Apple iPad Air 2025 11" M3 128GB WiFi + Cellular Purple (Purple)
Apple iPad Air 2025:
- 11" Liquid Retina display
- Apple M3 chip
- 12 MP rear camera with HDR and 4K video
- 12 MP horizontal front camera
- Ultra-fast Wi-Fi 6E connection
- Apple Intelligence
- iPadOS 18.3.2
- Compatible with Apple Pencil Pro and Magic Keyboard
Apple iPad Air 2025 11" M3 128GB WiFi + Cellular Purple (Purple)
Apple iPad Air 2025
Top speed
Two sizes. Hundreds of possibilities.
The iPad Air comes in two sizes: 11-inch or 13-inch. Whichever you choose, you'll see the world in a whole new light thanks to the spectacular Liquid Retina display, which delivers instant responsiveness and a brilliant high-resolution image.
Thanks to the anti-reflective coating and True Tone technology , text is crystal-clear in any lighting environment. And with the P3 wide color gamut and high brightness, the image quality is out of this world. You'll have a hard time looking away.
M3. Request runway
Get ready for takeoff. The incredible speed of the M3 chip puts iPad Air performance and Apple Intelligence tools into orbit. Its powerful CPU, GPU, and Neural Engine make it nearly twice as fast as the M14 generation. So you get world-class graphics no matter what you're doing—working, drawing, streaming, or gaming in other universes. And with all-day battery life, nothing can hold you back.
The Apple M3 chip features an 8-core CPU (4 performance cores and 4 efficiency cores) to power through a wide range of workflows and creative tasks. The 9-core GPU delivers up to 40% faster graphics performance than the iPad Air with M1 chip, and introduces dynamic caching and hardware-accelerated ray tracing and mesh shading. The level of realism in photos, videos, and graphics is stratospheric.
Make one wonder after another
iPadOS is designed to make doing everything you love easier, from the first tap to the last. Combine different apps at the same time, type in any text field, or navigate at full speed by moving your finger, Apple Pencil, or the Magic Keyboard trackpad.
The Visual Organizer improves multitasking by letting you see overlapping apps, resize them, and seamlessly switch between them. You can also group apps for a specific task or project to organize them however you like.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
iPad Air is designed with Apple Intelligence —a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and accomplish your daily tasks effortlessly. It has revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
Make one wonder after another.
iPadOS is designed to make everything you love easier to enjoy, from the first touch to the last. Combine different apps at the same time, type in any text field, or navigate at full speed with just a flick of your finger, Apple Pencil , or the Magic Keyboard trackpad.
Fire your imagination
12MP Center Stage Camera . Located on the longer side of iPad Air, the 12MP Center Stage camera lets you enjoy seamless video calls, especially when you have the Magic Keyboard attached. And with Center Stage Framing and machine learning, the camera adjusts to your needs, keeping you at the center of the frame.
Advanced rear camera . The 12MP rear wide-angle lens takes stunning photos and records in 4K. The large, high-resolution Liquid Retina display is ideal for editing images, editing videos, and sharing everything you want from your iPad Air. You can also use the rear camera to scan documents and annotate them with the Apple Pencil. If that's not enough, the Visual Finder feature uses machine learning to identify objects in your images and provide information about them.
Record and listen to pristine sound using two microphones and horizontal stereo speakers. The 13-inch iPad Air offers even better acoustics than the 11-inch model, with twice the bass to immerse you in your favorite music.
Connectivity. No cables. No waiting.
Browse at lightning speeds thanks to ultra-fast Wi-Fi . And if you have a Wi-Fi + Cellular model with 5G, add a flexible data plan at any time to browse the web, play games, stream movies, and more.
Apple iPad Air 2025
Top speed
Two sizes. Hundreds of possibilities.
The iPad Air comes in two sizes: 11-inch or 13-inch. Whichever you choose, you'll see the world in a whole new light thanks to the spectacular Liquid Retina display, which delivers instant responsiveness and a brilliant high-resolution image.
Thanks to the anti-reflective coating and True Tone technology , text is crystal-clear in any lighting environment. And with the P3 wide color gamut and high brightness, the image quality is out of this world. You'll have a hard time looking away.
M3. Request runway
Get ready for takeoff. The incredible speed of the M3 chip puts iPad Air performance and Apple Intelligence tools into orbit. Its powerful CPU, GPU, and Neural Engine make it nearly twice as fast as the M14 generation. So you get world-class graphics no matter what you're doing—working, drawing, streaming, or gaming in other universes. And with all-day battery life, nothing can hold you back.
The Apple M3 chip features an 8-core CPU (4 performance cores and 4 efficiency cores) to power through a wide range of workflows and creative tasks. The 9-core GPU delivers up to 40% faster graphics performance than the iPad Air with M1 chip, and introduces dynamic caching and hardware-accelerated ray tracing and mesh shading. The level of realism in photos, videos, and graphics is stratospheric.
Make one wonder after another
iPadOS is designed to make doing everything you love easier, from the first tap to the last. Combine different apps at the same time, type in any text field, or navigate at full speed by moving your finger, Apple Pencil, or the Magic Keyboard trackpad.
The Visual Organizer improves multitasking by letting you see overlapping apps, resize them, and seamlessly switch between them. You can also group apps for a specific task or project to organize them however you like.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
iPad Air is designed with Apple Intelligence —a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and accomplish your daily tasks effortlessly. It has revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
Make one wonder after another.
iPadOS is designed to make everything you love easier to enjoy, from the first touch to the last. Combine different apps at the same time, type in any text field, or navigate at full speed with just a flick of your finger, Apple Pencil , or the Magic Keyboard trackpad.
Fire your imagination
12MP Center Stage Camera . Located on the longer side of iPad Air, the 12MP Center Stage camera lets you enjoy seamless video calls, especially when you have the Magic Keyboard attached. And with Center Stage Framing and machine learning, the camera adjusts to your needs, keeping you at the center of the frame.
Advanced rear camera . The 12MP rear wide-angle lens takes stunning photos and records in 4K. The large, high-resolution Liquid Retina display is ideal for editing images, editing videos, and sharing everything you want from your iPad Air. You can also use the rear camera to scan documents and annotate them with the Apple Pencil. If that's not enough, the Visual Finder feature uses machine learning to identify objects in your images and provide information about them.
Record and listen to pristine sound using two microphones and horizontal stereo speakers. The 13-inch iPad Air offers even better acoustics than the 11-inch model, with twice the bass to immerse you in your favorite music.
Connectivity. No cables. No waiting.
Browse at lightning speeds thanks to ultra-fast Wi-Fi . And if you have a Wi-Fi + Cellular model with 5G, add a flexible data plan at any time to browse the web, play games, stream movies, and more.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | iPad Air 2025 |
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 18.3.2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-12 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 247,6 x 178,5 x 6,1 mm |
| Weight | 460 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 11" |
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 1640 x 2360 p |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple M3 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1,8, gran angular, 1/3,0", 1,22 µm, PDAF de doble píxel); HDR; Video: 4K a 24/25/30/60 fps, 1080p a 25/30/60/120/40 fps; giro-EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.0, 122° ultra gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@25/30/60 fps; giro-EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi + Cellular |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | e-SIM |
| USB connection | USB 3.1 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7606 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|