Apple Watch SE 3 GPS + Cellular 44mm Aluminum Black and Sport Band Black (Midnight) - Size M/L
Apple Watch SE 3:
- Retina LTPO OLED display
- Up to 18 hours of battery life
- Health sensors
- Motion sensors
- Fast charging
- Water resistant to 50m
- Bluetooth 5.3
- WatchOS 26
Apple Watch SE 3 GPS + Cellular 44mm Aluminum Black and Sport Band Black (Midnight) - Size M/L
Apple Watch SE 3
It motivates you. It knows you. It connects you. You love it.
A closer look.
The 100% recycled aluminum case comes in two elegant matte finishes. Ultra-resistant Ion-X display . The SE 3's display glass is the toughest in the industry and four times more shatter-resistant than before. No joke.
Set trends with the variety of watch faces and straps in different colors, styles, and materials for your Apple Watch.
He's one step ahead.
Get to know your health inside and out with the Apple Watch SE 3. The new wrist temperature sensor provides detailed data in the Vital Signs app and a sleep quality report. It's never been easier to have so much valuable information at your fingertips.
With just a glance at your watch, you'll know how your body behaved overnight. The SE 3 shows your heart and respiratory rate , wrist temperature, and how long you slept. And it alerts you if any of these variables fall outside of normal ranges.
Go for it. Keep going. Succeed.
Every step counts . From running and cycling to playing tennis and practicing tai chi, the Apple Watch SE 3 offers endless training options with real-time metrics. As real as your goals, which are closer than ever.
Get a new workout buddy. Apple Intelligence on iPhone lets Workout Buddy motivate you during your workouts with personalized audio based on your activity and data history. It'll give you encouragement just when you need it most. And as always, with complete privacy.
Wonderful at all times.
The SE 3 debuts superpowers thanks to the S10 chip , the same one found in the Series 11 and Ultra 3. Now, when you want information, you won't even have to raise your wrist thanks to the always-on display. And intuitive gestures like double-tap and wrist twist will allow you to use the watch no matter how busy your hands are.
Long live autonomy.
Thanks to the efficiency of the S10 chip, the SE 3 offers 18 hours of battery life to fully utilize its advanced features. And if the battery starts to run low, the new fast charging gets you back in action in no time.
Connect with speed.
The Apple Watch SE 3 keeps you connected to your world, no matter how far you go. If you have a cellular model, you don't even need your iPhone to make calls and send messages. And because it's now 5G compatible, you can download apps and stream music and podcasts at lightning speed.
Call Mom. No phone.
Your kids don't need a phone to wear an Apple Watch. You can set up any cellular-enabled model from your iPhone. It's perfect for communicating, knowing where they are, and keeping them active in a fun way. Independence for them. Peace of mind for you.
Apple Watch SE 3
It motivates you. It knows you. It connects you. You love it.
A closer look.
The 100% recycled aluminum case comes in two elegant matte finishes. Ultra-resistant Ion-X display . The SE 3's display glass is the toughest in the industry and four times more shatter-resistant than before. No joke.
Set trends with the variety of watch faces and straps in different colors, styles, and materials for your Apple Watch.
He's one step ahead.
Get to know your health inside and out with the Apple Watch SE 3. The new wrist temperature sensor provides detailed data in the Vital Signs app and a sleep quality report. It's never been easier to have so much valuable information at your fingertips.
With just a glance at your watch, you'll know how your body behaved overnight. The SE 3 shows your heart and respiratory rate , wrist temperature, and how long you slept. And it alerts you if any of these variables fall outside of normal ranges.
Go for it. Keep going. Succeed.
Every step counts . From running and cycling to playing tennis and practicing tai chi, the Apple Watch SE 3 offers endless training options with real-time metrics. As real as your goals, which are closer than ever.
Get a new workout buddy. Apple Intelligence on iPhone lets Workout Buddy motivate you during your workouts with personalized audio based on your activity and data history. It'll give you encouragement just when you need it most. And as always, with complete privacy.
Wonderful at all times.
The SE 3 debuts superpowers thanks to the S10 chip , the same one found in the Series 11 and Ultra 3. Now, when you want information, you won't even have to raise your wrist thanks to the always-on display. And intuitive gestures like double-tap and wrist twist will allow you to use the watch no matter how busy your hands are.
Long live autonomy.
Thanks to the efficiency of the S10 chip, the SE 3 offers 18 hours of battery life to fully utilize its advanced features. And if the battery starts to run low, the new fast charging gets you back in action in no time.
Connect with speed.
The Apple Watch SE 3 keeps you connected to your world, no matter how far you go. If you have a cellular model, you don't even need your iPhone to make calls and send messages. And because it's now 5G compatible, you can download apps and stream music and podcasts at lightning speed.
Call Mom. No phone.
Your kids don't need a phone to wear an Apple Watch. You can set up any cellular-enabled model from your iPhone. It's perfect for communicating, knowing where they are, and keeping them active in a fun way. Independence for them. Peace of mind for you.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch SE 3 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 26 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-09-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 44 x 38 x 10,7 mm |
| Weight | 33 g |
| Case size | 44 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,78" |
| Display type | LTPO OLED |
| Screen resolution | 368 x 448 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S10 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | GPS + Cellular |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone 11 o posterior y iPhone SE (2.ª generación) o posterior con iOS 26 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 h |
| Mobile application | Watch |