Xiaomi Smart Band 8 Pro Black Activity Bracelet (Black)
Xiaomi Smart Band 8 Pro:
- Large 1.74" rectangular AMOLED screen
- 22.5g lightweight design and compact 9.99mm body
- New quick opening structure with metal frame
- Supports more than 150 sports modes, built-in GNSS
- Up-to-date total health monitoring
- Up to 14 days of battery
- 5ATM water resistance
Xiaomi Smart Band 8 Pro Black Activity Bracelet (Black)
Xiaomi Smart Band 8 Pro
Sport meets fashion
Beyond your imagination
Large 1.74" AMOLED screen . The large screen offers a much more complete experience than previous models, making it easier to operate and providing clearer information.
The high refresh rate of 60Hz ensures smooth viewing, while 16.7 million colors provide clearer details.
The fully updated interface, along with updated Weather, Schedule and Calendar features are displayed in a spacious layout that makes it more accessible to users and allows them to see more information at once.
The evolution of widget technology allows users to fully customize layouts across four screens with a simple swipe of the watch screen. Convenient features like exercise tracking, health monitoring, weather, scheduling, payments and music are combined, so you can switch between them in seconds.
With hundreds of new and trendy watch faces in various styles, there is sure to be one to suit your different moods.
This new dynamic watch face has many customizable components, so you can adapt the layout of the functions however you want.
Use the Album watch screen to see your pets, your favorite landscapes or your most special moments.
Refined feel, amazing simplicity
As a new member of the Xiaomi bracelet family, the impressive flat screen of the Xiaomi Smart Band 8 Pro redefines the concept of a watch.
Its powerful lines make up an elegant and daring style that conveys confidence and sophistication.
The frame has been integrated to achieve a more uniform exterior, combining simplicity and elegance for an elegant and refined look.
Whether worn with casual or formal clothing, the bracelet is equally eye-catching and adds a special touch to any outfit.
The nylon fabric offers a comfortable feel and exceptional breathability to keep your wrist cool on the hottest summer days.
The TPU material is durable and waterproof while soft and comfortable; You can exercise and swim as much as you want.
Professional precision. Demonstrate your capabilities
More than 150 sports modes . The integrated independent GNSS chip can be used as a stand-alone device or in combination with a phone. With improved accuracy, it is compatible with BeiDou, GPS, GLONASS, Galileo and QZSS satellite systems.
Check your outdoor running log with the Mi Fitness app. Tracking your route when you run outdoors will allow you to record every stride, so you'll remember that hard work is worth it.
Some sports modes offer 3D animations to provide exercise guidance. Follow the instructions in the animations to warm up, activate your muscles and enter the training phase faster. After training, follow the animations to stretch your muscles and reduce muscle soreness.
The superior configuration combined with the updated 4-channel monitoring module allows the transmission and collection of more signals for more precise movement control and health monitoring. Complete algorithm updates provide accurate and professional results for internal and external review. The accuracy of heart rate monitoring has improved by 10% over previous models, while the accuracy of oxygen saturation monitoring has improved by 5%.
Multidimensional health management
Automatic monitoring with excessively high or low heart rate alerts.
Low oxygen saturation vibration alerts.
View daily sleep quality reports.
Relaxation reminders to lower stress level .
Control and predict your menstrual cycle .
Improved 2-week battery life. Enjoy up to 14 days in normal use mode or 6 days with always-on display mode.
Xiaomi Smart Band 8 Pro
Sport meets fashion
Beyond your imagination
Large 1.74" AMOLED screen . The large screen offers a much more complete experience than previous models, making it easier to operate and providing clearer information.
The high refresh rate of 60Hz ensures smooth viewing, while 16.7 million colors provide clearer details.
The fully updated interface, along with updated Weather, Schedule and Calendar features are displayed in a spacious layout that makes it more accessible to users and allows them to see more information at once.
The evolution of widget technology allows users to fully customize layouts across four screens with a simple swipe of the watch screen. Convenient features like exercise tracking, health monitoring, weather, scheduling, payments and music are combined, so you can switch between them in seconds.
With hundreds of new and trendy watch faces in various styles, there is sure to be one to suit your different moods.
This new dynamic watch face has many customizable components, so you can adapt the layout of the functions however you want.
Use the Album watch screen to see your pets, your favorite landscapes or your most special moments.
Refined feel, amazing simplicity
As a new member of the Xiaomi bracelet family, the impressive flat screen of the Xiaomi Smart Band 8 Pro redefines the concept of a watch.
Its powerful lines make up an elegant and daring style that conveys confidence and sophistication.
The frame has been integrated to achieve a more uniform exterior, combining simplicity and elegance for an elegant and refined look.
Whether worn with casual or formal clothing, the bracelet is equally eye-catching and adds a special touch to any outfit.
The nylon fabric offers a comfortable feel and exceptional breathability to keep your wrist cool on the hottest summer days.
The TPU material is durable and waterproof while soft and comfortable; You can exercise and swim as much as you want.
Professional precision. Demonstrate your capabilities
More than 150 sports modes . The integrated independent GNSS chip can be used as a stand-alone device or in combination with a phone. With improved accuracy, it is compatible with BeiDou, GPS, GLONASS, Galileo and QZSS satellite systems.
Check your outdoor running log with the Mi Fitness app. Tracking your route when you run outdoors will allow you to record every stride, so you'll remember that hard work is worth it.
Some sports modes offer 3D animations to provide exercise guidance. Follow the instructions in the animations to warm up, activate your muscles and enter the training phase faster. After training, follow the animations to stretch your muscles and reduce muscle soreness.
The superior configuration combined with the updated 4-channel monitoring module allows the transmission and collection of more signals for more precise movement control and health monitoring. Complete algorithm updates provide accurate and professional results for internal and external review. The accuracy of heart rate monitoring has improved by 10% over previous models, while the accuracy of oxygen saturation monitoring has improved by 5%.
Multidimensional health management
Automatic monitoring with excessively high or low heart rate alerts.
Low oxygen saturation vibration alerts.
View daily sleep quality reports.
Relaxation reminders to lower stress level .
Control and predict your menstrual cycle .
Improved 2-week battery life. Enjoy up to 14 days in normal use mode or 6 days with always-on display mode.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Smart Band 8 Pro |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 46 x 33,35 x 9,99 mm |
| Weight | 22,5 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Polymer fibre |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,74" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 336 x 480 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.3 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 289 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 14 d |
| Mobile application | Mi Fitness |