Motorola Edge 50 Fusion 5G 8GB/256GB Blue (Marshmallow Blue) XT2429-2
Motorola Edge 50 Fusion:
- 6.7" pOLED display
- Dual 50MP and 13MP Camera
- 32MP selfie camera with Quad Pixel technology
- Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 processor
- 5000 mAh battery
- 68W TurboPower Charging
- Android 14
- IP68 protection
Motorola Edge 50 Fusion 5G 8GB/256GB Blue (Marshmallow Blue) XT2429-2
Motorola Edge 50 Fusion
Totally unprecedented elegance
Inherent protection
Bring out your adventurous side with the motorola edge 50 fusion that includes IP68 protection against water and dust. In addition, Corning Gorilla Glass 5 protects your screen from bumps and impacts.
All-day battery life in 15 minutes
Binge-watch a new show, chat with friends, and photograph the world around you with the support of a high-capacity 5000mAh battery . Ultra-fast 68W TurboPower charging gives you all-day power in just 15 minutes of charging.
Creativity without limits
Power your inspiration with fun and easy camera features.
Level up all your shots and master night photography with the powerful 50MP main camera LYTIA sensor, which ensures super-fast shots with low noise in the darkest environments. Enjoy incredible results with 32 times more focus pixels.
Capture everything your eyes see in the photo thanks to the 120° ultra-wide-angle lens , which fits more of the scene into the frame than a standard lens.
Capture stunning selfies in seconds with the Quad Pixel technology of the 32MP front camera.
Access even more amazing editing and AI tools right from your smartphone, through Google Photos. The Magic Editor, Magic Eraser, Photo Blur and more features will be available to Motorola users starting May 15, 2024 .
Screen without limits
Your favorite content comes to life with over a billion true-to-life colors on a 6.7" Infinity pOLED display .
Switch between apps, play games, and browse websites without a hitch. The incredible 144Hz refresh rate makes it all an absolute visual treat.
Hear more depth, clarity and detail from your favorite shows, movies and songs than ever before with the multi-dimensional sound of Dolby Atmos .
Enjoy 100% of the DCI-P3 color gamut on a vivid pOLED display, with brighter, more vibrant colors that meet cinematic standards for precision.
Designed to excite
Maximize your mobile experience with the fast, reliable performance of the 2nd Gen Snapdragon® 7 processor and a battery that stands out for its efficiency. Store up to 512 GB of photos, videos, games and your favorite content.
Unlock your smartphone with your fingerprint by simply touching the glass screen above the optical sensor. Also manage network security, control app permissions, and even create a secret folder for your most sensitive data with Moto Secure .
Motorola Edge 50 Fusion
Totally unprecedented elegance
Inherent protection
Bring out your adventurous side with the motorola edge 50 fusion that includes IP68 protection against water and dust. In addition, Corning Gorilla Glass 5 protects your screen from bumps and impacts.
All-day battery life in 15 minutes
Binge-watch a new show, chat with friends, and photograph the world around you with the support of a high-capacity 5000mAh battery . Ultra-fast 68W TurboPower charging gives you all-day power in just 15 minutes of charging.
Creativity without limits
Power your inspiration with fun and easy camera features.
Level up all your shots and master night photography with the powerful 50MP main camera LYTIA sensor, which ensures super-fast shots with low noise in the darkest environments. Enjoy incredible results with 32 times more focus pixels.
Capture everything your eyes see in the photo thanks to the 120° ultra-wide-angle lens , which fits more of the scene into the frame than a standard lens.
Capture stunning selfies in seconds with the Quad Pixel technology of the 32MP front camera.
Access even more amazing editing and AI tools right from your smartphone, through Google Photos. The Magic Editor, Magic Eraser, Photo Blur and more features will be available to Motorola users starting May 15, 2024 .
Screen without limits
Your favorite content comes to life with over a billion true-to-life colors on a 6.7" Infinity pOLED display .
Switch between apps, play games, and browse websites without a hitch. The incredible 144Hz refresh rate makes it all an absolute visual treat.
Hear more depth, clarity and detail from your favorite shows, movies and songs than ever before with the multi-dimensional sound of Dolby Atmos .
Enjoy 100% of the DCI-P3 color gamut on a vivid pOLED display, with brighter, more vibrant colors that meet cinematic standards for precision.
Designed to excite
Maximize your mobile experience with the fast, reliable performance of the 2nd Gen Snapdragon® 7 processor and a battery that stands out for its efficiency. Store up to 512 GB of photos, videos, games and your favorite content.
Unlock your smartphone with your fingerprint by simply touching the glass screen above the optical sensor. Also manage network security, control app permissions, and even create a secret folder for your most sensitive data with Moto Secure .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Edge 50 Fusion |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-05-15 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 161,9 x 73,1 x 7,9 mm |
| Weight | 174,9 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,9, gran angular, PDAF de doble píxel, OIS, 1,0 μm) + 13 MP (f/2,2, 120° ultra gran angular, 1,12 μm, AF) Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2,5, gran angular, 0,7 μm); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |