Xiaomi Redmi Note 9 3GB/64GB Grey (Midnight Grey) Dual SIM Refurbished - Very Good
Xiaomi Redmi Note 9 - Refurbished:
- MTK Helio G85 Processor
- 5020 mAh battery
- 6.53" screen
- Quad camera 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
Xiaomi Redmi Note 9 3GB/64GB Grey (Midnight Grey) Dual SIM Refurbished - Very Good
Xiaomi Redmi Note 9
4 Cameras ready to amaze
Top-level performance
The Xiaomi Redmi Note 9 comes equipped with an Octa-Core processor capable of reaching a maximum speed of 2.0 GHz, thus achieving the highest possible performance and offering an unparalleled user experience.
Large Long-Lasting Battery
Xiaomi batteries never disappoint. This Redmi 9A comes with a 5020 mAh battery, capable of handling even the most demanding users. Play games without worrying about battery life. Plus, it features 18W fast charging! Time is money, and Xiaomi knows it.
Xiaomi Redmi Note 9
4 Cameras ready to amaze
Top-level performance
The Xiaomi Redmi Note 9 comes equipped with an Octa-Core processor capable of reaching a maximum speed of 2.0 GHz, thus achieving the highest possible performance and offering an unparalleled user experience.
Large Long-Lasting Battery
Xiaomi batteries never disappoint. This Redmi 9A comes with a 5020 mAh battery, capable of handling even the most demanding users. Play games without worrying about battery life. Plus, it features 18W fast charging! Time is money, and Xiaomi knows it.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 9 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | MIUI 11 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 162,3 x 77,2 x 8,9 mm |
| Weight | 199 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,53" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Helio G25 (12 nm): CPU: Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53; GPU: PowerVR GE8320 (650 MHz) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | micro SD 128 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF + 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm + 2 MP, f/2.4, (macro), AF + 2 MP, f/2.4, (depth), + LED + HDR |
| Front camera | 13 MP, f/2.3, 29mm (standard), 1/3.1", 1.12µm, HDR |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5020 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Modelo | Redmi Note 9 |