Xiaomi Redmi Note 14 5G 6GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 5G:
- 120Hz AMOLED display
- 108MP AI Camera
- 5110 mAh battery
- 45W Turbo Charge
- MediaTek Dimensity 7025-Ultra Processor
- 5G connection
- Corning® Gorilla® Glass 5
- Android 14
Xiaomi Redmi Note 14 5G 6GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 5G
Iconic shots, AI crafted
Flagship-level camera
Exceptional triple camera setup:
- 108 MP main camera
- 8 MP Ultra Panoramic Camera
- 2 MP macro camera
Optical Image Stabilization ( OIS ) improves clarity for more stunning photos. When shooting videos, the OIS and EIS features act as a portable tripod to enable stable recordings.
3x Lossless Zoom . Capture images with exceptional detail and quality that rival traditional optical zooms thanks to on-sensor zoom and super-resolution algorithms.
The RAW domain algorithm has been further refined to preserve more image detail, making nighttime photography even more stunning.
The rear camera now features a beauty feature to enhance portraits .
Dynamic photos . Thanks to improved tolerance when capturing moving objects, you'll never miss exciting memories again.
20MP front camera . Beauty mode algorithms are now more subtle, preserving skin texture details for a radiant look. When multiple people are detected, the camera automatically switches to capture everyone's smiles.
AI-powered. For even more possibilities
Powered by AI , the Redmi Note 14 series includes a wide range of intelligent features to help you unleash your creativity anytime, anywhere.
AI Erase . Smart object selection for easy deletion.
AI Sky . Don't let bad weather ruin a perfect moment: effortlessly switch between different weather conditions.
Xiaomi Imaging Engine 's underlying algorithm ensures faster startup speeds and sharper photos, making every shot exceptional.
All-Star Durability
You won't have to worry about splashes thanks to its IP64 resistance.
Touch recognition remains accurate even with oil, water, or foam on the screen.
Corning® Gorilla® Glass 5. Ultra-tough glass front for enhanced screen protection.
Vibrant design
Compact and lightweight . It features perfectly rounded edges for a refined aesthetic. Narrower and designed to fit the curve of your palm for a comfortable grip.
An exceptional experience
Powered by the MediaTek Dimensity 7025-Ultra , the smartphone features an advanced 6nm octa-core processor and dual SIM and 5G connectivity to deliver a significant performance boost.
Ultra-long-lasting 5110mAh battery with 45W fast charging . The intelligent battery management system learns from your daily charging habits and adjusts the voltage and current in real time to slow battery degradation. Battery capacity remains above 80% even after 4 years and 1,600 cycles, ensuring worry-free use for extended periods.
Flagship display
The Redmi Note 14 5G features a large 6.67" OLED display enhanced with high brightness, eye-care, 8-bit color depth, and vivid colors.
It features a fatigue-reducing display with a high refresh rate.
The stunning display delivers up to 2100 nits of peak brightness for comfortable use, even in bright environments and direct sunlight.
Xiaomi Redmi Note 14 5G
Iconic shots, AI crafted
Flagship-level camera
Exceptional triple camera setup:
- 108 MP main camera
- 8 MP Ultra Panoramic Camera
- 2 MP macro camera
Optical Image Stabilization ( OIS ) improves clarity for more stunning photos. When shooting videos, the OIS and EIS features act as a portable tripod to enable stable recordings.
3x Lossless Zoom . Capture images with exceptional detail and quality that rival traditional optical zooms thanks to on-sensor zoom and super-resolution algorithms.
The RAW domain algorithm has been further refined to preserve more image detail, making nighttime photography even more stunning.
The rear camera now features a beauty feature to enhance portraits .
Dynamic photos . Thanks to improved tolerance when capturing moving objects, you'll never miss exciting memories again.
20MP front camera . Beauty mode algorithms are now more subtle, preserving skin texture details for a radiant look. When multiple people are detected, the camera automatically switches to capture everyone's smiles.
AI-powered. For even more possibilities
Powered by AI , the Redmi Note 14 series includes a wide range of intelligent features to help you unleash your creativity anytime, anywhere.
AI Erase . Smart object selection for easy deletion.
AI Sky . Don't let bad weather ruin a perfect moment: effortlessly switch between different weather conditions.
Xiaomi Imaging Engine 's underlying algorithm ensures faster startup speeds and sharper photos, making every shot exceptional.
All-Star Durability
You won't have to worry about splashes thanks to its IP64 resistance.
Touch recognition remains accurate even with oil, water, or foam on the screen.
Corning® Gorilla® Glass 5. Ultra-tough glass front for enhanced screen protection.
Vibrant design
Compact and lightweight . It features perfectly rounded edges for a refined aesthetic. Narrower and designed to fit the curve of your palm for a comfortable grip.
An exceptional experience
Powered by the MediaTek Dimensity 7025-Ultra , the smartphone features an advanced 6nm octa-core processor and dual SIM and 5G connectivity to deliver a significant performance boost.
Ultra-long-lasting 5110mAh battery with 45W fast charging . The intelligent battery management system learns from your daily charging habits and adjusts the voltage and current in real time to slow battery degradation. Battery capacity remains above 80% even after 4 years and 1,600 cycles, ensuring worry-free use for extended periods.
Flagship display
The Redmi Note 14 5G features a large 6.67" OLED display enhanced with high brightness, eye-care, 8-bit color depth, and vivid colors.
It features a fatigue-reducing display with a high refresh rate.
The stunning display delivers up to 2100 nits of peak brightness for comfortable use, even in bright environments and direct sunlight.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 14 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | HyperOS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-16 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 162,4 x 75,7 x 7,99 mm |
| Weight | 190 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.7, gran angular, 1/1.67", 0.64μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps, Giros-EIS, OIS |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, gran angular, 1/4.0", 0.7μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5110 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |