Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G 8GB/256GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G:
- 1.5K 120Hz Curved AMOLED Display
- Ultra-sharp 200MP camera with OIS
- 5000 mAh battery
- 120W turbo charge
- MediaTek Dimensity 7200-Ultra
- IP68 dust and water resistance
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G 8GB/256GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
Capture the greatness
A new milestone on the screens
6.67" AMOLED Display, 1.5K CrystalRes . The new 6.67" AMOLED display with the latest luminescent material delivers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
An incredibly smooth and energy-efficient 120Hz adaptive high refresh rate display . Multiple refresh rate options intelligently adapt to different situations. Reduced power consumption ensures a more stable display and a smoother viewing experience.
The cinema-quality HDR display dynamically adjusts the picture to render highlights and shadows more vividly. Equipped with dual speakers that deliver panoramic sound, the Redmi Note 13 Pro+ 5G delivers an extraordinary audio-visual experience that lets you enjoy the best movies anytime, anywhere.
TÜV Rheinland Reduced Blue Light Certification (Hardware Solution)
Certification for compatibility with circadian rhythms by TÜV Rheinland
Flicker-free technology certification from TÜV Rheinland
Unmatched imaging capabilities
With OIS , anti-shake movements on the 200MP camera. Flagship main camera , The Redmi Note 13 Pro+ 5G is equipped with a flagship 200MP main camera and supports Super QPD for faster and more accurate focusing. The powerful combination of OIS and EIS dramatically improves anti-shake performance. With Xiaomi’s enhanced imaging capabilities, you can create a masterpiece every time you press the shutter.
Optical Image Stabilization (OIS) compensates for handshake and camera movement. Combined with EIS (Electronic Image Stabilization), it acts like an invisible tripod, so you can take sharper photos and videos.
The carefully designed flagship 7-element lens with ALD and up to 16-in-1 pixel binning achieves a maximum pixel size of 2.24μm, delivering sharp and dynamic night images.
The 200MP resolution and in-sensor zoom technology provide telephoto effects comparable to traditional optical zoom and up to 4x lossless zoom for sharp images at any distance.
The 200MP camera, combined with a variety of fun AI- powered tools, makes it easier than ever to create professional photos, vivid images, and custom collages with the touch of a button.
Total durability
IP68 Water and Dust Resistance . For the first time, the Redmi series has achieved flagship-level water and dust resistance. Use your Redmi anytime, anywhere without worry. Plus, the Redmi Note 13 Pro+ 5G's display has been optimized for improved touch recognition and control, preventing accidental activation by water.
Every Redmi Note 13 Pro+ 5G undergoes extremely rigorous testing before shipping to ensure an extraordinary experience. Corning® Gorilla® Glass Victus , more resistant to drops and scratches.
MediaTek Dimensity 7200-Ultra , a flagship-level 4nm processor. The powerful octa-core processor with flagship 4nm process technology delivers high-speed output for a smooth mobile gaming experience with a high refresh rate.
120W HyperCharge . Equipped with the self-developed P1 fast charging chip, the Redmi Note 13 Pro+ 5G delivers higher charging efficiency and a safer, longer-lasting battery. Charge to 100% in just 19 minutes. Unprecedented super-fast charging speeds let you stay cool even when you're in a hurry.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
Capture the greatness
A new milestone on the screens
6.67" AMOLED Display, 1.5K CrystalRes . The new 6.67" AMOLED display with the latest luminescent material delivers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
An incredibly smooth and energy-efficient 120Hz adaptive high refresh rate display . Multiple refresh rate options intelligently adapt to different situations. Reduced power consumption ensures a more stable display and a smoother viewing experience.
The cinema-quality HDR display dynamically adjusts the picture to render highlights and shadows more vividly. Equipped with dual speakers that deliver panoramic sound, the Redmi Note 13 Pro+ 5G delivers an extraordinary audio-visual experience that lets you enjoy the best movies anytime, anywhere.
TÜV Rheinland Reduced Blue Light Certification (Hardware Solution)
Certification for compatibility with circadian rhythms by TÜV Rheinland
Flicker-free technology certification from TÜV Rheinland
Unmatched imaging capabilities
With OIS , anti-shake movements on the 200MP camera. Flagship main camera , The Redmi Note 13 Pro+ 5G is equipped with a flagship 200MP main camera and supports Super QPD for faster and more accurate focusing. The powerful combination of OIS and EIS dramatically improves anti-shake performance. With Xiaomi’s enhanced imaging capabilities, you can create a masterpiece every time you press the shutter.
Optical Image Stabilization (OIS) compensates for handshake and camera movement. Combined with EIS (Electronic Image Stabilization), it acts like an invisible tripod, so you can take sharper photos and videos.
The carefully designed flagship 7-element lens with ALD and up to 16-in-1 pixel binning achieves a maximum pixel size of 2.24μm, delivering sharp and dynamic night images.
The 200MP resolution and in-sensor zoom technology provide telephoto effects comparable to traditional optical zoom and up to 4x lossless zoom for sharp images at any distance.
The 200MP camera, combined with a variety of fun AI- powered tools, makes it easier than ever to create professional photos, vivid images, and custom collages with the touch of a button.
Total durability
IP68 Water and Dust Resistance . For the first time, the Redmi series has achieved flagship-level water and dust resistance. Use your Redmi anytime, anywhere without worry. Plus, the Redmi Note 13 Pro+ 5G's display has been optimized for improved touch recognition and control, preventing accidental activation by water.
Every Redmi Note 13 Pro+ 5G undergoes extremely rigorous testing before shipping to ensure an extraordinary experience. Corning® Gorilla® Glass Victus , more resistant to drops and scratches.
MediaTek Dimensity 7200-Ultra , a flagship-level 4nm processor. The powerful octa-core processor with flagship 4nm process technology delivers high-speed output for a smooth mobile gaming experience with a high refresh rate.
120W HyperCharge . Equipped with the self-developed P1 fast charging chip, the Redmi Note 13 Pro+ 5G delivers higher charging efficiency and a safer, longer-lasting battery. Charge to 100% in just 19 minutes. Unprecedented super-fast charging speeds let you stay cool even when you're in a hurry.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 13 Pro+ 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MIUI 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-09-21 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 161,4 x 74,2 x 8,9 mm |
| Weight | 204,5 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7200 Ultra (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23 mm gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF multidireccional, OIS) + 8 MP (f/2.2, 120°, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash doble LED, HDR, PANORÁMICA Vídeo: 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, gran angular); HDR, panorámica; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| SIM Type 2 | NanoSIM, e-SIM |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |