Amazfit Balance 46mm Bluetooth Black (Midnight)
Amazfit Balance:
- 1.5" screen
- Over 100 watch faces
- More than 150 sports modes
- Up to 14 days of battery
- Zeep OS 3.5
- GPS Accuracy
- 5 ATM water resistance
Amazfit Balance 46mm Bluetooth Black (Midnight)
Amazfit Balance
Live in balance
Fast, secure and convenient transactions.
Thanks to a partnership between Amazfit and Mastercard , along with the integration of NFC technology, Zepp Pay allows you to link up to eight bank cards at a time to your Amazfit Balance, to make password-protected contactless payments right from your wrist.
Works with Zepp OS 3.5.
The world's first operating system with fully integrated artificial intelligence.
Integrated into all levels of Zepp OS 3.5 , Zepp Flow™ fosters a harmonious and fluid bond between you and your smartwatch. Gone are the days of tapping, swiping or memorizing keywords – speak to Zepp Flow™ naturally and it will understand exactly what you want. Experience a new level of healthy, balanced living with a partner who truly understands you.
Your path to balance begins here.
Today's success is built on the foundation you laid yesterday. To achieve all you are capable of, you need to strike the right balance between activity and recovery.
Wear your Amazfit Balance while you sleep and, in the morning, you'll get a readiness score that indicates how mentally and physically recharged you are for the new day.
Readiness scores are generated based on data such as resting heart rate and heart rate variability during sleep, breathing quality, and temperature.
Check your scores from last week to see if there are any general issues you should be aware of.
Your insightful life coach.
Generated using a knowledge base developed by a team of sleep health experts, the information makes it easy to understand your readiness score and comes with practical guidance to help you regain balance.
Do you have too much on your mind to fall asleep? The key to a great morning prep score is a high-quality rest the night before, and that's where Zepp Aura comes into play.
Found on the Zepp App , this sleep and relaxation service uses AI to create personalized music that helps you fall asleep faster and improve your quality.
Your personal sleep coach.
Become a Zepp Aura Premium subscriber and enjoy access to your own sleep coach.
Always looking out for you, this AI assistant will proactively prepare daily, weekly and monthly analyzes of your sleep, and will even ask you if you need advice on adapting to time differences if you go on a trip.
Understand your body, better than ever.
With Amazfit Balance, you can quickly and easily measure eight body composition metrics from your wrist.
The watch sends safe microcurrents through the upper body to take the measurement. And when combined with the Amazfit Body Composition Analyzer Mat, microcurrents are also sent through the lower body, for even more accurate whole-body results.
Exercise: the great stress reliever.
Choose from over 150 sports modes and find the one that improves your balance between fun and exercise.
Create custom training templates for your workouts in the Zepp app and sync them to your Amazfit Balance.
Do you want to increase the intensity? Make your own interval training plans right on the watch itself.
However you prefer to get moving, structure your workouts in a way that's right for you.
One touch. Four metrics. No problem.
- Heart rate
- Stress
- blood oxygen
- Breathing frequency
The balance of power is in your hands.
Amazfit Balance is packed with energy and ready to help you smash all your fitness, sports, professional and personal goals for up to two weeks at a time.
- 14 days: Typical use
- 5 days: AOD Mode
- 7 days: Intensive use
- 25 days: Battery saving mode
- 26 hours: Precision GPS mode
- 47 hours: Automatic GPS mode
Amazfit Balance
Live in balance
Fast, secure and convenient transactions.
Thanks to a partnership between Amazfit and Mastercard , along with the integration of NFC technology, Zepp Pay allows you to link up to eight bank cards at a time to your Amazfit Balance, to make password-protected contactless payments right from your wrist.
Works with Zepp OS 3.5.
The world's first operating system with fully integrated artificial intelligence.
Integrated into all levels of Zepp OS 3.5 , Zepp Flow™ fosters a harmonious and fluid bond between you and your smartwatch. Gone are the days of tapping, swiping or memorizing keywords – speak to Zepp Flow™ naturally and it will understand exactly what you want. Experience a new level of healthy, balanced living with a partner who truly understands you.
Your path to balance begins here.
Today's success is built on the foundation you laid yesterday. To achieve all you are capable of, you need to strike the right balance between activity and recovery.
Wear your Amazfit Balance while you sleep and, in the morning, you'll get a readiness score that indicates how mentally and physically recharged you are for the new day.
Readiness scores are generated based on data such as resting heart rate and heart rate variability during sleep, breathing quality, and temperature.
Check your scores from last week to see if there are any general issues you should be aware of.
Your insightful life coach.
Generated using a knowledge base developed by a team of sleep health experts, the information makes it easy to understand your readiness score and comes with practical guidance to help you regain balance.
Do you have too much on your mind to fall asleep? The key to a great morning prep score is a high-quality rest the night before, and that's where Zepp Aura comes into play.
Found on the Zepp App , this sleep and relaxation service uses AI to create personalized music that helps you fall asleep faster and improve your quality.
Your personal sleep coach.
Become a Zepp Aura Premium subscriber and enjoy access to your own sleep coach.
Always looking out for you, this AI assistant will proactively prepare daily, weekly and monthly analyzes of your sleep, and will even ask you if you need advice on adapting to time differences if you go on a trip.
Understand your body, better than ever.
With Amazfit Balance, you can quickly and easily measure eight body composition metrics from your wrist.
The watch sends safe microcurrents through the upper body to take the measurement. And when combined with the Amazfit Body Composition Analyzer Mat, microcurrents are also sent through the lower body, for even more accurate whole-body results.
Exercise: the great stress reliever.
Choose from over 150 sports modes and find the one that improves your balance between fun and exercise.
Create custom training templates for your workouts in the Zepp app and sync them to your Amazfit Balance.
Do you want to increase the intensity? Make your own interval training plans right on the watch itself.
However you prefer to get moving, structure your workouts in a way that's right for you.
One touch. Four metrics. No problem.
- Heart rate
- Stress
- blood oxygen
- Breathing frequency
The balance of power is in your hands.
Amazfit Balance is packed with energy and ready to help you smash all your fitness, sports, professional and personal goals for up to two weeks at a time.
- 14 days: Typical use
- 5 days: AOD Mode
- 7 days: Intensive use
- 25 days: Battery saving mode
- 26 hours: Precision GPS mode
- 47 hours: Automatic GPS mode
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Balance |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 46 x 46 x 10,6 mm |
| Weight | 35 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,5" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 480 x 480 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| Wi-Fi | Sí |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 475 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 156 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0, iOS 14.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 14 d |
| Mobile application | Zepp App |