Xiaomi Redmi Note 11S 128GB Gray Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 11S 4G 128GB Grey:
- 6GB of RAM and 128GB of memory
- 6.43" AMOLED screen, 90Hz
- Mediatek Helio G96 processor
- 108 MP quad camera
- 5000 mAh battery and 33W fast charge
Xiaomi Redmi Note 11S 128GB Gray Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 11S
108 MP of pure experience
Sharp shots and stunning images
The new Xiaomi Redmi Note 11S stands out first of all for its photographic section. And it is equipped with a quad camera consisting of: a 108 MP main camera , an 8 MP ultra-wide-angle camera, a 2MP Macro camera and a 2 MP depth camera.
Plus it's packed with great features like: Dual Native ISO for precise noise reduction and superior light sensitivity, 9-in-1 pixel binning for ultimate low-light performance, and a 1/1.52 image sensor. " to capture more details.
Screen with high refresh rate of 90 Hz
Enjoy a highly responsive touchscreen experience. In addition to the smooth gliding sensation of your fingertips, the AMOLED display 's software features deliver the ultimate compelling, immersive, and energetic visual experience.
In turn, it has high-end functions, such as a 6.43" FHD+ AMOLED DotDisplay screen , DCI-P3 wide color gamut. Vivid color representation, 4,500,000:1 contrast ratio for sharp images, Sunlight Display so you can read at all times, even in the brightest sunlight, Reading Mode 3.0 for eye strain and 700 nits (high brightness mode) 1000 nits (maximum brightness).
33W Fast Charge Pro with large 5000mAh battery
33W Quick Charge Pro improves charging efficiency, reduces charging time by 26% and, thanks to Mi FC + MMT technology, makes the charging process more stable and efficient. The powerful charging system is combined with a large 5000 mAh battery , so you don't have to worry about charging when you're out and about.
26% faster charging with improved charging efficiency for up to 16 hours of video, 33 hours of calls and 138 hours of music.
Incredible 8-core MediaTek Helio G96 processor
The MediaTek Helio G96 processor delivers incredible 108 MP camera performance and a smooth 90 Hz refresh rate, so you can enjoy sharp images and powerful gaming experiences. In addition, it has LiquidCool technology, several layers of graphite and copper sheets that dissipate heat from the screen. The 10,005 mm² heat dissipation area cools more and faster.
Xiaomi Redmi Note 11S
108 MP of pure experience
Sharp shots and stunning images
The new Xiaomi Redmi Note 11S stands out first of all for its photographic section. And it is equipped with a quad camera consisting of: a 108 MP main camera , an 8 MP ultra-wide-angle camera, a 2MP Macro camera and a 2 MP depth camera.
Plus it's packed with great features like: Dual Native ISO for precise noise reduction and superior light sensitivity, 9-in-1 pixel binning for ultimate low-light performance, and a 1/1.52 image sensor. " to capture more details.
Screen with high refresh rate of 90 Hz
Enjoy a highly responsive touchscreen experience. In addition to the smooth gliding sensation of your fingertips, the AMOLED display 's software features deliver the ultimate compelling, immersive, and energetic visual experience.
In turn, it has high-end functions, such as a 6.43" FHD+ AMOLED DotDisplay screen , DCI-P3 wide color gamut. Vivid color representation, 4,500,000:1 contrast ratio for sharp images, Sunlight Display so you can read at all times, even in the brightest sunlight, Reading Mode 3.0 for eye strain and 700 nits (high brightness mode) 1000 nits (maximum brightness).
33W Fast Charge Pro with large 5000mAh battery
33W Quick Charge Pro improves charging efficiency, reduces charging time by 26% and, thanks to Mi FC + MMT technology, makes the charging process more stable and efficient. The powerful charging system is combined with a large 5000 mAh battery , so you don't have to worry about charging when you're out and about.
26% faster charging with improved charging efficiency for up to 16 hours of video, 33 hours of calls and 138 hours of music.
Incredible 8-core MediaTek Helio G96 processor
The MediaTek Helio G96 processor delivers incredible 108 MP camera performance and a smooth 90 Hz refresh rate, so you can enjoy sharp images and powerful gaming experiences. In addition, it has LiquidCool technology, several layers of graphite and copper sheets that dissipate heat from the screen. The 10,005 mm² heat dissipation area cools more and faster.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 2201117SY |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-02-09 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 159,9 x 73,9 x 8,1 mm |
| Weight | 179 g |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, 26mm, 1/1.52", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118˚) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 1/3.06" 1.0µm); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB-C, USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |