Nokia 130 (2017) Black Dual SIM Refurbished - Very Good
Nokia 130 (2017) - Refurbished:
- Bluetooth and VGA camera
- Expandable with Micro SD card
- Long-lasting battery
*Available languages: Portuguese, French and English.
Nokia 130 (2017) Black Dual SIM Refurbished - Very Good
Nokia 130 (2017)
Simple mobile phones never go out of style, and the Nokia 130 (2017) is another example of that. The Finnish brand maintains its 'featured phones' division with devices like this one. It includes Bluetooth and FM radio but lacks internet access.
One of its strongest points is its battery life. It lasts up to 22 hours in talk mode or up to 25 days on standby . Or, in other words, up to 11.5 hours of video playback. With the Nokia 130 (2017), you won't have any battery problems.
Other interesting features include a VGA camera and MP3 playback. Finally, this device is Dual SIM , so you can control two phone lines from a single Nokia 130 (2017).
Available languages: Portuguese, French and English.
Nokia 130 (2017)
Simple mobile phones never go out of style, and the Nokia 130 (2017) is another example of that. The Finnish brand maintains its 'featured phones' division with devices like this one. It includes Bluetooth and FM radio but lacks internet access.
One of its strongest points is its battery life. It lasts up to 22 hours in talk mode or up to 25 days on standby . Or, in other words, up to 11.5 hours of video playback. With the Nokia 130 (2017), you won't have any battery problems.
Other interesting features include a VGA camera and MP3 playback. Finally, this device is Dual SIM , so you can control two phone lines from a single Nokia 130 (2017).
Available languages: Portuguese, French and English.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 130 |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | Nokia Series 30+ |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 111,5 x 48,4 x 14,2 mm |
| Weight | 67,9 g |
| Keyboard | Numeric |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,8" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 120 x 160 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| RAM | 4 MB |
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 8 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Rear camera resolution | VGA |
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Torch | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| GSM | 900/1800 |
| GSM sim 2 | 900/1800 |
| Network connection | GPRS |
| SIM type | DualSIM |
| SIM 1 type | MiniSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Bluetooth | 3.0 |
| SIM Type 2 | MiniSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MiniUSB |
| Battery capacity | 1020 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | Idiomas disponibles: portugués, francés e inglés. |