Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G 12GB/512GB Ocean Blue (Ocean Blue) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G:
- 120Hz AMOLED display
- 200MP AI Camera
- 32 MP selfie camera
- 5500 mAh battery
- 45W Turbo Charge
- MediaTek Helio G100-Ultra processor
- Corning® Gorilla® Glass Victus 2
- Android 14
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G 12GB/512GB Ocean Blue (Ocean Blue) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G
Iconic shots, AI crafted
Advanced imaging performance
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and optical image stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
4x Zoom . With dual 4x and 2x lossless optical zooms, you can easily switch between different focal lengths to frame your shot without missing a pixel.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image detail, making night photography even more stunning.
32MP Selfie Camera . The ultra-sharp 0.8x front camera offers a wider view for group selfies.
Dual Video . Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
Creative AI Tools
AI Erase Pro . Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Just tap what you want to remove and watch it magically disappear.
AI Image Expansion . Effortlessly expand your image beyond its original frame using AI to instantly fill in the missing areas.
AI Bokeh . Add an attractive blurred background effect or a shallow depth of field to make your subject stand out.
AI Film . Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and sit back as intuitive recommendations for custom templates and soundtracks help bring your vision to life.
Total durability
IP64 Dust and Water Resistance . With an IP64 water and dust resistance rating, the Redmi Note 14 Pro is well equipped with splash and dust protection.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The high-end, durable glass display offers unmatched durability that easily withstands accidental drops.
High-strength aluminum composite frame effectively protects internal components, preventing accidental drops or impacts that could damage the device.
Premium design
The curvature of the screen fits the shape of your palm, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro 5G.
The new Redmi Note 14 Pro features an elegant curvature for a fresh and vibrant look.
Eye-catching display
6.67" AMOLED display . Unparalleled viewing experience with 1080 x 2400 resolution and 1800 nits peak brightness.
Our built-in Eye Protection feature automatically adjusts the display's color temperature to suit the time of day. It also helps improve eye comfort when using your phone in the dark, reducing eye strain.
The immersive sound effects of the dual Dolby Atmos® speakers offer an enhanced listening experience.
Superior performance always within your reach
The powerful 5500 mAh battery ensures longer battery life.
45W shift charging . The battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts the voltage and current in real time to effectively slow battery degradation.
MediaTek Helio G100-Ultra . The high-efficiency chipset improves performance, image, and connectivity for an enhanced experience.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G
Iconic shots, AI crafted
Advanced imaging performance
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and optical image stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
4x Zoom . With dual 4x and 2x lossless optical zooms, you can easily switch between different focal lengths to frame your shot without missing a pixel.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image detail, making night photography even more stunning.
32MP Selfie Camera . The ultra-sharp 0.8x front camera offers a wider view for group selfies.
Dual Video . Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
Creative AI Tools
AI Erase Pro . Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Just tap what you want to remove and watch it magically disappear.
AI Image Expansion . Effortlessly expand your image beyond its original frame using AI to instantly fill in the missing areas.
AI Bokeh . Add an attractive blurred background effect or a shallow depth of field to make your subject stand out.
AI Film . Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and sit back as intuitive recommendations for custom templates and soundtracks help bring your vision to life.
Total durability
IP64 Dust and Water Resistance . With an IP64 water and dust resistance rating, the Redmi Note 14 Pro is well equipped with splash and dust protection.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The high-end, durable glass display offers unmatched durability that easily withstands accidental drops.
High-strength aluminum composite frame effectively protects internal components, preventing accidental drops or impacts that could damage the device.
Premium design
The curvature of the screen fits the shape of your palm, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro 5G.
The new Redmi Note 14 Pro features an elegant curvature for a fresh and vibrant look.
Eye-catching display
6.67" AMOLED display . Unparalleled viewing experience with 1080 x 2400 resolution and 1800 nits peak brightness.
Our built-in Eye Protection feature automatically adjusts the display's color temperature to suit the time of day. It also helps improve eye comfort when using your phone in the dark, reducing eye strain.
The immersive sound effects of the dual Dolby Atmos® speakers offer an enhanced listening experience.
Superior performance always within your reach
The powerful 5500 mAh battery ensures longer battery life.
45W shift charging . The battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts the voltage and current in real time to effectively slow battery degradation.
MediaTek Helio G100-Ultra . The high-efficiency chipset improves performance, image, and connectivity for an enhanced experience.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 14 Pro 4G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Hyper OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-10 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 162,2 x 74,9 x 8,2 mm |
| Weight | 180 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23mm, gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 15mm, 120º, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60 fps, Giros-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.2, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |