Apple iPad 2025 11" 6GB/256GB Wi-Fi Blue (Blue)
Apple iPad 2025:
- 11" Liquid Retina display
- Anti-fingerprint oleophobic coating
- A16 chip
- 12MP Center Stage Camera
- Battery capacity: Up to 10 hours
- iPadOS 18
- Compatible with Apple Pencil and Magic Keyboard Folio
Apple iPad 2025 11" 6GB/256GB Wi-Fi Blue (Blue)
Apple iPad 2025
Ultramagical. Mega-lovable. Super-handsome.
Fun is gaining ground.
Thanks to the incredible speed of the A16 chip and its 128GB minimum storage, iPad is stronger than ever. The 11-inch Liquid Retina display is perfect for working, expressing your ideas, and talking to your loved ones. Add to that the accessories designed specifically for iPad, and you'll be able to take on any task.
You work hard and you don't even realize it.
Thanks to the super-speed A16 chip, getting things done without putting your iPad down has never been easier. You can take notes, collaborate with others, or use multiple apps at once. You have tons of options to complete even the most demanding tasks in no time.
iPad performance has been supercharged thanks to the ultra-fast A16 chip. Powered by an advanced Neural Engine and machine learning capabilities, you can now do even more tasks effortlessly, like editing 4K video or using Live Text to interact with written content in photos and videos. Plus, you get a full day of battery life—if you can keep going, iPad can keep going.
Add art to it.
The iPad is a machine for the imagination. So grab Apple Pencil and unleash your inner world. Doodle, jot down ideas, or annotate documents. On the spectacular 11-inch Liquid Retina display, you have plenty of room to unleash your creativity.
With the iPad's horizontal stereo speakers and built-in microphones , you can set up your recording studio wherever you want. Mix a track, record a podcast, or add music to your videos. Let nothing stop your flow.
Be the center of all calls.
You'll see how useful the camera is. The 12MP rear wide-angle lens lets you shoot at the highest quality. Retouch photos, edit videos, and use the Visual Finder feature to identify objects in your images. If that's not enough, you can also scan and annotate documents, all from the iPad.
Thanks to the 12MP Center Stage camera , you'll be the center of attention on FaceTime calls, video conferences, and video selfies even when you're on the move. And with Smart HDR , your photos will shine naturally, without filters.
Watch. Learn. And level up.
Whether you're looking for the perfect position on an airplane or cozying up on the couch at home, the 11-inch Liquid Retina display brings your favorite shows and movies to life. Plus, with True Tone technology , everything looks great no matter the lighting.
Accessories that go hand in hand.
The possibilities multiply with new essentials designed specifically for iPad. Apple Pencil and Magic Keyboard Folio unleash your creativity, while Smart Folio cases protect your device from the elements. Plus, the USB-C port lets you connect hard drives, docks, displays, and more. iPad can handle anything you want.
Apple iPad 2025
Ultramagical. Mega-lovable. Super-handsome.
Fun is gaining ground.
Thanks to the incredible speed of the A16 chip and its 128GB minimum storage, iPad is stronger than ever. The 11-inch Liquid Retina display is perfect for working, expressing your ideas, and talking to your loved ones. Add to that the accessories designed specifically for iPad, and you'll be able to take on any task.
You work hard and you don't even realize it.
Thanks to the super-speed A16 chip, getting things done without putting your iPad down has never been easier. You can take notes, collaborate with others, or use multiple apps at once. You have tons of options to complete even the most demanding tasks in no time.
iPad performance has been supercharged thanks to the ultra-fast A16 chip. Powered by an advanced Neural Engine and machine learning capabilities, you can now do even more tasks effortlessly, like editing 4K video or using Live Text to interact with written content in photos and videos. Plus, you get a full day of battery life—if you can keep going, iPad can keep going.
Add art to it.
The iPad is a machine for the imagination. So grab Apple Pencil and unleash your inner world. Doodle, jot down ideas, or annotate documents. On the spectacular 11-inch Liquid Retina display, you have plenty of room to unleash your creativity.
With the iPad's horizontal stereo speakers and built-in microphones , you can set up your recording studio wherever you want. Mix a track, record a podcast, or add music to your videos. Let nothing stop your flow.
Be the center of all calls.
You'll see how useful the camera is. The 12MP rear wide-angle lens lets you shoot at the highest quality. Retouch photos, edit videos, and use the Visual Finder feature to identify objects in your images. If that's not enough, you can also scan and annotate documents, all from the iPad.
Thanks to the 12MP Center Stage camera , you'll be the center of attention on FaceTime calls, video conferences, and video selfies even when you're on the move. And with Smart HDR , your photos will shine naturally, without filters.
Watch. Learn. And level up.
Whether you're looking for the perfect position on an airplane or cozying up on the couch at home, the 11-inch Liquid Retina display brings your favorite shows and movies to life. Plus, with True Tone technology , everything looks great no matter the lighting.
Accessories that go hand in hand.
The possibilities multiply with new essentials designed specifically for iPad. Apple Pencil and Magic Keyboard Folio unleash your creativity, while Smart Folio cases protect your device from the elements. Plus, the USB-C port lets you connect hard drives, docks, displays, and more. iPad can handle anything you want.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | iPad 2025 |
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | 18.3.2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-12 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 248,6 x 179,5 x 7 mm |
| Weight | 477 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 11" |
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 1640 x 2360 p |
| Screen protection | Scratch-resistant ceramic glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | Penta Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, gran angular, PDAF); HDR, panorámica; Video: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.4, 122° ultra gran angular); HDR Vídeo: 1080p@25/30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 8500 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|