Xiaomi Redmi Watch 5 Bluetooth Black (Obsidian Black)
Xiaomi Redmi Watch 5:
- 2.07" AMOLED display
- Dual microphone noise reduction
- Battery life of up to 24 days
- 24-hour health monitor
- More than 150 sports modes
- Integrated 5-system GNSS
- 5 ATM water resistance
- Bluetooth 5.3
Xiaomi Redmi Watch 5 Bluetooth Black (Obsidian Black)
Xiaomi Redmi Watch 5
Give more of yourself
Ultra-thin bezel design
Thanks to innovative vacuum-fill sealing technology that enables an incredibly thin 2mm quadrilateral bezel and 2.07" AMOLED display , the Redmi Watch 5 delivers exceptional visual performance.
High 60Hz refresh rate . The improved large display, made with highly luminescent materials, provides an enhanced viewing experience even in direct sunlight.
Refreshing style
Featuring a sandblasted and diamond-cut finish and a precision-ground stainless steel crown for delicate control and superior quality in every detail.
Discover a selection of over 200 custom watch faces . Show off your favorite photos and let your personality shine.
For clearer calls
The Redmi Watch 5 allows Bluetooth connectivity for phone calls, so you just have to raise your wrist to answer them. With dual-microphone noise cancellation , your calls will always be crystal-clear, even while running.
From meeting minutes to impromptu recordings, lectures, and even gathering research evidence, it's your portable voice recorder , allowing you to effortlessly record any moment.
Lasts more than 3 weeks
24-day battery life in normal use mode.
24-hour health monitor
- Heart rate monitoring
- Blood oxygen saturation monitoring
- Scientific sleep monitoring
- Stress monitoring
Make greater progress
Over 150 sports modes . Supports 10 running classes to provide more scientific running guidance based on exercise duration and heart rate range. The Redmi Watch 5 easily connects to your smartphone via the Mi Fitness app , so nothing can hold you back. Plus, enjoy compatibility with popular platforms like Suunto.
Supports GNSS for faster positioning and more accurate tracking.
With a water resistance rating of 5 ATM , it can be used during 18 water sports , allowing you to enjoy water activities freely.
Xiaomi Redmi Watch 5
Give more of yourself
Ultra-thin bezel design
Thanks to innovative vacuum-fill sealing technology that enables an incredibly thin 2mm quadrilateral bezel and 2.07" AMOLED display , the Redmi Watch 5 delivers exceptional visual performance.
High 60Hz refresh rate . The improved large display, made with highly luminescent materials, provides an enhanced viewing experience even in direct sunlight.
Refreshing style
Featuring a sandblasted and diamond-cut finish and a precision-ground stainless steel crown for delicate control and superior quality in every detail.
Discover a selection of over 200 custom watch faces . Show off your favorite photos and let your personality shine.
For clearer calls
The Redmi Watch 5 allows Bluetooth connectivity for phone calls, so you just have to raise your wrist to answer them. With dual-microphone noise cancellation , your calls will always be crystal-clear, even while running.
From meeting minutes to impromptu recordings, lectures, and even gathering research evidence, it's your portable voice recorder , allowing you to effortlessly record any moment.
Lasts more than 3 weeks
24-day battery life in normal use mode.
24-hour health monitor
- Heart rate monitoring
- Blood oxygen saturation monitoring
- Scientific sleep monitoring
- Stress monitoring
Make greater progress
Over 150 sports modes . Supports 10 running classes to provide more scientific running guidance based on exercise duration and heart rate range. The Redmi Watch 5 easily connects to your smartphone via the Mi Fitness app , so nothing can hold you back. Plus, enjoy compatibility with popular platforms like Suunto.
Supports GNSS for faster positioning and more accurate tracking.
With a water resistance rating of 5 ATM , it can be used during 18 water sports , allowing you to enjoy water activities freely.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Watch 5 |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | Xiaomi HyperOS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-15 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 47,5 x 41,1 x 11,3 mm |
| Weight | 33,5 g |
| Case size | 48 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 2,07" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 432 x 514 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 550 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 24 d |
| Mobile application | Mi Fitness |