Amazfit Bip 6 46mm Bluetooth Smartwatch Red (Red)
Amazfit Bip 6:
- 1.97" AMOLED display
- 340 mAh battery
- 24/7 Monitoring
- Free maps and precise positioning
- More than 140 activity modes
- 5 ATM water resistance
- Zeep Coach
- Bluetooth 5.2
Amazfit Bip 6 46mm Bluetooth Smartwatch Red (Red)
Amazfit Bip 6
AI Assistant
Vibrant 1.97" AMOLED display
Enjoy crystal-clear visibility with a bright and responsive screen, ensuring effortless reading of your data, notifications, and maps, even in direct sunlight.
24/7 health monitoring
Amazfit's BioTracker™ technology provides accurate, real-time monitoring of heart rate, sleep quality, blood oxygen levels, and stress, giving you useful information to optimize your health and fitness.
More than 140 sports modes
Track all your data, from running, cycling and swimming to HYROX Run mode, while monitoring heart rate, steps, calories, pace and more.
Stay connected
Make and answer Bluetooth calls while receiving wrist notifications for text messages and updates.
Zepp App , powered by Amazfit. Your free companion for tracking your nutrition and fitness progress, analyzing trends, and getting personalized health insights, all in one app.
More time, less workload
Face your day with up to two weeks of battery life, without needing to charge it every night.
- Battery life in typical use: Up to 14 days
- Battery life with heavy use: Up to 6 days
- Battery saving mode: Up to 26 days
- Continuous GPS usage: Up to 32 hours
A style that endures
Designed to last, the Bip 6 combines durability with simple style.
5 ATM water resistance ensures durability for every challenge, no matter where you are.
Move more with better tracking
Plan your workout in the Zepp app, sync your watch, and start strength training mode. Intelligent tracking of reps, sets, and rest periods, along with automatic detection of 25 exercise types, keeps you focused on your gains.
Zepp Coach™ . Train smarter with AI-powered, personalized training plans that adapt to your performance and recovery. Choose from versatile training programs or race-specific plans for 3K, 5K, 10K, half marathons, and full marathons.
Download free maps for your outdoor activities and get turn-by-turn directions as you go. The built-in GPS will accurately track your every move, supported by five satellite systems that ensure a fast and reliable connection.
Choose from over 400 free watch faces
Personalize your smartwatch by uploading a photo of yourself as a wallpaper, or head to the Zepp app and choose from over 400 free downloadable watch faces . Customize your screen with different looks and data layouts anytime.
Amazfit Bip 6
AI Assistant
Vibrant 1.97" AMOLED display
Enjoy crystal-clear visibility with a bright and responsive screen, ensuring effortless reading of your data, notifications, and maps, even in direct sunlight.
24/7 health monitoring
Amazfit's BioTracker™ technology provides accurate, real-time monitoring of heart rate, sleep quality, blood oxygen levels, and stress, giving you useful information to optimize your health and fitness.
More than 140 sports modes
Track all your data, from running, cycling and swimming to HYROX Run mode, while monitoring heart rate, steps, calories, pace and more.
Stay connected
Make and answer Bluetooth calls while receiving wrist notifications for text messages and updates.
Zepp App , powered by Amazfit. Your free companion for tracking your nutrition and fitness progress, analyzing trends, and getting personalized health insights, all in one app.
More time, less workload
Face your day with up to two weeks of battery life, without needing to charge it every night.
- Battery life in typical use: Up to 14 days
- Battery life with heavy use: Up to 6 days
- Battery saving mode: Up to 26 days
- Continuous GPS usage: Up to 32 hours
A style that endures
Designed to last, the Bip 6 combines durability with simple style.
5 ATM water resistance ensures durability for every challenge, no matter where you are.
Move more with better tracking
Plan your workout in the Zepp app, sync your watch, and start strength training mode. Intelligent tracking of reps, sets, and rest periods, along with automatic detection of 25 exercise types, keeps you focused on your gains.
Zepp Coach™ . Train smarter with AI-powered, personalized training plans that adapt to your performance and recovery. Choose from versatile training programs or race-specific plans for 3K, 5K, 10K, half marathons, and full marathons.
Download free maps for your outdoor activities and get turn-by-turn directions as you go. The built-in GPS will accurately track your every move, supported by five satellite systems that ensure a fast and reliable connection.
Choose from over 400 free watch faces
Personalize your smartwatch by uploading a photo of yourself as a wallpaper, or head to the Zepp app and choose from over 400 free downloadable watch faces . Customize your screen with different looks and data layouts anytime.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Bip 6 |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-31 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Dimensions | 46,3 x 40,2 x 10,45 mm |
| Weight | 27,9 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,97" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 390 x 450 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.2 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 340 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 140 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 y superior, iOS 14.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 14 días |
| Mobile application | Zepp |