Xiaomi Redmi 13C 4GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM Refurbished - Very Good
Xiaomi Redmi 13C - Refurbished:
- 6.74" 90Hz IPS LCD screen
- 50MP AI Triple Camera
- Massive 5000 mAh battery
- 18W fast charging
- Mediatek Helio G85 Octa-core Processor
- Android 13, MIUI 14
Xiaomi Redmi 13C 4GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM Refurbished - Very Good
Xiaomi Redmi 13C
Lasting quality you can trust
Elegant and stylish design
The Redmi 13C boasts a sleek and refined design , measuring just 8.09 mm thick, making it incredibly comfortable to hold and use. Its immersive 6.74" display delivers a fluid and visual experience that will leave you speechless. A refresh rate of up to 90Hz provides a silky-smooth experience, whether you're gaming, browsing, or watching videos.
The Redmi 13C's screen helps reduce eye strain with TÜV Low Blue Light certification and TÜV Flicker-Free certification .
Ultra-sharp imaging system
Powerful hardware and enhanced image processing deliver incredible images, day and night. 50MP ultra-clear main camera and 2MP macro camera.
8MP selfie camera with soft light ring that creates natural and balanced lighting for perfect selfies every time, even in the dark.
Make every image uniquely yours with a set of filters that emulate real and classic film camera styles.
A wonderful experience
Redmi 13C offers smooth and stable performance thanks to the reliable MediaTek Helio G85 , an octa-core processor that balances power and efficiency.
With its massive 5000mAh battery, the Redmi 13C provides endless endurance, effortlessly lasting through a full day of extended use. The Redmi 13C also supports 18W fast charging for convenient recharging whenever needed.
With the powerful and easy-to-use MIUI 14 , the Redmi 13C is even more fun and efficient to use.
Xiaomi Redmi 13C
Lasting quality you can trust
Elegant and stylish design
The Redmi 13C boasts a sleek and refined design , measuring just 8.09 mm thick, making it incredibly comfortable to hold and use. Its immersive 6.74" display delivers a fluid and visual experience that will leave you speechless. A refresh rate of up to 90Hz provides a silky-smooth experience, whether you're gaming, browsing, or watching videos.
The Redmi 13C's screen helps reduce eye strain with TÜV Low Blue Light certification and TÜV Flicker-Free certification .
Ultra-sharp imaging system
Powerful hardware and enhanced image processing deliver incredible images, day and night. 50MP ultra-clear main camera and 2MP macro camera.
8MP selfie camera with soft light ring that creates natural and balanced lighting for perfect selfies every time, even in the dark.
Make every image uniquely yours with a set of filters that emulate real and classic film camera styles.
A wonderful experience
Redmi 13C offers smooth and stable performance thanks to the reliable MediaTek Helio G85 , an octa-core processor that balances power and efficiency.
With its massive 5000mAh battery, the Redmi 13C provides endless endurance, effortlessly lasting through a full day of extended use. The Redmi 13C also supports 18W fast charging for convenient recharging whenever needed.
With the powerful and easy-to-use MIUI 14 , the Redmi 13C is even more fun and efficient to use.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi 13C |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MIUI 14 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 168 x 78 x 8,1 mm |
| Weight | 192 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,74" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 450 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 28 mm gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, macro) + 0.08 MP (lente auxiliar); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |