Xiaomi Redmi Watch 5 Active Bluetooth Silver (Matte Silver)
Xiaomi Redmi Watch 5 Active:
- 2" LCD screen
- Supports Bluetooth calls
- More than 140 sports modes
- 5 ATM water resistance
- 24h heart rate monitor
- Blood oxygen and stress monitoring
- Up to 18 days of battery life
Xiaomi Redmi Watch 5 Active Bluetooth Silver (Matte Silver)
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Large 2'' LCD screen
Elegant square screen with a larger viewing area
A trendsetter for large screens with a sleek square screen design and 2-inch LCD display . With a screen-to-body ratio of over 70%, it magnifies every brilliant moment.
The frame has a matte finish for a higher-quality look and a smoother feel. Available in Midnight Black and Matte Silver, its minimalist design combines beauty and elegance. Match the watch face to your mood and outfit and let your personality shine through.
Answer calls on the go with Bluetooth enabled
With Bluetooth calling function, dual-microphone noise cancellation and directional audio pickup up to 80cm , it supports extended call range with greater coverage for clearer and more flexible communication.
18 days of battery life on a single charge
It has a 470 mAh battery that lasts 18 days in normal use mode , so it does not need to be charged frequently when you are away from home or traveling.
More than 140 training modes
Supports over 140 workout modes and automatically detects activities including running, walking, cycling, elliptical, rowing and jumping rope.
Accurately track all-day stress, vitality score, and other health metrics to ensure every workout is more effective and data-driven.
5 ATM water resistance for your peace of mind
Enjoy 5 ATM water resistance for everyday use, without worrying about light rain or when washing your hands.
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Large 2'' LCD screen
Elegant square screen with a larger viewing area
A trendsetter for large screens with a sleek square screen design and 2-inch LCD display . With a screen-to-body ratio of over 70%, it magnifies every brilliant moment.
The frame has a matte finish for a higher-quality look and a smoother feel. Available in Midnight Black and Matte Silver, its minimalist design combines beauty and elegance. Match the watch face to your mood and outfit and let your personality shine through.
Answer calls on the go with Bluetooth enabled
With Bluetooth calling function, dual-microphone noise cancellation and directional audio pickup up to 80cm , it supports extended call range with greater coverage for clearer and more flexible communication.
18 days of battery life on a single charge
It has a 470 mAh battery that lasts 18 days in normal use mode , so it does not need to be charged frequently when you are away from home or traveling.
More than 140 training modes
Supports over 140 workout modes and automatically detects activities including running, walking, cycling, elliptical, rowing and jumping rope.
Accurately track all-day stress, vitality score, and other health metrics to ensure every workout is more effective and data-driven.
5 ATM water resistance for your peace of mind
Enjoy 5 ATM water resistance for everyday use, without worrying about light rain or when washing your hands.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Watch 5 Active |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | Xiaomi HyperOS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 49,1 x 40,4 x 11,4 mm |
| Weight | 30,6 g |
| Water and dust resistance | IPX8 |
| Case size | 49 mm |
| Dial Material | Plastic |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 2" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 320 x 385 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | Bluetooth |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 470 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 140 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 d |
| Mobile application | Mi Fitness |