Amazfit T-Rex 3 GPS 48mm Smartwatch Black (Onyx)
Amazfit T-Rex 3:
- 1.5" AMOLED display
- Brightness up to 2000 nits
- Dual band GPS
- Submersible up to 100m
- Zepp OS 4.0
- Autonomy of up to 27 days
- 177 training modes
- Health monitoring
Amazfit T-Rex 3 GPS 48mm Smartwatch Black (Onyx)
Amazfit T-Rex 3
Adventure watch ready for anything
Big, bright and easy to read
Capable of reaching a peak brightness of 2000 nits, the AMOLED display makes every turn on your map and every detail of your workouts clear at a glance.
Turn on night display and your data will illuminate in bright red, green or orange, making it easier to read in dark environments.
With the new glove mode, the screen will continue to respond to touch when wearing gloves up to 2mm thick.
Designed for adventure
Brave 70℃ heat, face extreme cold of -30℃ or dive into 100-meter-deep waters.
Designed to withstand heat, cold, humidity, shocks and more, not even the elements can stop you from taking on your next adventure.
More than 3 weeks of battery life
Whether you're planning to go camping in the wild, embark on a multi-day hike, or embark on an adventurous vacation, power through hikes, travels, and triumphs with the Amazfit T-Rex.
- 27 days: Typical use
- 13 days: Intensive use
- 180 hours: Maximum GPS battery life
- 114 hours: Long battery life GPS mode
- 42 hours: GPS precise mode
Forge and navigate your own path
Spend less time searching and more time moving in the right direction, with accurate dual-band GPS that acquires a connection incredibly quickly, thanks to support from six satellite systems.
From detailed altitude data to severe weather alerts and environmental information, the Amazfit T-Rex 3 has everything you need to venture out with confidence.
Rep and set tracking strength training mode
Over 170 training modes . From Ultramarathon and Triathlon to Hunting and Fishing. Choose from a wide range of training modes with pro-level data.
Whatever training split you're following, create your own strength training templates in the Zepp app, sync them to your watch, then work your way through your routine for the day.
The strength training mode can automatically detect 25 types of exercise and will intelligently count your reps, sets and rest time before syncing your performance data to the Zepp app.
Zepp OS 4. Health management
Get an intuitive daily score that summarizes your physical and mental recovery, along with insights on whether you should prioritize rest or activity today.
Heart Rate Variability – See how your heart responds to the stresses of life.
Sleep Tracking – Monitor your sleep stages, breathing quality during sleep, and daytime naps, and get a sleep score in the Zepp app each morning.
Health Monitoring . Track your heart rate, blood oxygen and stress 24/7. Receive smart health alerts for abnormal readings.
Amazfit T-Rex 3
Adventure watch ready for anything
Big, bright and easy to read
Capable of reaching a peak brightness of 2000 nits, the AMOLED display makes every turn on your map and every detail of your workouts clear at a glance.
Turn on night display and your data will illuminate in bright red, green or orange, making it easier to read in dark environments.
With the new glove mode, the screen will continue to respond to touch when wearing gloves up to 2mm thick.
Designed for adventure
Brave 70℃ heat, face extreme cold of -30℃ or dive into 100-meter-deep waters.
Designed to withstand heat, cold, humidity, shocks and more, not even the elements can stop you from taking on your next adventure.
More than 3 weeks of battery life
Whether you're planning to go camping in the wild, embark on a multi-day hike, or embark on an adventurous vacation, power through hikes, travels, and triumphs with the Amazfit T-Rex.
- 27 days: Typical use
- 13 days: Intensive use
- 180 hours: Maximum GPS battery life
- 114 hours: Long battery life GPS mode
- 42 hours: GPS precise mode
Forge and navigate your own path
Spend less time searching and more time moving in the right direction, with accurate dual-band GPS that acquires a connection incredibly quickly, thanks to support from six satellite systems.
From detailed altitude data to severe weather alerts and environmental information, the Amazfit T-Rex 3 has everything you need to venture out with confidence.
Rep and set tracking strength training mode
Over 170 training modes . From Ultramarathon and Triathlon to Hunting and Fishing. Choose from a wide range of training modes with pro-level data.
Whatever training split you're following, create your own strength training templates in the Zepp app, sync them to your watch, then work your way through your routine for the day.
The strength training mode can automatically detect 25 types of exercise and will intelligently count your reps, sets and rest time before syncing your performance data to the Zepp app.
Zepp OS 4. Health management
Get an intuitive daily score that summarizes your physical and mental recovery, along with insights on whether you should prioritize rest or activity today.
Heart Rate Variability – See how your heart responds to the stresses of life.
Sleep Tracking – Monitor your sleep stages, breathing quality during sleep, and daytime naps, and get a sleep score in the Zepp app each morning.
Health Monitoring . Track your heart rate, blood oxygen and stress 24/7. Receive smart health alerts for abnormal readings.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | T-Rex 3 |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 48,5 x 48,5 x 13,75 mm |
| Weight | 68,3 g |
| Case size | 48 mm |
| Dial Material | Stainless steel |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,5" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 480 x 480 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Storage | 16 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| Wi-Fi | Sí |
| GPS | GPS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 177 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 o iOS 14.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Additional information | <p><em>* Zepp Pay solo es compatible con tarjetas bancarias admitidas en determinados países y regiones.</em></p> |
| Approximate battery life | 27 d |
| Mobile application | Zepp App |