Motorola Moto G42 4G 4GB/128GB Green (Atlantic Green) Dual SIM
MOTOROLA MOTO G42:
- Snapdragon® 680 processor
- Triple 50 MP camera with Quad Pixel technology
- 6.4” ultra-wide angle OLED screen
- Dolby Atmos® Audio
- IP52 water repellent design
- 5000 mAh battery and TurboPower ™ 18W charging
Motorola Moto G42 4G 4GB/128GB Green (Atlantic Green) Dual SIM
Motorola Moto G42
Focus on creativity
Rain or shine
Your phone is protected against spills and splashes thanks to its water repellent design .
life on the go
Enjoy smoother streaming and gaming on the go along with advanced camera capabilities thanks to the Snapdragon ® 680 processor with more than 20 % more performance .
Get the best of every moment
Take sharp photos in all light conditions thanks to the 50 MP triple camera system. Capture from a wider perspective as the frame widens with the ultra-wide angle lens.
Capture the smallest details in high resolution with the Macro camera . Bring out more details in the dark and capture clear photos with both the rear and selfie cameras. Get clear, vivid images even in low-light conditions.
Show your palm to the camera to start a countdown timer, then pose and capture the magic of a selfie. Capture yourself and your protagonist filming from two cameras at the same time , so that your reaction is part of the action.
Day or night your camera is always ready to capture the perfect shot. Photos taken in low-light situations remain vibrant thanks to Quad Pixel and night vision technology. Give it the professional touch by adding a background blur to turn a snapshot (or selfie) into a portrait.
cinematic immersion
With a 6.4” ultra-wide-angle OLED screen, you'll have plenty of space to clearly view your photos and videos. Enjoy deeper blacks and vibrant colors that meet cinematic precision standards.
New dimension of sound
Listen to your favorite entertainment on dual stereo speakers (or headphones) to hear better bass, cleaner vocals, and more clarity at higher volumes, while enjoying the multi-dimensional sound of Dolby Atmos ® audio .
Say goodbye to battery worries
Do what you need to do for longer with the powerful 5000 mAh battery and get hours of battery life with 18W TurboPower ™ charging .
Your telephone. Your experience.
With My UX, control your phone with simple gestures, customize your entertainment settings, and create a look that's unique to you.
Motorola Moto G42
Focus on creativity
Rain or shine
Your phone is protected against spills and splashes thanks to its water repellent design .
life on the go
Enjoy smoother streaming and gaming on the go along with advanced camera capabilities thanks to the Snapdragon ® 680 processor with more than 20 % more performance .
Get the best of every moment
Take sharp photos in all light conditions thanks to the 50 MP triple camera system. Capture from a wider perspective as the frame widens with the ultra-wide angle lens.
Capture the smallest details in high resolution with the Macro camera . Bring out more details in the dark and capture clear photos with both the rear and selfie cameras. Get clear, vivid images even in low-light conditions.
Show your palm to the camera to start a countdown timer, then pose and capture the magic of a selfie. Capture yourself and your protagonist filming from two cameras at the same time , so that your reaction is part of the action.
Day or night your camera is always ready to capture the perfect shot. Photos taken in low-light situations remain vibrant thanks to Quad Pixel and night vision technology. Give it the professional touch by adding a background blur to turn a snapshot (or selfie) into a portrait.
cinematic immersion
With a 6.4” ultra-wide-angle OLED screen, you'll have plenty of space to clearly view your photos and videos. Enjoy deeper blacks and vibrant colors that meet cinematic precision standards.
New dimension of sound
Listen to your favorite entertainment on dual stereo speakers (or headphones) to hear better bass, cleaner vocals, and more clarity at higher volumes, while enjoying the multi-dimensional sound of Dolby Atmos ® audio .
Say goodbye to battery worries
Do what you need to do for longer with the powerful 5000 mAh battery and get hours of battery life with 18W TurboPower ™ charging .
Your telephone. Your experience.
With My UX, control your phone with simple gestures, customize your entertainment settings, and create a look that's unique to you.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G42 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 160,4 x 73,5 x 8 mm |
| Weight | 175 g |
| Water and dust resistance | IP52 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,4" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 1/2.76", 0.64µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.2, 1.0µm); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |