Xiaomi Redmi Note 14S 4G 8GB/256GB Ocean Blue (Ocean Blue) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14S:
- 120Hz AMOLED display
- 200MP AI Camera
- 16 MP selfie camera
- 5000 mAh battery
- 67W turbo charge
- MediaTek Helio G99 Ultra processor
- Corning® Gorilla® Glass 5
- Android 15. HyperOS
Xiaomi Redmi Note 14S 4G 8GB/256GB Ocean Blue (Ocean Blue) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14S
Iconic photos, created with AI
Main camera with improved OIS
The flagship-level 200MP main camera , along with OIS and EIS, offers dual stabilization for sharper images. Super QPD focusing allows for fast and precise shooting. Additionally, several intelligent algorithms help you create professional-quality photos.
Thanks to the Xiaomi Imaging Engine , the capture speed and photographic performance of the Redmi Note 14S will surprise you and give you more confidence in every shot.
With up to 4X lossless zoom , easily switch between different focal lengths without losing sharpness or detail.
Record simultaneously with the front and rear cameras to get different angles in a single shot.
Accurate and efficient AI functions
Gemini Extensions . Connect Gemini to other Google apps and services you use every day.
Image Generation . Create stunning images with Google Gemini.
Gemini Overlay . Quickly access Gemini and get contextual help for what's on your screen.
Exceptional display
6.67" AMOLED . With a 120Hz refresh rate, 100% DCI-P3 color gamut, and ultra-thin bezels, the display delivers smooth, bright, and colorful images.
Dolby Atmos . Thanks to its screen-to-body ratio and dual stereo speakers, get immersive sound and a more engaging viewing experience.
Performance
Superior, fluid performance for everyday use thanks to its 6nm MediaTek Helio G99-Ultra octa-core processor.
5000mAh battery for longer enjoyment. With 67W HyperCharge and software and hardware optimizations that reduce power consumption, the Redmi Note 14S gives you longer battery life and eliminates charging anxiety.
Xiaomi Redmi Note 14S
Iconic photos, created with AI
Main camera with improved OIS
The flagship-level 200MP main camera , along with OIS and EIS, offers dual stabilization for sharper images. Super QPD focusing allows for fast and precise shooting. Additionally, several intelligent algorithms help you create professional-quality photos.
Thanks to the Xiaomi Imaging Engine , the capture speed and photographic performance of the Redmi Note 14S will surprise you and give you more confidence in every shot.
With up to 4X lossless zoom , easily switch between different focal lengths without losing sharpness or detail.
Record simultaneously with the front and rear cameras to get different angles in a single shot.
Accurate and efficient AI functions
Gemini Extensions . Connect Gemini to other Google apps and services you use every day.
Image Generation . Create stunning images with Google Gemini.
Gemini Overlay . Quickly access Gemini and get contextual help for what's on your screen.
Exceptional display
6.67" AMOLED . With a 120Hz refresh rate, 100% DCI-P3 color gamut, and ultra-thin bezels, the display delivers smooth, bright, and colorful images.
Dolby Atmos . Thanks to its screen-to-body ratio and dual stereo speakers, get immersive sound and a more engaging viewing experience.
Performance
Superior, fluid performance for everyday use thanks to its 6nm MediaTek Helio G99-Ultra octa-core processor.
5000mAh battery for longer enjoyment. With 67W HyperCharge and software and hardware optimizations that reduce power consumption, the Redmi Note 14S gives you longer battery life and eliminates charging anxiety.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 14S |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | Hyper OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-14 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 161,1 x 74,95 x 7,98 mm |
| Weight | 179 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G99 Ultra |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23mm, gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 15mm, 120º, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, gran angular, 1/3.0", 1.0μm) Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |