Samsung Galaxy S10 Lite 8GB/128GB Black Dual SIM G770 Refurbished - Very Good
Samsung Galaxy S10 Lite 8GB/128GB Black Dual SIM G770 Refurbished - Very Good:
- 6.7" AMOLED Infinity-O Display
- Triple camera: 48MP + 12MP + 5MP
- Qualcomm Snapdragon 855 processor
- 8GB/128GB Memory
- Battery: 4500 mAh with fast charging
*Samsung Pay terms and conditions in the description
Samsung Galaxy S10 Lite 8GB/128GB Black Dual SIM G770 Refurbished - Very Good
Samsung Galaxy S10 Lite
Samsung surpasses its Galaxy S10e with the new Samsung Galaxy S10 Lite. It boasts several exciting improvements over its predecessor, including a 6.1-inch Infinity-O display with in-display fingerprint unlock, three cameras , Wireless PowerShare , and more.
One step further
The new generation of smartphones with smart displays takes full advantage of their 6.7-inch Infinity-O, FHD+ sAMOLED PLUS displays with HDR10+ and a resolution of 3040 x 1440 pixels, so you can enjoy your videos as if you were at the cinema. This time, the front camera has been repositioned in the center to create a screen with minimal bezels.
Outperform the professionals
The Samsung Galaxy S10 Lite comes equipped with three rear cameras. Its lens system lets you take professional-quality photos right from your phone. Capture truly spectacular photos thanks to its multiple lenses and the new Super Optical Image Stabilizer with various features. It corrects up to 3º of tilt, even when recording in 4K with its 48MP main camera, day or night. Its new 5MP macro camera captures ultra-detailed close-ups, and its 123º Ultra Wide Angle lens with 12MP makes taking panoramic photos a breeze.
Additionally, the Samsung Galaxy S10 Lite is water resistant up to two meters deep for a limited time of 30 minutes.
Superior performance
Performance is not an issue for the Samsung Galaxy S10 Lite, as it comes equipped with a Qualcomm Snapdragon 855 processor running on Android Pie 10 , with 8 GB of RAM and 128 GB of internal storage, expandable up to 1 TB via microSD , so you can enjoy the best games and smoother multitasking.
All-day battery life
The Samsung Galaxy S10 Lite features a smart 4,500 mAh battery with ultra-fast charging that analyzes your daily routines and usage patterns to close unnecessary apps and has an adaptive power saving mode that manages battery life.
Some of the Samsung phones we sell are European but manufactured in Spain, so Samsung Pay may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your smartphone via NFC , such as Google Pay.
Samsung Galaxy S10 Lite
Samsung surpasses its Galaxy S10e with the new Samsung Galaxy S10 Lite. It boasts several exciting improvements over its predecessor, including a 6.1-inch Infinity-O display with in-display fingerprint unlock, three cameras , Wireless PowerShare , and more.
One step further
The new generation of smartphones with smart displays takes full advantage of their 6.7-inch Infinity-O, FHD+ sAMOLED PLUS displays with HDR10+ and a resolution of 3040 x 1440 pixels, so you can enjoy your videos as if you were at the cinema. This time, the front camera has been repositioned in the center to create a screen with minimal bezels.
Outperform the professionals
The Samsung Galaxy S10 Lite comes equipped with three rear cameras. Its lens system lets you take professional-quality photos right from your phone. Capture truly spectacular photos thanks to its multiple lenses and the new Super Optical Image Stabilizer with various features. It corrects up to 3º of tilt, even when recording in 4K with its 48MP main camera, day or night. Its new 5MP macro camera captures ultra-detailed close-ups, and its 123º Ultra Wide Angle lens with 12MP makes taking panoramic photos a breeze.
Additionally, the Samsung Galaxy S10 Lite is water resistant up to two meters deep for a limited time of 30 minutes.
Superior performance
Performance is not an issue for the Samsung Galaxy S10 Lite, as it comes equipped with a Qualcomm Snapdragon 855 processor running on Android Pie 10 , with 8 GB of RAM and 128 GB of internal storage, expandable up to 1 TB via microSD , so you can enjoy the best games and smoother multitasking.
All-day battery life
The Samsung Galaxy S10 Lite features a smart 4,500 mAh battery with ultra-fast charging that analyzes your daily routines and usage patterns to close unnecessary apps and has an adaptive power saving mode that manages battery life.
Some of the Samsung phones we sell are European but manufactured in Spain, so Samsung Pay may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your smartphone via NFC , such as Google Pay.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | SM-G770 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10.0 |
| User interface | One UI 2 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Dimensions | 162,5 x 75,6 x 8,1 mm |
| Weight | 186 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | Super AMOLED Plus |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 855 (7 nm); CPU Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485); GPU Adreno 640 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP, f/2.0 (Gran Angular) + 12 MP, f/2.2 (Ultra Gran Angular) + 5 MP, f/2.4; LED flash, panorama, HDR; Video 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP, f/2.2 (Gran Angular); HDR; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G+ |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Enabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Modelo | Galaxy S10 Lite |