Motorola Edge 50 Pro 5G 12/512GB Lavender Dual SIM
Motorola Edge 50 Pro 5G:
- Innovative design with curved edge
- 50MP Triple Camera with AI and 4K Video Recording
- 125W TurboPower™ charging in 18 minutes
- 6.7” borderless pOLED display with SuperHD quality and 144 Hz
- Qualcomm Snapdragon 7 (3rd Gen) high-speed chip
- Dolby Atmos® stereo speakers
- Android 14
Motorola Edge 50 Pro 5G 12/512GB Lavender Dual SIM
Motorola Edge 50 Pro 5G
Hello SM Art Phone
Touching perfection
It looks as good as it feels. Enjoy the tactile sensation of soft vegan leather or pearlescent acetate, in a bead-blasted aluminum frame. Enjoy the comfort of a seamless, curved infinity edge design that fits in your hand. Plus, the Motorola Edge 50 Pro phone is built to last with super-durable glass and IP68 dust and water protection , so you can live with total peace of mind.
Quality you never imagined, only with moto ai
Unleash your inner photographer with AI-enhanced processing , which applies the best settings to different shooting modes to always take stunning photos in the highest quality. The AI-powered camera automatically adapts to your movements when filming and stays steady, even when you’re moving around. Capture light trails, motion blur, and other interesting effects with Long Exposure mode. When you’re shooting a video, the person you’re filming stays in focus even if they move around the frame.
Capture low-light moments in the highest quality thanks to the largest focal aperture available on a smartphone. Combined with instant focus from all pixels, you get 32 times more pixels, which means faster and more accurate performance in any light.
Maximize the scene with an ultra-wide-angle lens that provides a 120° field of view.
See the smallest details with the Macro Vision lens , which brings you four times closer to your subject.
Photograph people from a distance in stunning detail. See the landscape clearly from three times further away with the optical zoom, or use the advanced hybrid zoom for 30x magnification .
Pantone Validated Color
The motorola edge 50 pro is the world’s first smartphone with a Pantone™ Validated camera and display . Capture and see the world as you really see it with Pantone Validated color and skin tones.
Pantone SkinTone™ Validated ensures that everything you capture on camera or see on screen truly represents the wide, authentic range of skin tones.
A pocket cinema
Watch your movies and videos in over a billion shades of color on a 6.7” borderless pOLED display . With Super HD (1220p) quality , blacks are deeper, colors are brighter, and contrast is infinite.
Hear music the way the creators intended, enhanced by Dolby Atmos®, on big, powerful stereo speakers . Bluetooth® devices that support Snapdragon Sound™ are capable of delivering the clearest, most immersive sounds.
All-day battery life in 4 minutes
Our fastest charging yet means more power for everything you want to do. Charge up in just 18 minutes with 125W TurboPower™ charging . Keep doing what you love for longer with a powerful 4,500mAh battery that delivers over 40 hours of battery life .
Motorola Edge 50 Pro 5G
Hello SM Art Phone
Touching perfection
It looks as good as it feels. Enjoy the tactile sensation of soft vegan leather or pearlescent acetate, in a bead-blasted aluminum frame. Enjoy the comfort of a seamless, curved infinity edge design that fits in your hand. Plus, the Motorola Edge 50 Pro phone is built to last with super-durable glass and IP68 dust and water protection , so you can live with total peace of mind.
Quality you never imagined, only with moto ai
Unleash your inner photographer with AI-enhanced processing , which applies the best settings to different shooting modes to always take stunning photos in the highest quality. The AI-powered camera automatically adapts to your movements when filming and stays steady, even when you’re moving around. Capture light trails, motion blur, and other interesting effects with Long Exposure mode. When you’re shooting a video, the person you’re filming stays in focus even if they move around the frame.
Capture low-light moments in the highest quality thanks to the largest focal aperture available on a smartphone. Combined with instant focus from all pixels, you get 32 times more pixels, which means faster and more accurate performance in any light.
Maximize the scene with an ultra-wide-angle lens that provides a 120° field of view.
See the smallest details with the Macro Vision lens , which brings you four times closer to your subject.
Photograph people from a distance in stunning detail. See the landscape clearly from three times further away with the optical zoom, or use the advanced hybrid zoom for 30x magnification .
Pantone Validated Color
The motorola edge 50 pro is the world’s first smartphone with a Pantone™ Validated camera and display . Capture and see the world as you really see it with Pantone Validated color and skin tones.
Pantone SkinTone™ Validated ensures that everything you capture on camera or see on screen truly represents the wide, authentic range of skin tones.
A pocket cinema
Watch your movies and videos in over a billion shades of color on a 6.7” borderless pOLED display . With Super HD (1220p) quality , blacks are deeper, colors are brighter, and contrast is infinite.
Hear music the way the creators intended, enhanced by Dolby Atmos®, on big, powerful stereo speakers . Bluetooth® devices that support Snapdragon Sound™ are capable of delivering the clearest, most immersive sounds.
All-day battery life in 4 minutes
Our fastest charging yet means more power for everything you want to do. Charge up in just 18 minutes with 125W TurboPower™ charging . Keep doing what you love for longer with a powerful 4,500mAh battery that delivers over 40 hours of battery life .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Edge 50 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 161,2 x 72,4 x 8,2 mm |
| Weight | 186 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 2000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.4, 25mm, wide, 1/1.55", PDAF, Laser AF, OIS) + 10 MP (f/2.0, 67mm telephoto, PDAF, OIS, 3x optical zoom) + 13 MP (f/2.2, 120˚, 16mm ultrawide, 1.12µm, AF); LED flash, panorama, HDR; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front camera | 50 MP (f/1.9, 21mm,wide, 0.64µm, AF; HDR; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Tri-band |
| USB connection | USB 3.1, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |