Apple iPad Air 2025 13" M3 128GB WiFi + Cellular White (Starlight)
Apple iPad Air 2025:
- 13" Liquid Retina display
- Apple M3 chip
- 12MP rear camera with HDR and 4K video
- 12 MP horizontal front camera
- Ultra-fast Wi-Fi 6E connection
- Apple Intelligence
- iPadOS 18.3.2
- Compatible with Apple Pencil Pro and Magic Keyboard
Apple iPad Air 2025 13" M3 128GB WiFi + Cellular White (Starlight)
Apple iPad Air 2025
Top speed
Two sizes. Countless possibilities
The iPad Air comes in two sizes: 11 or 13 inches. Whichever you choose, you'll see the world in a whole new light thanks to the spectacular Liquid Retina display with its instant response and brilliant high-resolution image.
Thanks to the anti-reflective coating and True Tone technology , text is crystal clear in any lighting environment. And with the wide P3 color gamut and exceptional brightness, the image quality is out of this world. You'll find it hard to look away.
M3. Request track
Get ready for liftoff. The incredible speed of the M3 chip propels iPad Air performance and Apple Intelligence tools into orbit. Its powerful CPU, GPU, and Neural Engine make it nearly twice as fast as the M14-based generation. So you get world-class graphics no matter what you're doing—working, drawing, streaming, or playing games in other universes. And with all-day battery life, nothing will hold you back.
Apple's M3 chip features an 8-core CPU (4 performance cores and 4 efficiency cores) to handle all kinds of work processes and creative tasks. The 9-core GPU delivers up to 40% better graphics performance than the iPad Air with the M1 chip, and introduces dynamic caching and hardware-accelerated ray tracing and mesh shading. The level of realism in photos, videos, and graphics is stratospheric.
Create one wonder after another
iPadOS is designed to make everything you love as easy as possible, from the first tap to the last. Combine different apps simultaneously, write in any text field, or navigate at lightning speed by moving your finger, Apple Pencil, or the Magic Keyboard trackpad.
The Visual Organizer enhances multitasking by letting you view overlapping apps, resize them, and switch between them seamlessly. You can also group apps for a specific task or project to organize them as you prefer.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
The iPad Air was designed with Apple Intelligence in mind, a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and perform everyday tasks effortlessly. It features revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
Create one wonder after another.
iPadOS is designed to let you enjoy everything you love in the simplest way possible, from the first touch to the last. Combine different apps at the same time, write in any text field, or navigate at top speed with just a swipe of your finger, Apple Pencil , or the Magic Keyboard trackpad.
Unleash your imagination
12MP Center Stage Camera . Located on the longer side of the iPad Air, the 12MP Center Stage Camera lets you enjoy crystal-clear video calls, especially when you have the Magic Keyboard attached. And thanks to Center Framing and machine learning, the camera adjusts to you to keep you in the center of the frame.
Advanced rear camera . The 12MP wide-angle rear camera takes stunning photos and records video in stunning 4K. The expansive, high-resolution Liquid Retina display is ideal for editing photos, creating videos, and sharing anything you want from your iPad Air. You can also use the rear camera to scan documents and annotate them with Apple Pencil. And if that weren't enough, the Visual Finder feature uses machine learning to identify objects in your images and provide information about them.
Record and listen to pristine sound using two microphones and landscape stereo speakers. The 13-inch iPad Air delivers even better acoustics than the 11-inch model, with twice the bass to immerse you in your favorite music.
Connectivity. Wireless. No waiting.
Browse at lightning speed thanks to ultrafast Wi-Fi . And if you have a Wi-Fi + Cellular model with 5G, add a flexible data plan anytime to browse the internet, play games, stream movies, and much more.
Apple iPad Air 2025
Top speed
Two sizes. Countless possibilities
The iPad Air comes in two sizes: 11 or 13 inches. Whichever you choose, you'll see the world in a whole new light thanks to the spectacular Liquid Retina display with its instant response and brilliant high-resolution image.
Thanks to the anti-reflective coating and True Tone technology , text is crystal clear in any lighting environment. And with the wide P3 color gamut and exceptional brightness, the image quality is out of this world. You'll find it hard to look away.
M3. Request track
Get ready for liftoff. The incredible speed of the M3 chip propels iPad Air performance and Apple Intelligence tools into orbit. Its powerful CPU, GPU, and Neural Engine make it nearly twice as fast as the M14-based generation. So you get world-class graphics no matter what you're doing—working, drawing, streaming, or playing games in other universes. And with all-day battery life, nothing will hold you back.
Apple's M3 chip features an 8-core CPU (4 performance cores and 4 efficiency cores) to handle all kinds of work processes and creative tasks. The 9-core GPU delivers up to 40% better graphics performance than the iPad Air with the M1 chip, and introduces dynamic caching and hardware-accelerated ray tracing and mesh shading. The level of realism in photos, videos, and graphics is stratospheric.
Create one wonder after another
iPadOS is designed to make everything you love as easy as possible, from the first tap to the last. Combine different apps simultaneously, write in any text field, or navigate at lightning speed by moving your finger, Apple Pencil, or the Magic Keyboard trackpad.
The Visual Organizer enhances multitasking by letting you view overlapping apps, resize them, and switch between them seamlessly. You can also group apps for a specific task or project to organize them as you prefer.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
The iPad Air was designed with Apple Intelligence in mind, a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and perform everyday tasks effortlessly. It features revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
Create one wonder after another.
iPadOS is designed to let you enjoy everything you love in the simplest way possible, from the first touch to the last. Combine different apps at the same time, write in any text field, or navigate at top speed with just a swipe of your finger, Apple Pencil , or the Magic Keyboard trackpad.
Unleash your imagination
12MP Center Stage Camera . Located on the longer side of the iPad Air, the 12MP Center Stage Camera lets you enjoy crystal-clear video calls, especially when you have the Magic Keyboard attached. And thanks to Center Framing and machine learning, the camera adjusts to you to keep you in the center of the frame.
Advanced rear camera . The 12MP wide-angle rear camera takes stunning photos and records video in stunning 4K. The expansive, high-resolution Liquid Retina display is ideal for editing photos, creating videos, and sharing anything you want from your iPad Air. You can also use the rear camera to scan documents and annotate them with Apple Pencil. And if that weren't enough, the Visual Finder feature uses machine learning to identify objects in your images and provide information about them.
Record and listen to pristine sound using two microphones and landscape stereo speakers. The 13-inch iPad Air delivers even better acoustics than the 11-inch model, with twice the bass to immerse you in your favorite music.
Connectivity. Wireless. No waiting.
Browse at lightning speed thanks to ultrafast Wi-Fi . And if you have a Wi-Fi + Cellular model with 5G, add a flexible data plan anytime to browse the internet, play games, stream movies, and much more.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | iPad Air 2025 |
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 18.3.2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-12 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 280,6 x 214,9 x 6,1 mm |
| Weight | 617 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 13" |
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 2048 x 2732 p |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple M3 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1,8, gran angular, 1/3,0", 1,22 µm, PDAF de doble píxel); HDR; Video: 4K a 24/25/30/60 fps, 1080p a 25/30/60/120/40 fps; giro-EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.0, 122° ultra gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@25/30/60 fps; giro-EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | WiFi + Cellular |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | e-SIM |
| USB connection | USB 3.1 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 9705 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|