Xiaomi Smart Band 9 Activity Bracelet Blue (Arctic Blue)
Xiaomi Smart Band 9:
- 1.62" AMOLED display
- New quick-opening structure with metal frame
- More than 150 sports modes
- Up-to-date total health monitoring
- Up to 21 days of battery life
- 5 ATM water resistance
Xiaomi Smart Band 9 Activity Bracelet Blue (Arctic Blue)
Xiaomi Smart Band 9
Your style, your rhythm
Elegant design
For the first time, the Xiaomi Smart Band uses aluminum alloy frames in different colors such as Midnight Black, Glacier Silver, Mystic Rose and Arctic Blue. Pair it with a range of stylish straps, allowing you to show off your individuality with every flick of your wrist.
7 new straps with unique materials and colors and adopting the classic Xiaomi Smart Bands quick-release mechanism, effortlessly adapt to your individual preferences.
With over 200 different watch faces , switch between them based on your mood, personal preferences, and outfits. You can also customize it by setting photos from your gallery.
Brighter and more beautiful
With a peak AMOLED display brightness of 1200 nits , view data with ease even in direct sunlight. Equipped with a light sensor module, it accurately detects ambient light to automatically adjust screen brightness for a more comfortable viewing experience.
- Ambient light sensor for precise brightness adjustment
- Avoid accidental touches when the screen is wet
- Reduces accidental touches caused by sweat or rain
Health at the forefront
The monitoring module has been significantly updated for more accurate tracking of workouts and overall health.
- All-day blood oxygen saturation monitoring.
- All-day heart rate monitoring.
- Monitoring stress throughout the day.
- Women's health management
- Breathing training
By your side every step of the way
With over 150 training modes . Stay motivated with advanced algorithms that cover metrics like VO2max, recovery time, training results, load, and more. Accurate tracking, no matter if you're cycling outdoors or sweating it out indoors.
A new generation Xiaomi running clip with convenient attachment and removal. Track and analyze your performance with 13 metrics, such as running cadence, stride length, and ground contact time ratio.
Supporting you week after week
Thanks to professional low-power sensors and intelligent power consumption algorithms, the Xiaomi Smart Band 9 has an extraordinary battery life of 21 days with regular use.
Xiaomi Smart Band 9
Your style, your rhythm
Elegant design
For the first time, the Xiaomi Smart Band uses aluminum alloy frames in different colors such as Midnight Black, Glacier Silver, Mystic Rose and Arctic Blue. Pair it with a range of stylish straps, allowing you to show off your individuality with every flick of your wrist.
7 new straps with unique materials and colors and adopting the classic Xiaomi Smart Bands quick-release mechanism, effortlessly adapt to your individual preferences.
With over 200 different watch faces , switch between them based on your mood, personal preferences, and outfits. You can also customize it by setting photos from your gallery.
Brighter and more beautiful
With a peak AMOLED display brightness of 1200 nits , view data with ease even in direct sunlight. Equipped with a light sensor module, it accurately detects ambient light to automatically adjust screen brightness for a more comfortable viewing experience.
- Ambient light sensor for precise brightness adjustment
- Avoid accidental touches when the screen is wet
- Reduces accidental touches caused by sweat or rain
Health at the forefront
The monitoring module has been significantly updated for more accurate tracking of workouts and overall health.
- All-day blood oxygen saturation monitoring.
- All-day heart rate monitoring.
- Monitoring stress throughout the day.
- Women's health management
- Breathing training
By your side every step of the way
With over 150 training modes . Stay motivated with advanced algorithms that cover metrics like VO2max, recovery time, training results, load, and more. Accurate tracking, no matter if you're cycling outdoors or sweating it out indoors.
A new generation Xiaomi running clip with convenient attachment and removal. Track and analyze your performance with 13 metrics, such as running cadence, stride length, and ground contact time ratio.
Supporting you week after week
Thanks to professional low-power sensors and intelligent power consumption algorithms, the Xiaomi Smart Band 9 has an extraordinary battery life of 21 days with regular use.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Dimensions | 46,53 x 21,63 x 10,95 mm |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Polymer fibre |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 192 x 490 p |
| Touch screen | Yes |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.4 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 233 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 21 d |
| Mobile application | Mi Fitness |