Motorola Moto E15 2GB/64GB Dark Blue (Denim Blue) Dual SIM
Motorola Moto E15:
- 6.67” HD+ display
- MediaTek Helio G81 Extreme Processor
- 32MP AI Camera System
- 5200 mAh battery
- 18W TurboPower charging
- Dolby Atmos sound
Motorola Moto E15 2GB/64GB Dark Blue (Denim Blue) Dual SIM
Motorola Moto E15
Immersive entertainment
Enjoy everything you see and hear on a super-bright 6.67" 90Hz screen and stereo speakers that deliver rich sound with bass up to 7 times more powerful thanks to bass boost and Dolby Atmos® .
Quality design
The moto e15 offers luxury and durability with a vegan leather design that is resistant to splashes and water spills, with Gorilla® Glass 3 and an impressive 5200 mAh battery.
Bring out the shine
Take stunning photos in any lighting condition with the 32MP AI camera system and focus faster thanks to the additional ambient light sensor.
Do much more
Listen to your favorite playlists, make video calls with your friends and enjoy your favorite videos for hours thanks to the 5200 mAh battery , which provides up to 2 days of autonomy on a single charge, and TurboPower™ charging 18 .
Daily efficiency
Multitask effortlessly thanks to the powerful MediaTek Helio G81 Extreme processor and up to 6GB of RAM. Complete your entire to-do list with ease.
Motorola Moto E15
Immersive entertainment
Enjoy everything you see and hear on a super-bright 6.67" 90Hz screen and stereo speakers that deliver rich sound with bass up to 7 times more powerful thanks to bass boost and Dolby Atmos® .
Quality design
The moto e15 offers luxury and durability with a vegan leather design that is resistant to splashes and water spills, with Gorilla® Glass 3 and an impressive 5200 mAh battery.
Bring out the shine
Take stunning photos in any lighting condition with the 32MP AI camera system and focus faster thanks to the additional ambient light sensor.
Do much more
Listen to your favorite playlists, make video calls with your friends and enjoy your favorite videos for hours thanks to the 5200 mAh battery , which provides up to 2 days of autonomy on a single charge, and TurboPower™ charging 18 .
Daily efficiency
Multitask effortlessly thanks to the powerful MediaTek Helio G81 Extreme processor and up to 6GB of RAM. Complete your entire to-do list with ease.
Specifications
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Memória RAM | 2 GB |
| Colour | Blue |
| Dimensions | 165,67 x 75,98 x 8,17 mm |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Camera | 32 MP (f/2,2, gran angular, 0,64 μm, PDAF); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2,1, gran angular, 1,12 μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 32 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| SIM type | DualSIM |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Go edition |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Torch | Disabled |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Proximity sensor | Yes |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 64 GB |
| Number of rear cameras | Single |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 800 nits |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-22 00:00:00 |