Xiaomi Smart Band 10 Activity Bracelet Silver (Glacier Silver)
Xiaomi Smart Band 10:
- 1.72" AMOLED display
- Aluminum alloy frame
- More than 150 sports modes
- Total updated health monitoring
- Up to 21 days of battery life
- 5 ATM water resistance
- Xiaomi HyperOS 2
Xiaomi Smart Band 10 Activity Bracelet Silver (Glacier Silver)
Xiaomi Smart Band 10
It fits your style
Innovation meets fashion
1.72" AMOLED display. Vacuum-filled sealing technology enables symmetrical 2.0mm ultra-thin bezels , expanding the screen-to-body ratio from 66% to 73%. Enjoy a more immersive viewing experience with greater clarity.
1500 nits HBM brightness . 25% brighter than before, the display reaches an extraordinary 1500 nits HBM brightness, allowing you to read all your messages, even in direct sunlight.
Premium metal body . Made from sandblasted aluminum alloy, the frame is lightweight and durable , featuring a sleek metallic satin finish. Pair it with interchangeable straps to express your style every time you move your wrist.
Professional precision for every exercise
Improved sports-related algorithms . With improved high-precision sensors and optimized professional algorithms, the Xiaomi Smart Band 10 offers exceptionally accurate health and fitness tracking, giving you reliable data to monitor your well-being with confidence.
Over 150 sport modes. Whether you're cycling, running, or swimming, the Smart Band accurately tracks key metrics like VO₂ max, training load, and recovery time, providing valuable insights to optimize your training performance.
Real-time underwater heart rate monitoring . With an improved nine-axis sensor and AI-enhanced stroke recognition technology, it achieves 96%* accuracy in lap counting. 5 ATM water resistance.
The Xiaomi Smart Band 10 detects real-time heart rate data, which can be transmitted via Bluetooth to a bicycle speedometer for accurate tracking and scientifically based workouts.
Thanks to high-precision sensors, you can track your sleep more accurately than ever before. The Smart Band offers personalized recommendations and solutions to optimize sleep quality in collaboration with international authorities.
An exceptional experience
21-day battery life. Thanks to improved energy-efficient hardware and intelligent power-saving algorithms, system power consumption is significantly reduced, providing an impressive 21 days of battery life for extended use.
The Xiaomi Smart Band 10 includes customizable vibrations with several preset modes, providing a more complete interactive experience.
Fun watch faces. Choose from a selection of mini-games to relax during short breaks.
Smart connection
Don't miss a beat with Xiaomi HyperOS 2. Check your remaining battery life, adjust the volume, and switch to noise reduction mode.
Ring your phone to find it and control your camera remotely.
Ring the tablet to find it, remotely control the camera, and control slides.
Xiaomi Smart Band 10
It fits your style
Innovation meets fashion
1.72" AMOLED display. Vacuum-filled sealing technology enables symmetrical 2.0mm ultra-thin bezels , expanding the screen-to-body ratio from 66% to 73%. Enjoy a more immersive viewing experience with greater clarity.
1500 nits HBM brightness . 25% brighter than before, the display reaches an extraordinary 1500 nits HBM brightness, allowing you to read all your messages, even in direct sunlight.
Premium metal body . Made from sandblasted aluminum alloy, the frame is lightweight and durable , featuring a sleek metallic satin finish. Pair it with interchangeable straps to express your style every time you move your wrist.
Professional precision for every exercise
Improved sports-related algorithms . With improved high-precision sensors and optimized professional algorithms, the Xiaomi Smart Band 10 offers exceptionally accurate health and fitness tracking, giving you reliable data to monitor your well-being with confidence.
Over 150 sport modes. Whether you're cycling, running, or swimming, the Smart Band accurately tracks key metrics like VO₂ max, training load, and recovery time, providing valuable insights to optimize your training performance.
Real-time underwater heart rate monitoring . With an improved nine-axis sensor and AI-enhanced stroke recognition technology, it achieves 96%* accuracy in lap counting. 5 ATM water resistance.
The Xiaomi Smart Band 10 detects real-time heart rate data, which can be transmitted via Bluetooth to a bicycle speedometer for accurate tracking and scientifically based workouts.
Thanks to high-precision sensors, you can track your sleep more accurately than ever before. The Smart Band offers personalized recommendations and solutions to optimize sleep quality in collaboration with international authorities.
An exceptional experience
21-day battery life. Thanks to improved energy-efficient hardware and intelligent power-saving algorithms, system power consumption is significantly reduced, providing an impressive 21 days of battery life for extended use.
The Xiaomi Smart Band 10 includes customizable vibrations with several preset modes, providing a more complete interactive experience.
Fun watch faces. Choose from a selection of mini-games to relax during short breaks.
Smart connection
Don't miss a beat with Xiaomi HyperOS 2. Check your remaining battery life, adjust the volume, and switch to noise reduction mode.
Ring your phone to find it and control your camera remotely.
Ring the tablet to find it, remotely control the camera, and control slides.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Smart Band 10 |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-06-30 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimensions | 46,57 x 22,54 x 10,95 mm |
| Weight | 15,95 g |
| Case size | 47 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,72" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 212 x 520 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.4 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 233 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 14.0 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 21 d |
| Mobile application | Mi Fitness |