Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 Bluletooth Headphones Black (Black)
My True Wireless Earbuds Basic 2:
- New generation of Bluetooth 5.0, faster and more stable
- Long battery life: 4 hours for single use and 12 hours with charging case
- DSP intelligent environment noise reduction
- 7.2mm sound unit backed by acoustic experts
- Single earphone 41 g weight
Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 Bluletooth Headphones Black (Black)
Mi True Wireless Earbuds Basic 2
Pick up, use and listen with total freedom
Every subtle detail has been designed with the user in mind
Mi True Wireless Earbuds Basic 2 offers a new true wireless experience, meaning the connection between the left and right earbuds disappears, but the experience is easier. Seconds of automatic connection.
Its single 4.1g earphone and three models (S, M, L) of earplugs to meet your highest requirements for closure and firmness, even when running, hitting and listening to music on the road.
Earbuds Basic 2 incorporates a physical button to avoid operating errors, a single button to activate several functions;
- Press once to play or pause music during playback
- Press once to answer or hang up a call
- Press and hold for about one second to reject an incoming call
- Press twice to activate voice assistant
Faster and more stable connections
True Wireless Earbuds Basic 2 are equipped with the latest integrated Bluetooth 5.0 chip, delivering twice as fast data transmission speed as the previous generation, as well as faster and more stable connections.
The 7.2mm sound unit produces excellent mid and low frequencies after repeated tuning by acoustic experts, plus DSP noise reduction technology, which filters out ambient noise and provides crystal-clear sound quality.
12 hour long battery life
The True Wireless Earbuds Basic 2 can be used continuously for about 4 hours after a full charge (call duration) and for about 12 hours together with the charging case. The charging time of the earbuds is approximately 1.5 hours and the charging time of the charging case is approximately 2 hours.
Mi True Wireless Earbuds Basic 2
Pick up, use and listen with total freedom
Every subtle detail has been designed with the user in mind
Mi True Wireless Earbuds Basic 2 offers a new true wireless experience, meaning the connection between the left and right earbuds disappears, but the experience is easier. Seconds of automatic connection.
Its single 4.1g earphone and three models (S, M, L) of earplugs to meet your highest requirements for closure and firmness, even when running, hitting and listening to music on the road.
Earbuds Basic 2 incorporates a physical button to avoid operating errors, a single button to activate several functions;
- Press once to play or pause music during playback
- Press once to answer or hang up a call
- Press and hold for about one second to reject an incoming call
- Press twice to activate voice assistant
Faster and more stable connections
True Wireless Earbuds Basic 2 are equipped with the latest integrated Bluetooth 5.0 chip, delivering twice as fast data transmission speed as the previous generation, as well as faster and more stable connections.
The 7.2mm sound unit produces excellent mid and low frequencies after repeated tuning by acoustic experts, plus DSP noise reduction technology, which filters out ambient noise and provides crystal-clear sound quality.
12 hour long battery life
The True Wireless Earbuds Basic 2 can be used continuously for about 4 hours after a full charge (call duration) and for about 12 hours together with the charging case. The charging time of the earbuds is approximately 1.5 hours and the charging time of the charging case is approximately 2 hours.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Mi True Wireless Earbuds Basic 2 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 26,65 × 16,4 × 21,6 mm |
| Weight | 4,1 g |
| Case dimensions | 62 × 40 × 27,2 mm |
| Case weight | 35,4 g |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Built-in microphone | Enabled |
| Noise Reduction | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Others | |
|---|---|
| Additional information | <p>No se proporciona cable de carga; se debe adquirir por separado</p> |
| Approximate battery life | 12 h |