Motorola Moto G67 5G 4GB/128GB Blue (Arctic Seal) Dual SIM
Motorola Moto G67:
- 6.78" AMOLED display
- Processor Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- 50MP main camera
- 5200 mAh battery
- 30W fast charging
- Android 16
Motorola Moto G67 5G 4GB/128GB Blue (Arctic Seal) Dual SIM
Motorola Moto G67
Super bright. Superfluid. Super HD.
Infinite contrast. Cinematic color.
Watch, scroll, and stream in crisp, vibrant detail on the 6.78" Extreme AMOLED display with Super HD resolution and cinematic-grade colors.
Too much sun? No problem.
You'll see everything clearly, even in the most dazzling sunlight, with a peak brightness of up to 5000 nits , 5 times brighter than before.
An incredibly smooth experience
The ultra-smooth 120Hz refresh rate ensures everything runs smoothly whether you're scrolling, gaming, or switching between apps. Auto mode adjusts the refresh rate to conserve battery when needed.
A touch of luxury
Elegant, with an attractive tactile texture and designed to withstand daily wear and tear, moto g67 is made with colors developed by Pantone Color Institute™ .
Durable and ready for adventure
It meets demanding military standards. Designed to withstand extreme conditions, the moto g67 resists drops, dust, dirt, heat, cold, pressure changes, and even salty or humid environments.
Drop and scratch protection. Protect your screen with twice the performance against drops and scratches thanks to Corning® Gorilla® Glass 7i.
Water-resistant, worry-free. Your smartphone stays safe wherever life takes you. The moto g67 offers the highest level of dust protection and protects against spills and splashes with its IP64 rating.
Speed that matches your pace
Experience the impressive speed of a powerful processor. Download apps at lightning speed and install them in less time.
Easily switch between apps with up to 4GB of RAM. With AI-powered RAM Boost, your smartphone adapts to your needs and converts storage into up to 12GB of virtual RAM when you need it.
Plenty of space for everything you love. With 256GB built-in and support for up to 2TB more via microSD, you won't have to worry about storage.
Up to 37 hours of battery life
It works all day (and more) thanks to its high- capacity 5200 mAh battery, designed for extended video chat sessions and late-night commutes.
It recharges in a flash. Get hours of battery life in just minutes with TurboPower™ 30 charging .
Motorola Moto G67
Super bright. Superfluid. Super HD.
Infinite contrast. Cinematic color.
Watch, scroll, and stream in crisp, vibrant detail on the 6.78" Extreme AMOLED display with Super HD resolution and cinematic-grade colors.
Too much sun? No problem.
You'll see everything clearly, even in the most dazzling sunlight, with a peak brightness of up to 5000 nits , 5 times brighter than before.
An incredibly smooth experience
The ultra-smooth 120Hz refresh rate ensures everything runs smoothly whether you're scrolling, gaming, or switching between apps. Auto mode adjusts the refresh rate to conserve battery when needed.
A touch of luxury
Elegant, with an attractive tactile texture and designed to withstand daily wear and tear, moto g67 is made with colors developed by Pantone Color Institute™ .
Durable and ready for adventure
It meets demanding military standards. Designed to withstand extreme conditions, the moto g67 resists drops, dust, dirt, heat, cold, pressure changes, and even salty or humid environments.
Drop and scratch protection. Protect your screen with twice the performance against drops and scratches thanks to Corning® Gorilla® Glass 7i.
Water-resistant, worry-free. Your smartphone stays safe wherever life takes you. The moto g67 offers the highest level of dust protection and protects against spills and splashes with its IP64 rating.
Speed that matches your pace
Experience the impressive speed of a powerful processor. Download apps at lightning speed and install them in less time.
Easily switch between apps with up to 4GB of RAM. With AI-powered RAM Boost, your smartphone adapts to your needs and converts storage into up to 12GB of virtual RAM when you need it.
Plenty of space for everything you love. With 256GB built-in and support for up to 2TB more via microSD, you won't have to worry about storage.
Up to 37 hours of battery life
It works all day (and more) thanks to its high- capacity 5200 mAh battery, designed for extended video chat sessions and late-night commutes.
It recharges in a flash. Get hours of battery life in just minutes with TurboPower™ 30 charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G67 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2026-01-29 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black, Azul |
| Dimensions | 164,18 x 77,37 x 7,33 mm |
| Weight | 182 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2772 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 5000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8 gran angular, 1/1.95", 0.8µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118˚ ultra gran angular, 1/4.0", 1.12µm); Dual-LED flash, HDR, panorama; Vídeo: 1440p@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.2, gran angular, 0.64µm); Vídeo: 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Bluetooth | 5.4 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |