never ends. Get hours of battery life with just a few minutes of TurboPower ™ charging at over 30W.
Other features you'll appreciate
Control and personalize your phone with My UX to create a style that's uniquely yours. And with the seamless Android experience, forget about cumbersome software layers or duplicate apps.
Phone and video calls are made with enhanced Crystal Talk audio quality, which offers AI-optimized clarity and noise reduction for VoIP .
Your data will be protected against malware, phishing, and other threats thanks to the ThinkShield® suite of hardware and software security features for mobile.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Edge 30 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 159,4 x 74,2 x 6,8 mm |
| Weight | 155 g |
| Water and dust resistance | IP52 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS) + 50 MP (f/2.2, 118˚, 1/2.76", 0.64µm, PDAF) + 2 MP (f/2.4); Dual-LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR10, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.3, 0.7µm); HDR; Video: 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4020 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |