Apple Watch Series 10 GPS 46mm Jet Black Aluminum with Black Sport Band - Size M/L
Apple Watch Series 10:
- Retina LTPO3 OLED display
- Double tap gesture
- Up to 18h of use
- Fast charging
- Water resistant 50m
- Bluetooth 5.3
- WatchOS11
- SiP S10
Apple Watch Series 10 GPS 46mm Jet Black Aluminum with Black Sport Band - Size M/L
Apple Watch Series 10
The new timeline
Very big screen.
Series 10 is a leap into the future for Apple Watch. We’re introducing our largest, most advanced display ever that shows you more information than ever before. And with Apple’s new Wide Viewing Angle OLED technology , you can quickly glance at it, even from the side, to see just how much it has to tell you.
Very fine profile.
Series 10 is our thinnest watch yet . To keep its thickness to a minimum, we redesigned nearly every component, from the SiP to the Digital Crown, speaker, front glass and antenna. It seems impossible to fit so much innovation into such a small space.
The Series 10 display is the largest ever on an Apple Watch — up to 75 percent larger than Series 3 and up to 30 percent larger than Series 4, 5, 6, and SE. A monumental difference that makes your everyday life look bigger.
Pure brilliance.
For the first time, Apple Watch is available in a unique jet black. The polished aluminum case has a stunning reflective finish and undergoes a 30-stage anodization process to achieve the deepest, most brilliant black you’ve ever seen. We’re putting our most sophisticated, timeless watch in your hands.
Another first: Apple Watch now comes in three stunning, durable titanium finishes. It’s crafted from aerospace-grade titanium that’s polished to a mirror-like shine. And because of titanium’s excellent strength-to-weight ratio, Series 10 is nearly 20 percent lighter than the stainless steel Series 9, without sacrificing strength by a micron.
Daily and nightly health data.
Advanced sensors in Series 10 help you better understand your health with insights on sleep, heart rate and more.
Getting a good night's sleep is in your hands . Create a nighttime routine, track your rest, and see how much time you spend in REM, essential, and deep sleep, as well as how many times you've woken up. If you're running low on battery, you'll get 8 hours of sleep tracking in just 8 minutes of charging.
What your heart tells you . Check your heart rate with the Heart Rate app and receive a notification if it is too high or too low.
Data that matters . The new Vital Signs app helps you identify changes in your daily health. With just a glance at your watch, you'll know how your body has been performing overnight. It shows you information about your heart rate, respiratory rate, wrist temperature, and how long you've been sleeping.
Find strength for everything.
Training with the Series 10 is all about energizing you. It encourages you to move more, tracks your sessions, and generates all the metrics you could ever need. Your fitness will benefit.
The new water temperature sensor is ready for your swim workouts. And with a new depth gauge included, the Series 10 is the perfect companion for swimming or snorkeling. All you need is your swimsuit.
All the ways to stay fit. Apple Watch is ready for whatever you throw at it. It’s equally at home with strength training, running, pilates and dancing. The workout options are endless, and your metrics will keep up with you.
Connect with intelligence.
Apple Watch keeps you close to the people and things that matter to you. If you have a cellular model, you don’t even need to have your iPhone with you to call or text. And smart new features are the first to tell you what you need to know.
Apple Watch Series 10
The new timeline
Very big screen.
Series 10 is a leap into the future for Apple Watch. We’re introducing our largest, most advanced display ever that shows you more information than ever before. And with Apple’s new Wide Viewing Angle OLED technology , you can quickly glance at it, even from the side, to see just how much it has to tell you.
Very fine profile.
Series 10 is our thinnest watch yet . To keep its thickness to a minimum, we redesigned nearly every component, from the SiP to the Digital Crown, speaker, front glass and antenna. It seems impossible to fit so much innovation into such a small space.
The Series 10 display is the largest ever on an Apple Watch — up to 75 percent larger than Series 3 and up to 30 percent larger than Series 4, 5, 6, and SE. A monumental difference that makes your everyday life look bigger.
Pure brilliance.
For the first time, Apple Watch is available in a unique jet black. The polished aluminum case has a stunning reflective finish and undergoes a 30-stage anodization process to achieve the deepest, most brilliant black you’ve ever seen. We’re putting our most sophisticated, timeless watch in your hands.
Another first: Apple Watch now comes in three stunning, durable titanium finishes. It’s crafted from aerospace-grade titanium that’s polished to a mirror-like shine. And because of titanium’s excellent strength-to-weight ratio, Series 10 is nearly 20 percent lighter than the stainless steel Series 9, without sacrificing strength by a micron.
Daily and nightly health data.
Advanced sensors in Series 10 help you better understand your health with insights on sleep, heart rate and more.
Getting a good night's sleep is in your hands . Create a nighttime routine, track your rest, and see how much time you spend in REM, essential, and deep sleep, as well as how many times you've woken up. If you're running low on battery, you'll get 8 hours of sleep tracking in just 8 minutes of charging.
What your heart tells you . Check your heart rate with the Heart Rate app and receive a notification if it is too high or too low.
Data that matters . The new Vital Signs app helps you identify changes in your daily health. With just a glance at your watch, you'll know how your body has been performing overnight. It shows you information about your heart rate, respiratory rate, wrist temperature, and how long you've been sleeping.
Find strength for everything.
Training with the Series 10 is all about energizing you. It encourages you to move more, tracks your sessions, and generates all the metrics you could ever need. Your fitness will benefit.
The new water temperature sensor is ready for your swim workouts. And with a new depth gauge included, the Series 10 is the perfect companion for swimming or snorkeling. All you need is your swimsuit.
All the ways to stay fit. Apple Watch is ready for whatever you throw at it. It’s equally at home with strength training, running, pilates and dancing. The workout options are endless, and your metrics will keep up with you.
Connect with intelligence.
Apple Watch keeps you close to the people and things that matter to you. If you have a cellular model, you don’t even need to have your iPhone with you to call or text. And smart new features are the first to tell you what you need to know.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch Series 10 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 11 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 46 x 39 x 9,7 mm |
| Weight | 36,4 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,96" |
| Display type | LTPO3 OLED |
| Screen resolution | 416 X 496 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S10 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | GPS |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 327 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone Xs o posterior y iPhone SE (2.ª generación) o posterior con iOS 18 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 h |
| Mobile application | Watch |