Apple Watch Series 8 GPS 41mm Black Aluminum (Midnight) and Black Sport Band (Midnight)
APPLE WATCH SERIES 8 BLACK:
- Retina LTPO OLED, 1000 nits
- Water resistance 50 m)
- Watch OS 9.0
- It provides important data about your general well-being
- Control of sleep phases to improve the quality of your rest
- Accident detection: it will give you more peace of mind behind the wheel
- New ways to exercise with the improved Workout app
Apple Watch Series 8 GPS 41mm Black Aluminum (Midnight) and Black Sport Band (Midnight)
Apple WatchSeries 8
healthy progress
The future of healthcare has never looked so good. The watch that always goes with you is more powerful than ever.
- It incorporates:
- A new temperature sensor that gives you important data about your general well-being
- An innovative accident detection feature that will give you more peace of mind behind the wheel
- Control of sleep phases to improve the quality of your rest
- And new ways to exercise with the improved Workout app.
More information about your general well-being
The more you know about your health, the more reaction capacity you will have. The advanced sensors of Apple Watch Series 8 give you valuable information so you can be aware of your physical condition.
Apple Watch Series 8 includes an innovative sensor that takes your temperature while you sleep. Changes in body temperature , which are sometimes related to factors like alcohol, exercise, or even health problems, can be an important source of information about your general well-being.
The Sleep app doesn't just count the hours you sleep. It also tells you how long you've spent in REM, core, and deep sleep, and how many times you've woken up. Enjoy the land of dreams.
Apple Watch Series 8 incorporates a state-of-the-art sensor and app so you can measure your oxygen saturation when it suits you best or automatically throughout the day and night.
The Medication app allows you to keep track of the medicines, supplements or vitamins you take, and also easily record them with Apple Watch.
Check your heart rate whenever you want with the Heart Rate app . Or get notified if they go too high or low.
accident detection
Apple Watch Series 8 detects if you've been in a serious car accident . If so, it can automatically call 112, send your location to the emergency services and notify the contacts you have defined. This new feature in Apple Watch is made possible by an improved three-axis gyroscope and a new high-g-force accelerometer, which offers a high dynamic range that's better than any other smartwatch. It also uses a microphone, barometer, GPS, and an advanced sensor fusion algorithm trained on over a million hours of driving and actual collisions to know if you've been in an accident.
Apple Watch Series 8 detects if you've taken a serious fall and automatically calls emergency services if you're unable to move. This feature is optimized for the Training app.
Press and hold the side button to make Apple Watch call emergency services and tell them your location.
New ways of training. A very personal improvement.
Running, swimming, crunches, and more—Apple Watch has plenty of exercises for you in the improved Workout app . With new training views, you'll be able to quickly see comprehensive metrics like Heart Rate Zones and custom intervals that help you stay on pace.
Know the intensity of your exercises at a glance. Training zones are automatically calculated and adjusted based on your health data, but you can also define them yourself.
Customize your workouts. Set effort and recovery intervals adapted to your way of training. And get alerts for pace, cadence, heart rate and power. There is no better way to get in shape.
If you do the same route often when you go running or cycling, try to beat your last result or best time. You'll receive prompts on the go to help you get there.
Choose from eleven types of training , such as guided walks, runs and meditations. When you have opted for one, adapt it to your level. Work out anytime, anywhere with dozens of 5- to 45-minute sessions added each week. And always have at hand all the training information you do with the Apple Watch.
Apple WatchSeries 8
healthy progress
The future of healthcare has never looked so good. The watch that always goes with you is more powerful than ever.
- It incorporates:
- A new temperature sensor that gives you important data about your general well-being
- An innovative accident detection feature that will give you more peace of mind behind the wheel
- Control of sleep phases to improve the quality of your rest
- And new ways to exercise with the improved Workout app.
More information about your general well-being
The more you know about your health, the more reaction capacity you will have. The advanced sensors of Apple Watch Series 8 give you valuable information so you can be aware of your physical condition.
Apple Watch Series 8 includes an innovative sensor that takes your temperature while you sleep. Changes in body temperature , which are sometimes related to factors like alcohol, exercise, or even health problems, can be an important source of information about your general well-being.
The Sleep app doesn't just count the hours you sleep. It also tells you how long you've spent in REM, core, and deep sleep, and how many times you've woken up. Enjoy the land of dreams.
Apple Watch Series 8 incorporates a state-of-the-art sensor and app so you can measure your oxygen saturation when it suits you best or automatically throughout the day and night.
The Medication app allows you to keep track of the medicines, supplements or vitamins you take, and also easily record them with Apple Watch.
Check your heart rate whenever you want with the Heart Rate app . Or get notified if they go too high or low.
accident detection
Apple Watch Series 8 detects if you've been in a serious car accident . If so, it can automatically call 112, send your location to the emergency services and notify the contacts you have defined. This new feature in Apple Watch is made possible by an improved three-axis gyroscope and a new high-g-force accelerometer, which offers a high dynamic range that's better than any other smartwatch. It also uses a microphone, barometer, GPS, and an advanced sensor fusion algorithm trained on over a million hours of driving and actual collisions to know if you've been in an accident.
Apple Watch Series 8 detects if you've taken a serious fall and automatically calls emergency services if you're unable to move. This feature is optimized for the Training app.
Press and hold the side button to make Apple Watch call emergency services and tell them your location.
New ways of training. A very personal improvement.
Running, swimming, crunches, and more—Apple Watch has plenty of exercises for you in the improved Workout app . With new training views, you'll be able to quickly see comprehensive metrics like Heart Rate Zones and custom intervals that help you stay on pace.
Know the intensity of your exercises at a glance. Training zones are automatically calculated and adjusted based on your health data, but you can also define them yourself.
Customize your workouts. Set effort and recovery intervals adapted to your way of training. And get alerts for pace, cadence, heart rate and power. There is no better way to get in shape.
If you do the same route often when you go running or cycling, try to beat your last result or best time. You'll receive prompts on the go to help you get there.
Choose from eleven types of training , such as guided walks, runs and meditations. When you have opted for one, adapt it to your level. Work out anytime, anywhere with dozens of 5- to 45-minute sessions added each week. And always have at hand all the training information you do with the Apple Watch.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iOS |
| O.S. version | watchOS 9.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 41 x 35 x 10,7 mm |
| Weight | 31,9 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Case size | 41 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,9" |
| Display type | Retina LTPO OLED |
| Screen resolution | 484 x 396 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S8 |
| Processor | Dual Core |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | GPS |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 308 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Disabled |
| Sport modes | 11 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Others | |
|---|---|