Xiaomi Watch 2 Bluetooth 46mm Silver (Silver) M2320W1
Xiaomi Watch 2:
- 1.43" AMOLED screen
- Wear OS by Google operating system
- Snapdragon W5+ Gen 1 technology
- More than 160 sports modes
- Advanced monitoring of your health
- Up to 65 hours of battery life
- 32GB storage
Xiaomi Watch 2 Bluetooth 46mm Silver (Silver) M2320W1
Xiaomi Watch 2
The most sporty style
Smarter living
Enjoy a smarter life thanks to the Xiaomi Watch 2 and Google Wear OS . Enjoy built-in Google apps and a wide range of fun and convenient third-party apps with optimized, ultra-smooth performance.
It supports over 200 popular third-party apps that focus on almost all aspects of life.
Leave your wallet at home and tap the watch to make payments on the go. Now available in many countries and regions around the world, it's like wearing your wallet on your wrist.
With Google Maps , you'll enjoy voice navigation directions right from your watch.
With Google Assistant , you can complete tasks, send messages, control your smart devices, and much more with voice commands.
Excellent performance
Better performance with lower power consumption . The dual large and small core architecture provides high-performance, low-power autonomous switching, providing long battery life, large storage, and a smoother flagship experience.
2GB + 32GB . Impressive storage capacity. With eMMC and LPDDR4X memory, the Xiaomi Watch 2 offers impressive storage space and performance, comparable to that of a smartphone. Download as many watch faces and third-party apps as you want; Not to mention that you can have all your favorite songs to enhance your workouts.
Battery life up to 65 hours . With its high-capacity 495 mAh battery and Qualcomm hybrid architecture, the Xiaomi Watch 2 offers you long-lasting power and also with magnetic charging.
A healthier life
Supports more than 160 sports modes with an optimized professional algorithm model that provides more accurate training data to make your sessions more scientific and productive.
With the new Pro Ski mode , you can capture and record the distance and average speed of each slide.
Integrated with Google Maps, the Xiaomi Watch 2 excels at navigation in complex environments such as tall buildings and jungles, providing clear information about distance, pace and route.
Don't be afraid to get wet . Wear it during rainy runs or while swimming for more accurate exercise data.
The Xiaomi Watch 2 provides 12-channel PPG monitoring to track heart rate, blood oxygen saturation, and stress levels more quickly and accurately. It also features greater anti-interference ability to identify your sleep patterns more accurately.
- All-day heart rate monitoring
- Monitoring blood oxygen saturation throughout the day
- Scientific sleep monitoring
- Women's health management
- All-day stress monitoring
- Breathing exercises
A new style
1.43'' AMOLED screen . The large AMOLED Retina display offers crystal-clear viewing for more details at a glance. The Xiaomi Watch 2 features a lightweight aluminum alloy body available in two stylish color options that offer a modern, high-tech aesthetic. The classic design, with buttons on both sides, matches perfectly with straps and watch faces of various styles, making it ideal for any occasion .
Enjoy the wide variety of straps made with exclusive materials, and experience a refined sensation that evokes good taste. Mix and match with various dials to show off your unique style.
Customize your watch with practical and eye-catching integrated multifunctional watch faces, with countless third-party options.
Xiaomi Watch 2
The most sporty style
Smarter living
Enjoy a smarter life thanks to the Xiaomi Watch 2 and Google Wear OS . Enjoy built-in Google apps and a wide range of fun and convenient third-party apps with optimized, ultra-smooth performance.
It supports over 200 popular third-party apps that focus on almost all aspects of life.
Leave your wallet at home and tap the watch to make payments on the go. Now available in many countries and regions around the world, it's like wearing your wallet on your wrist.
With Google Maps , you'll enjoy voice navigation directions right from your watch.
With Google Assistant , you can complete tasks, send messages, control your smart devices, and much more with voice commands.
Excellent performance
Better performance with lower power consumption . The dual large and small core architecture provides high-performance, low-power autonomous switching, providing long battery life, large storage, and a smoother flagship experience.
2GB + 32GB . Impressive storage capacity. With eMMC and LPDDR4X memory, the Xiaomi Watch 2 offers impressive storage space and performance, comparable to that of a smartphone. Download as many watch faces and third-party apps as you want; Not to mention that you can have all your favorite songs to enhance your workouts.
Battery life up to 65 hours . With its high-capacity 495 mAh battery and Qualcomm hybrid architecture, the Xiaomi Watch 2 offers you long-lasting power and also with magnetic charging.
A healthier life
Supports more than 160 sports modes with an optimized professional algorithm model that provides more accurate training data to make your sessions more scientific and productive.
With the new Pro Ski mode , you can capture and record the distance and average speed of each slide.
Integrated with Google Maps, the Xiaomi Watch 2 excels at navigation in complex environments such as tall buildings and jungles, providing clear information about distance, pace and route.
Don't be afraid to get wet . Wear it during rainy runs or while swimming for more accurate exercise data.
The Xiaomi Watch 2 provides 12-channel PPG monitoring to track heart rate, blood oxygen saturation, and stress levels more quickly and accurately. It also features greater anti-interference ability to identify your sleep patterns more accurately.
- All-day heart rate monitoring
- Monitoring blood oxygen saturation throughout the day
- Scientific sleep monitoring
- Women's health management
- All-day stress monitoring
- Breathing exercises
A new style
1.43'' AMOLED screen . The large AMOLED Retina display offers crystal-clear viewing for more details at a glance. The Xiaomi Watch 2 features a lightweight aluminum alloy body available in two stylish color options that offer a modern, high-tech aesthetic. The classic design, with buttons on both sides, matches perfectly with straps and watch faces of various styles, making it ideal for any occasion .
Enjoy the wide variety of straps made with exclusive materials, and experience a refined sensation that evokes good taste. Mix and match with various dials to show off your unique style.
Customize your watch with practical and eye-catching integrated multifunctional watch faces, with countless third-party options.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch 2 |
| Operating System | Android Wear OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 47,5 x 45,9 x 11,8 mm |
| Weight | 36,8 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 32 GB |
| Storage | 2 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 495 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 or iOS 12 |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 65 h |
| Mobile application | Mi Fitness |