Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G 12GB/512GB Lavender Purple (Lavender Purple) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G:
- 1.5K 120Hz AMOLED display
- 200MP AI Camera
- 32MP selfie camera
- 5110 mAh battery
- 45W turbo charge
- MediaTek Dimensity 7300-Ultra processor
- 5G connection
- Corning® Gorilla® Glass Victus 2
- Android 14
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G 12GB/512GB Lavender Purple (Lavender Purple) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Iconic shots, AI crafted
Outstanding image performance
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro 5G is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and Optical Image Stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
Capture ultra-sharp 200MP images with incredible detail and vivid colors thanks to the power of end-to-end AI reshaping algorithms that greatly improve processing speed and image quality.
4x Zoom With both 4x and 2x lossless optical zoom, you can easily switch between different focal lengths to frame your shot without a pixel being out of place.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image details, making nighttime photos even more impressive.
With Smart-ISO Pro , Redmi Note 14 Pro 5G automatically adjusts the phone's camera to capture all the details in both the dark and bright areas of every scene for amazing HDR photos. It prevents overexposure of photos with brighter dark areas, improving the balance of light and shadow.
20MP Selfie Camera . The ultra-clear 0.8x front camera offers a wider view for group selfies.
Innovative AI Tools
AI Erase Pro - Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Just tap on what you want to remove and watch it magically disappear.
AI Image Expansion – Effortlessly expand your image beyond its original frame by using AI to instantly create missing areas.
AI Bokeh - Add an attractive blurred background effect or shallow depth of field to make the subject of your image stand out.
AI Cutout – Identify subjects in your image and separate them from the background.
AI Film - Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and sit back as intuitive recommendations for custom templates and soundtracks to bring your idea to life.
Dual Video – Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
Total durability
IP68 Dust and Water Resistance . The Redmi Note 14 Pro 5G is equipped with high-end IP68 protection, meaning it has been tested to withstand up to 30 minutes of immersion in up to 1.5 meters of water.
Enjoy a seamless connection and smooth scrolling even with wet, oily or soapy fingers.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The durable, high-end glass display offers unmatched strength that easily withstands accidental drops.
Premium design
The curvature of the screen fits the shape of the palm of your hand, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro 5G.
Central camera design . The new Redmi Note 14 Pro 5G features a graceful curvature for a fresh and vibrant look.
Awesome display
The flagship 6.67" AMOLED display delivers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
1.5K CrystalRes display with 3000 nits peak brightness.
With Dolby Vision® for cinematic images and dual speakers for immersive sound, the Redmi Note 14 Pro 5G delivers a cinema-grade experience.
Superior performance within your reach
MediaTek Dimensity 7300-Ultra . High-efficiency chipset improves performance, imaging and connectivity to deliver an enhanced experience.
5110mAh Large Capacity Battery. The Redmi Note 14 Pro 5G's large battery capacity allows your smartphone to run longer on a single charge, reducing charging frequency.
45W Turbo Charging . Battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts voltage and current in real time to effectively slow down battery degradation.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Iconic shots, AI crafted
Outstanding image performance
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro 5G is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and Optical Image Stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
Capture ultra-sharp 200MP images with incredible detail and vivid colors thanks to the power of end-to-end AI reshaping algorithms that greatly improve processing speed and image quality.
4x Zoom With both 4x and 2x lossless optical zoom, you can easily switch between different focal lengths to frame your shot without a pixel being out of place.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image details, making nighttime photos even more impressive.
With Smart-ISO Pro , Redmi Note 14 Pro 5G automatically adjusts the phone's camera to capture all the details in both the dark and bright areas of every scene for amazing HDR photos. It prevents overexposure of photos with brighter dark areas, improving the balance of light and shadow.
20MP Selfie Camera . The ultra-clear 0.8x front camera offers a wider view for group selfies.
Innovative AI Tools
AI Erase Pro - Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Just tap on what you want to remove and watch it magically disappear.
AI Image Expansion – Effortlessly expand your image beyond its original frame by using AI to instantly create missing areas.
AI Bokeh - Add an attractive blurred background effect or shallow depth of field to make the subject of your image stand out.
AI Cutout – Identify subjects in your image and separate them from the background.
AI Film - Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and sit back as intuitive recommendations for custom templates and soundtracks to bring your idea to life.
Dual Video – Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
Total durability
IP68 Dust and Water Resistance . The Redmi Note 14 Pro 5G is equipped with high-end IP68 protection, meaning it has been tested to withstand up to 30 minutes of immersion in up to 1.5 meters of water.
Enjoy a seamless connection and smooth scrolling even with wet, oily or soapy fingers.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The durable, high-end glass display offers unmatched strength that easily withstands accidental drops.
Premium design
The curvature of the screen fits the shape of the palm of your hand, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro 5G.
Central camera design . The new Redmi Note 14 Pro 5G features a graceful curvature for a fresh and vibrant look.
Awesome display
The flagship 6.67" AMOLED display delivers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
1.5K CrystalRes display with 3000 nits peak brightness.
With Dolby Vision® for cinematic images and dual speakers for immersive sound, the Redmi Note 14 Pro 5G delivers a cinema-grade experience.
Superior performance within your reach
MediaTek Dimensity 7300-Ultra . High-efficiency chipset improves performance, imaging and connectivity to deliver an enhanced experience.
5110mAh Large Capacity Battery. The Redmi Note 14 Pro 5G's large battery capacity allows your smartphone to run longer on a single charge, reducing charging frequency.
45W Turbo Charging . Battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts voltage and current in real time to effectively slow down battery degradation.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 14 Pro 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Hyper OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-16 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 162,3 x 74,4 x 8,4 mm |
| Weight | 190 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23mm, gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 15mm, 120º, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@24/30 fps, 1080p@30/60/120 fps, Giros-EIS |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, 25 mm, gran angular, 1/4.0", 0.7μm); HDR; Panorámico; Vídeo: 1080p@30/60fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5110 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |