Apple iPad Air 2026 13" M4 128GB WiFi + Cellular Blue (Blue)
Apple iPad Air 2026:
- 13" Liquid Retina display
- Apple M4 chip
- 12MP rear camera with HDR and 4K video
- 12 MP horizontal front camera
- Ultra-fast Wi-Fi 7 connection
- Apple Intelligence
- iPadOS 26
- Compatible with Apple Pencil Pro and Magic Keyboard
Apple iPad Air 2026 13" M4 128GB WiFi + Cellular Blue (Blue)
Apple iPad Air 2026
Now supercharged with the M4
The main thing.
The M4 chip brings brutal performance, Apple Intelligence, and advanced graphics with hardware-accelerated ray tracing.
M4. Power at its finest.
The M4 chip takes iPad Air performance to new heights . The AI features you use every day fly like never before with incredible power and 50% more unified memory. And if that weren't enough, the GPU architecture delivers even smoother, advanced graphics for working, streaming, creating, or playing. Plus, you'll have all-day battery life.
iPadOS and apps. Wings to fly.
iPadOS 26 introduces Liquid Glass, a stunning design that delivers a truly immersive experience, and groundbreaking enhancements to boost iPad Air productivity. The windowing system has also been revamped to be more intuitive, flexible, and powerful than ever. Use professional apps, play the latest AAA games , and tackle creative projects of any scale in a simple, touch-friendly interface.
Apple Intelligence. Always useful and always there.
The iPad Air is designed for Apple Intelligence, a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and perform everyday tasks effortlessly. It features revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
Enjoy expressing yourself visually with Apple Intelligence. Turn a quick sketch into an illustration that complements your notes with the Graphics Wand. And create new images with Image Playground from descriptions, concepts, or even people in your photo library.
The Writing Tools feature not only helps you find the right words , but also transforms the way you communicate. Use it to proofread texts, draft different versions until you find the right tone, or summarize a selected paragraph. All with a simple tap.
The Clean Up tool in the Photos app lets you remove unwanted elements from an image. Apple Intelligence detects background items so you can erase them with a tap and leave your photo looking pristine. It always preserves the original, of course.
Connections. Faster. By far.
Play games, stream content, and work anywhere thanks to the new N1 wireless connectivity chip that improves the performance and reliability of Wi-Fi 7, Bluetooth 6, and Thread technologies. It also lets you easily connect external monitors, hard drives, and USB-C devices.
Cameras. Unleash your imagination.
Capture the moment and edit instantly with the advanced front and rear cameras. Record audio with the two built-in microphones and listen to it with the horizontal stereo speakers. And enjoy more dynamic video calls with Centered Framing.
Apple iPad Air 2026
Now supercharged with the M4
The main thing.
The M4 chip brings brutal performance, Apple Intelligence, and advanced graphics with hardware-accelerated ray tracing.
M4. Power at its finest.
The M4 chip takes iPad Air performance to new heights . The AI features you use every day fly like never before with incredible power and 50% more unified memory. And if that weren't enough, the GPU architecture delivers even smoother, advanced graphics for working, streaming, creating, or playing. Plus, you'll have all-day battery life.
iPadOS and apps. Wings to fly.
iPadOS 26 introduces Liquid Glass, a stunning design that delivers a truly immersive experience, and groundbreaking enhancements to boost iPad Air productivity. The windowing system has also been revamped to be more intuitive, flexible, and powerful than ever. Use professional apps, play the latest AAA games , and tackle creative projects of any scale in a simple, touch-friendly interface.
Apple Intelligence. Always useful and always there.
The iPad Air is designed for Apple Intelligence, a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and perform everyday tasks effortlessly. It features revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
Enjoy expressing yourself visually with Apple Intelligence. Turn a quick sketch into an illustration that complements your notes with the Graphics Wand. And create new images with Image Playground from descriptions, concepts, or even people in your photo library.
The Writing Tools feature not only helps you find the right words , but also transforms the way you communicate. Use it to proofread texts, draft different versions until you find the right tone, or summarize a selected paragraph. All with a simple tap.
The Clean Up tool in the Photos app lets you remove unwanted elements from an image. Apple Intelligence detects background items so you can erase them with a tap and leave your photo looking pristine. It always preserves the original, of course.
Connections. Faster. By far.
Play games, stream content, and work anywhere thanks to the new N1 wireless connectivity chip that improves the performance and reliability of Wi-Fi 7, Bluetooth 6, and Thread technologies. It also lets you easily connect external monitors, hard drives, and USB-C devices.
Cameras. Unleash your imagination.
Capture the moment and edit instantly with the advanced front and rear cameras. Record audio with the two built-in microphones and listen to it with the horizontal stereo speakers. And enjoy more dynamic video calls with Centered Framing.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 26.4 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-03-11 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Dimensions | 280,6 x 214,9x 6,1 mm |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 2048 x 2732 p |
| Touch screen | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Memória RAM | 12 GB |
| Processor | Octa Core |
| Expandable memory | No |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1,8, gran angular, 1/3,0", 1,22 µm, PDAF de doble píxel); HDR; Video: 4K a 24/25/30/60 fps, 1080p a 25/30/60/120/40 fps; giro-EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.0, 122° ultra gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@25/30/60 fps; giro-EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| GSM | 800/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | WiFi + Cellular |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7) |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| SIM type | eSIM |
| SIM 1 type | e-SIM |
| USB connection | USB 3.1 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 9705 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|