Motorola Razr 40 Ultra 5G 8GB/256GB Black (Infinite Black) Dual SIM XT2321-1 Refurbished - Very Good
Motorola Razr 40 Ultra - Refurbished:
- Foldable and compact design
- Long-lasting 3800 mAh battery
- 30W TurboPower charging
- Qualcomm SM7450-AB Processor
- Android 13
Motorola Razr 40 Ultra 5G 8GB/256GB Black (Infinite Black) Dual SIM XT2321-1 Refurbished - Very Good
Motorola Razr 40 Ultra
Defy the rules
Bigger, faster, and brighter
6.9" pOLED . Experience infinite contrast with the deepest blacks and richest colors by opening your smartphone to access a large screen.
165 Hz . The refresh rate, which is incredibly fast and smooth, reduces lag and ghosting in compatible games.
HDR10+ . Certified to meet the latest industry DCI-P3 standards for brightness, clarity, and color accuracy.
Enjoy multidimensional Dolby Atmos® sound with Bluetooth® experiences optimized by Snapdragon Sound™.
Our patented, industry-leading teardrop hinge has been redesigned for a smooth, uninterrupted touch experience. When you close the smartphone, the top and bottom edges of the Motorola razr 40 ultra align perfectly, further enhancing its elegant design.
The Motorola Razr 40 Ultra, which is lightweight, stylish, and infinitely flexible, opens to reveal a beautiful, fluid, and brilliant display that engages all your senses. Available colors include black, blue, and Viva Magenta, the Pantone® Color of the Year 2023.
The best way to capture content
The ultra-wide-angle and macro lenses capture the moment in minute detail, allowing you to take everything from incredible wide-angle shots to unbeatable close-ups.
You can view your selfies hands-free and with completely new lighting thanks to Quad Pixel technology , which quadruples light sensitivity. Find the best angles for your selfies, videos, and hands-free video calls.
Find the perfect angle by letting the person you're photographing preview the photo on the external screen. For the best selfies, close the razr and use the advanced wide-aperture rear camera.
Unleash your creativity with a range of innovative camera features:
- Your photos in low light conditions are automatically optimized thanks to the image signal processor (ISP) which reduces noise and increases clarity.
- With Dual Capture mode, both you and the subject are continuously captured in split screen so you never miss any of the action or your reaction.
- Capture your favorite action moments without blurry photos, even if you rotate the camera 360 degrees.
- Blur the background of your photos to give them a beautiful visual effect.
- Capture blurry motion, light trails and other fun effects with the long exposure function, which leaves the shutter open for up to 32 seconds.
Discover the future
Interact, create and capture from unique angles thanks to the Motorola Razr 40 Ultra.
Enjoy the incredible speed of a 1st generation Snapdragon® 8 processor , which delivers faster 5G connections, select gaming experiences, advanced camera features, and improved energy efficiency.
All-day battery life. Go all day and all night without running out of battery, thanks to its 3800 mAh capacity. 30W TurboPower™ charging gives you hours of battery life in just minutes.
Motorola Razr 40 Ultra
Defy the rules
Bigger, faster, and brighter
6.9" pOLED . Experience infinite contrast with the deepest blacks and richest colors by opening your smartphone to access a large screen.
165 Hz . The refresh rate, which is incredibly fast and smooth, reduces lag and ghosting in compatible games.
HDR10+ . Certified to meet the latest industry DCI-P3 standards for brightness, clarity, and color accuracy.
Enjoy multidimensional Dolby Atmos® sound with Bluetooth® experiences optimized by Snapdragon Sound™.
Our patented, industry-leading teardrop hinge has been redesigned for a smooth, uninterrupted touch experience. When you close the smartphone, the top and bottom edges of the Motorola razr 40 ultra align perfectly, further enhancing its elegant design.
The Motorola Razr 40 Ultra, which is lightweight, stylish, and infinitely flexible, opens to reveal a beautiful, fluid, and brilliant display that engages all your senses. Available colors include black, blue, and Viva Magenta, the Pantone® Color of the Year 2023.
The best way to capture content
The ultra-wide-angle and macro lenses capture the moment in minute detail, allowing you to take everything from incredible wide-angle shots to unbeatable close-ups.
You can view your selfies hands-free and with completely new lighting thanks to Quad Pixel technology , which quadruples light sensitivity. Find the best angles for your selfies, videos, and hands-free video calls.
Find the perfect angle by letting the person you're photographing preview the photo on the external screen. For the best selfies, close the razr and use the advanced wide-aperture rear camera.
Unleash your creativity with a range of innovative camera features:
- Your photos in low light conditions are automatically optimized thanks to the image signal processor (ISP) which reduces noise and increases clarity.
- With Dual Capture mode, both you and the subject are continuously captured in split screen so you never miss any of the action or your reaction.
- Capture your favorite action moments without blurry photos, even if you rotate the camera 360 degrees.
- Blur the background of your photos to give them a beautiful visual effect.
- Capture blurry motion, light trails and other fun effects with the long exposure function, which leaves the shutter open for up to 32 seconds.
Discover the future
Interact, create and capture from unique angles thanks to the Motorola Razr 40 Ultra.
Enjoy the incredible speed of a 1st generation Snapdragon® 8 processor , which delivers faster 5G connections, select gaming experiences, advanced camera features, and improved energy efficiency.
All-day battery life. Go all day and all night without running out of battery, thanks to its 3800 mAh capacity. 30W TurboPower™ charging gives you hours of battery life in just minutes.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Razr 40 Ultra |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 170,8 x 74 x 7 mm |
| Weight | 188,5 g |
| Water and dust resistance | IP52 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.5, gran angular, 1/2.55", 1.4μm, PDAF, OIS) + 13 MP (f/2.2, 108° ultra gran angular, 1/3", 1.12μm, AF); Flash LED, panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120 fps, HDR10+, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, gran angular, 0.7μm); HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE |
| GSM | 900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo, Beidou |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 3800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |