Fitbit Versa 3 Gold Aluminum and Pink Strap
FITBIT VERSA 3:
- Strap: infinity band
- integrated GPS
- Water resistant 50m
- 20 exercise modes
- Up to 6 days of battery
- Google Assistant and Amazon Alexa
Fitbit Versa 3 Gold Aluminum and Pink Strap
fitbit versa 3
Get fit wherever you are
Take advantage of the integrated GPS and the Active Zone Minutes analysis from your wrist, and then take your sports routine to the next level knowing your daily Recovery Level , accessing personalized useful information and much more with the Fitbit Premium service.
Get over yourself while you train
Give your body the exact time it needs to recover. Optimize your training routine with a personalized daily Recovery Level based on an analysis of your body, which measures whether you are ready for a challenging workout or need to prioritize recovery. Only for users of the Fitbit Premium service.
Motivate yourself to go out and do sports outdoors
Check your pace and distance covered while you train (without having to carry your mobile), thanks to its integrated GPS. Then, go to the app and see how all your effort adds up by consulting the training intensity map.* Want to perform more? Take advantage of your runs or walks with Premium audio training.
Follow the rhythm of your heart wherever you go
Keep an eye on your fitness with continuous heart rate monitoring . Reach desired intensity levels, monitor your heart rate zones in real time and discover how all your effort adds up with Active Zone Minutes. Then put your heart to work even harder with premium cardio and strength workouts designed by Daily Burn, Barre 3 and more.
Make the most of every minute you sleep
Better understand the quality of your sleep with the Sleep Score and get up at the best time for your body with the Smart Alarm Clock. Go Premium and get detailed information thanks to the breakdown of Sleep Score and Snore and Noise Detection . and improve the quality of your rest with guided sleep programs, mindfulness sessions and Calm content to improve your rest and many more.
move at your pace
Enjoy your favorite music and podcasts anywhere. Control Spotify from your smartwatch : play music, pause it, skip songs, like or play your favorite songs in shuffle mode.
voice assistant
Talk to your Fitbit smartwatch, set alarms, check the weather, and more with the built-in Google Assistant or Amazon Alexa .
Call, text and app notifications
Stay connected wherever you are with notifications of calls, messages and applications from your mobile on the wrist. Function available when the mobile is nearby.
More than 6 days of battery
Do more, charge less, and if you need a day of battery life, get it with just 12 minutes of fast charging.
Improve your routines
Make informed decisions based on personalized advice and your daily Recovery Level score. Stay motivated with the many and varied workouts available, and have fun with exclusive games and challenges .
Irregular heart rhythm
Let your Fitbit alert you if it detects any heart arrhythmia that could be indicative of atrial fibrillation (AF) while you're sleeping or doing nothing.
Health Metrics Dashboard
Discover changes in your well-being and get to know your body better by tracking Sp02, respiratory rate, heart rate variability, and more in the Fitbit app.
menstrual health monitoring
Track your periods, symptoms, track ovulation, and discover patterns in your menstrual cycle with the Fitbit app.
20 Exercise Modes
Practice any of the 20 available exercises and access real-time statistics during your workouts , or let SmartTrack technology automatically recognize and record your exercises.
Hundreds of clock formats
Save up to 5 of your favorite watch faces to your wrist and change it to fit perfectly with any outfit or occasion, whether it's at work, at the gym or out for drinks on the town.
Stress management level
Better understand how your body handles stress with a daily score based on data from your heart rate and sleep patterns.
Fitbit app
See all your stats, track progress, enter challenges and interact with a global community of sports fans.
fitbit versa 3
Get fit wherever you are
Take advantage of the integrated GPS and the Active Zone Minutes analysis from your wrist, and then take your sports routine to the next level knowing your daily Recovery Level , accessing personalized useful information and much more with the Fitbit Premium service.
Get over yourself while you train
Give your body the exact time it needs to recover. Optimize your training routine with a personalized daily Recovery Level based on an analysis of your body, which measures whether you are ready for a challenging workout or need to prioritize recovery. Only for users of the Fitbit Premium service.
Motivate yourself to go out and do sports outdoors
Check your pace and distance covered while you train (without having to carry your mobile), thanks to its integrated GPS. Then, go to the app and see how all your effort adds up by consulting the training intensity map.* Want to perform more? Take advantage of your runs or walks with Premium audio training.
Follow the rhythm of your heart wherever you go
Keep an eye on your fitness with continuous heart rate monitoring . Reach desired intensity levels, monitor your heart rate zones in real time and discover how all your effort adds up with Active Zone Minutes. Then put your heart to work even harder with premium cardio and strength workouts designed by Daily Burn, Barre 3 and more.
Make the most of every minute you sleep
Better understand the quality of your sleep with the Sleep Score and get up at the best time for your body with the Smart Alarm Clock. Go Premium and get detailed information thanks to the breakdown of Sleep Score and Snore and Noise Detection . and improve the quality of your rest with guided sleep programs, mindfulness sessions and Calm content to improve your rest and many more.
move at your pace
Enjoy your favorite music and podcasts anywhere. Control Spotify from your smartwatch : play music, pause it, skip songs, like or play your favorite songs in shuffle mode.
voice assistant
Talk to your Fitbit smartwatch, set alarms, check the weather, and more with the built-in Google Assistant or Amazon Alexa .
Call, text and app notifications
Stay connected wherever you are with notifications of calls, messages and applications from your mobile on the wrist. Function available when the mobile is nearby.
More than 6 days of battery
Do more, charge less, and if you need a day of battery life, get it with just 12 minutes of fast charging.
Improve your routines
Make informed decisions based on personalized advice and your daily Recovery Level score. Stay motivated with the many and varied workouts available, and have fun with exclusive games and challenges .
Irregular heart rhythm
Let your Fitbit alert you if it detects any heart arrhythmia that could be indicative of atrial fibrillation (AF) while you're sleeping or doing nothing.
Health Metrics Dashboard
Discover changes in your well-being and get to know your body better by tracking Sp02, respiratory rate, heart rate variability, and more in the Fitbit app.
menstrual health monitoring
Track your periods, symptoms, track ovulation, and discover patterns in your menstrual cycle with the Fitbit app.
20 Exercise Modes
Practice any of the 20 available exercises and access real-time statistics during your workouts , or let SmartTrack technology automatically recognize and record your exercises.
Hundreds of clock formats
Save up to 5 of your favorite watch faces to your wrist and change it to fit perfectly with any outfit or occasion, whether it's at work, at the gym or out for drinks on the town.
Stress management level
Better understand how your body handles stress with a daily score based on data from your heart rate and sleep patterns.
Fitbit app
See all your stats, track progress, enter challenges and interact with a global community of sports fans.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 40,48 x 40,48 x 12,35 mm |
| Weight | 20 g |
| Case size | 40 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,58" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 336 x 336 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | WiFi |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| Bluetooth | 5.0 |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 20 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android OS 8.0 o superior, Apple iOS 14 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Fitbit |
| Approximate battery life | 6 días |
| Mobile application | Fitbit |